Puhuuko Jumala adventisteille erityistietoa?

Onko Jumala puhunut adventisteille erityistietoa Jeesuksesta koska muissa kristillisissä kirkoissa ei ole Jeesusta koskevia aikamääreitä niinkuin adventisteilla on vuosi 1844?
257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vuosi 1844 on ihmisten erehdyksen tulosta, ei Jumalan ilmoitusta. Silloin yritettiin (taas kerran) laskea Jeesuksen paluun ajankohtaa siinä onnistumatta. Raamattu kuitenkin kieltää moiset laskelmat, ajankohta on yksin Isän tiedossa. Sitten kun ei löytynyt nöyryyttä tunnustaa, että oli toimittu väärin, niin piti kasvojenpelastusoperaatiossa keksiä pyhakköoppi, koska kuitenkin "jotain" oli pitänyt tapahtua... Laskelmia ei millään voitu myöntää vääriksi; ylpeyden synti.

22.10.1844 on täysin epäraamatullinen päivämäärä. Eivät kaikki adventistit tuota puppua usko, eivät edes kaikki teologit(!). Sitä ei vaan saa sanoa siellä ääneen, muuten potkitaan pellolle.

Äänestä

Hei-

1800 oli herätystä. Kirjapainotaito toi Raamattuja kansalle.
Raamatusta löytyi "uutta" tietoa ja hengellinen pitkä 1300 vuoden keskiaika oli Raamatulta melko rajoitettua ja suljettua siis. Tutkimista riitti.
Luther aloitti 1400-1500 lukujen vaihteessa kiinnostuksen Raamatun vanhurskautus- ja pelastusoppiin tarkemmin sitten alkuseurakunnan aikojen- anglosaksisessa maailmassa myös- muitakin germaaneja Lutherin jälkeen.
Euroopassa riehui uskonvainot ja Amerikka oli uskontovapaa maa jonne paettiin ja jossa perustuslaki salli uskonnon vapaan harjoittamisen.
Luonnollista että herätystä ja hengellisiä liikkeitä syntyi- kaikki ns- protestanttiset kirkot syntyivät tätä kautta.

Babtisti William Miller löysi Raamatusta profetian- ainoa Raamatun profetia jota voidaan vuosissa laskea. Pitkä 2300 vuotta. Enkeli sanoi Danielille että profetia selviäisi vasta lopun aikana. Dan 8:14, 17, 26, 12:4, 10. mm. lyhyesti.
Miller laski vuodet oikein, mutta profetian merkityksen sisältö selvisi vasta hetki tuon jälkeen- 1843-1844 profetia oli selvinnyt kokonaan.
Metodisti Ellen G White löysi profetiaan selityksen 1844 suunnilleen.

>> 7- päivän Adventtikirkko on rekisteröity 1863.

Uusia mooseksia ei kasva joka oksalla, mutta Apt 21:9 kaltaista on ollut aina silloin tällöin kun on tarvittu. Myös Adventtiliikkeessä 1840 luvulla ja varmaan muuallakin.

Ellen G White jonka sanoja on tutkittu profetian lahjan merkityksen selvittämisessä- huom. tutkitaan aina 1 Tess 5:19-23 metodin mukaan ! Jokainen itse henkilökohtaisesti oli pappi tai lukkari tai likka tai sälli.
Kirkossa edelleen tutkitaan ihmisten kirjottamaa ja arvostellaan 1 Tess 5:19-23 metodin mukaan Raamattu tunneilla.
Ellen GW oli hurskas nainen joka uhrasi elämänsä Kristuksen korottamiselle ja Jumalan lain tutuksi tekemiselle- Raamatun arvovallalle oli hengellinen kirjailija jonka sanoja on joitakin tulkittu myös profetian hengen lahjana.
'Hyvä opettaja ja kirjailija hän oli ja hyödytti oman aikansa seurakuntaa- opetti Raamatun ongelmallisia kysymyksiä ja joillakin sanoillaan on merkitystä ajan loppuun saakka.

>>>>>>>>>> 1 Tess 5:19-23: Var god Raamatun neuvo.

yst. t. Siunausta
Jari Laurila

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rhino-setä kirjoitti:

Onko Jumala puhunut adventisteille erityistietoa Jeesuksesta koska muissa kristillisissä kirkoissa ei ole Jeesusta koskevia aikamääreitä niinkuin adventisteilla on vuosi 1844?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu