Evlut kirkon yhteisövero-osuutta ollaan korvaamassa suoralla tuella "mikäli myös kirkko puoltaa uudistusta". Valtio ei siis näköjään pidä itsellään päätösvaltaa varojensa käytöstä.
Kotimaa24 uutisoi: http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/yhteisoverosta-luopuminen-olisi-isoille-yhtymille-katastrofi/ Tämä kertoo paljon:
"Olen ymmärtänyt, että esitys lähtee siitä, että kirkon ei koeta pystyvän säilyttämään yhteisöveroa tulevaisuudessa. Onko tällaiseen pessimismiin aihetta - -" ja "Siellä missä on nuoret ikäluokat ja suurin syntyvyys, on suojeltava erityisesti toimintaedellytyksiä."
Eli evlut kirkossa jo nähdään, miten aate on vastatuulessa muutenkin kuin vain kirkosta eroamisten kasvuna.
Yhteisöverosta suoraan tukeen
5
76
Vastaukset
- ....,
Tuossa on outoa myös se, että se vähentää yritysten maksamaa yhteisöveron määrää, vai olenko ymmärtänyt väärin. Maksavatko yritykset jatkossakin yhteisöveroa nykyisten prosenttien mukaan, vai aleneeko se kirkolle nyt annettavan rahan määrällä?
- Jori Mäntysalo
Teknisesti ottaen esitys ei ota tuohon kantaa. Käytännössä varmaankin yritysten vero säilyy, ja valtio ensin ottaa kirkolle nyt menevän osan ja tilittää sen sitten kirkolle.
Indeksikorotuksen ottamisella suoraan lakiin kirkko epäilemättä haluaa varmistaa, ettei joka vuosi tule epämukavaa keskustelua kirkolle menevästä osuudesta. Nykyiselläänhän laissa ei ole indeksiä mainittu kai muualla kuin elatusmaksuissa, ja indeksin käyttö on yleensä kiellettykin. (Laki indeksiehdon käytön rajoittamisesta 21.12.2000/1195)
- Humanisti-vapari
Sivulla http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/ministerivaliokunta-hyvaksyi-kirkon-rahoitusuudistuksen-etenemisen/ kommentoidaan:
"Ainoa selkeästi positiivinen muutos työryhmän syksyllä jättämään esitykseen tässä päätöksessä on se, että diakonia- sekä lapsi- ja nuorisotyötä ei katsota enää edes osin yhteisöverolla tuettavaksi toiminnaksi. Vapariliitto otti asiaan kantaa jo marraskuussa 2013.http://www.vapaa-ajattelijat.fi/node/342
“Sosiaalityö ja lapsi- ja nuorisotyö ovat lakisääteisesti kuntien vastuulla. Valtion ja kuntien tulee huolehtia niihin riittävät resurssit. Ei ole oikein paikata tuon toimen alibudjetointia antamalla toisella kädellä verorahaa kirkolliseen diakonia- ja muuhun palvelutyöhön sekä kirkon lapsi- ja nuorisotyöhön. Kirkko käyttää lapsi- ja nuorisotyöhön noin 350 miljoonaa euroa, ja siitä hyvin suuri osa menee pappien päiväkodeissa ja kouluissa harjoittamaan uskonnolliseen työhön, kuten lasten uskonnonharjoituttamiseen eli hartauksiin ja rukoushetkiin niiden omissa tiloissa sekä jumalanpalveluksiin kirkossa. Kuitenkaan uskonnonharjoitus ei sisälly varhaiskasvatuksen tai peruskoulun ja lukion lakisääteisiin tehtäviin ja opetussuunnitelman mukaan opetuksen tulee olla uskonnollisesti tunnustuksetonta. Tältä pohjalta kirkolla on varaa siirtää toimintaansa uskonnollisesta päiväkoti- ja koulutyöstä muuhun lapsi- ja nuorisotyöhön. Samalla säästyy päiväkotien ja koulujen kasvatus- ja opetushenkilöstön työaikaa lakisääteisiin ammatillisiin tehtäviin. Lisäksi päiväkodeissa ja kouluissa paranee uskonnon ja omantunnon vapauden toteutuminen, kun julkinen palvelu ei enää järjestä tilannetta, jossa ihmiset monesti vastentahtoisesti joutuvat tuomaan julki oman uskonnollisen tai uskonnottoman katsomuksensa joutuessaan tilanteeseen, jossa pitää valita osallistuuko lapsi uskonnonharjoituttamistilaisuuteen vai ei.”"
"Kirkollisveron kannosta maksettavan korvauksen vähentäminen 6 miljoonalla on kyllä aika lailla perusteeton alennus, sillä yhteisöveron vuotuisen tuoton säädetyn jako-osuuden (noin /- 100 miljoonan euron) tilittäminen kirkon keskusrahastolle ei ole ollut se korvattava verottajan työ, vaan miljoonien verovelvollisten yksityishenkilöiden kirkollisveron periminen. Itse asiassa aiotun 114 miljoonan tilityksestä lienee aivan yhtä paljon hommaa kuin yhteisöveron jako-osuudenkin tilityksestä. OIkaiskaa, jos olen väärässä teknisesti.
Valtion säästötalkoiden oloissa ei ole perustetta tuon 114 miljoonan lisäksi lahjoittaa 6 miljoonaa noin vielä “kaupan päälle”.
Tuota paljon pienemmälläkin rahalla voisi myös jakaa “könttäsumman” sijasta mahdollinen perusteltu tuki osiin niin, että erikseen katsottaisiin hautausmaat, erikseen väestörekisteri ja erikseen vanhojen kirkkojen tuki.
Kirkon väestörekisteritoimet voisi vähitellen siirtää kokonaan valtion väestörekisterille, jossa kaikki kuitenkin jo on (ja Kansallisarkistolle). Nyt kyse on myös “piilotuesta” kirkon oman jäsenrekisterin hoitamiselle."- zyrt
Tjaahah jälleen kerran.
"Uudessa laissa avustuksen käyttö sidottaisiin kirkolle määrättyihin kolmeen lakisääteiseen tehtävään, joita ovat hautaustoimi ja väestörekisterin sekä kulttuurihistoriallisesti arvokkaiden rakennusten ylläpito."
- Kirkolla ei ole muita lakisääteisiä tehtäviä kuin hautaustoimi ja siitä se on saanut ruhtinaalliset avustukset yhteisöveroista. Rakennuksensa kirkko omistaa itse, eikä kirkonkirjat ole mitään muuta kuin kirkon omaa jäsenrekisteriä. Sinnekin kirjatut ihmiset ovat valtion väestötietojärjestelmässä.
""Ainoa selkeästi positiivinen muutos työryhmän syksyllä jättämään esitykseen tässä päätöksessä on se, että diakonia- sekä lapsi- ja nuorisotyötä ei katsota enää edes osin yhteisöverolla tuettavaksi toiminnaksi."
- Ei niiden ole sitä pitänyt koskaan edes olla. Nehän ovat kirkon omaa toimintaa.
- tikuttaa
"Nyt kyse on myös “piilotuesta” kirkon oman jäsenrekisterin hoitamiselle."
Ja kirkko myy tietoja tästä kaikkien maksamasta rekisteristä.
Sukututkijat joutuvat odottamaan tietoja jopa kaksi vuotta ja hinta on 30 euroa ensimmäinen 30 minuuttia ja sen jälkeen 15 euroa jokaiselta seuraavalta lähetyskulut 5,50 euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2014347Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4413253Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142138Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141790Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51178- 741023
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691015Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24941- 75908
- 54906