Maanpuolustuskorkeakoulun strategian pääopettaja Jyri Raitasalo sanoi eilen, ettei tapahtumat sinällään anna aihetta muuttaa Suomen turvallisuus- ja puolustuspoliittista doktriinia. Suomi on todennut, ettei Venäjän uhkaa Suomea, mutta kehityksestä ei voi olla varma. Näkymät ovat epävarmat. Käytännössä se tarkoittaa, että Suomi haluaa pitää hyvät suhteet Venäjään, mutta viime kädessä Suomi ei luota itänaapuriinsa.
Sotakokemusten lisäksi syytä luottamukseen ei ole. Venäjä on liukunut takaisin kohti diktatuuria, ja Putinin hallinto uhittelee suurvalta-asemallaan. Sitä se tekee sotilaallisesti, kun taloudellisesti se on kaasujaloilla seisova jättiläinen, jonka jalat ovat siinäkin mielessä tukevasti ilmassa.
Venäjä on koko ajan haikaillut rakentavansa Euraasiasta jonkinlaisen venäläisvetoisen EU:n. Siinä olisivat mukana ainakin Venäjä, Valko-Venäjä, Kazahstan, mahdollisesti Kirgisia ja Tadzhikistan ja Ukraina. Nyt Ukraina näyttää kääntävän Putinin suurhankkeelle selkänsä, ja sitä Venäjä ei hyväksy. Venäjä haluaa työntää vaikutusvaltaansa syvälle maantieteelliseen Eurooppaan, ja Ukraina on siinä avainasemassa.
Syyt Putinin uhitteluun voivat kuitenkin olla myös paljon yksinkertaisemmat. Ukrainan korruptiohallinnon romahtaminen hetkessä laittaa kaikkien ei-demokraattisten valtioiden eliitin housunpuntit tutisemaan. Kansa voi tulla toreille vaatimaan vallanvaihtoa. Siitä on Venäjällä kokemusta 1917 vallankumouksessa, samoin Neuvostoliiton romahdettua. Kiinan kommunistihallinnon tuki Venäjälle selittyy myös tällä.
Uusi sosiaalinen media on tuonut ihan uuden ulottuvuuden politiikkaan. Kansanliike voi syttyä somessa. Massoja ei voi enää hallita vanhaan malliin monopolisoimalla tiedotuksen, vaikka yritys onkin kova. Venäjän talouden hiipuminen voisi toimia sytykkeenä levottomuuksille. Ongelmat on paras projisoida omien rajojen ulkopuolelle. Monta kärpästä tulee ikään kuin lyötyä samalla kertaa.
Suomella on yli 1300 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa. Meillä venäläisille myydään maata itärajan tuntumassa ja venäläiset ovat tänne monessa mielessä tervetulleita. Venäjän oma politiikka ja doktriini turvata vaikka asein omien kansalaistensa asema vieraan valtion alueella heittää kuitenkin varjon Suomen avoimuudelle.
Venäläisten muuttamista Suomeen ei ole mitään mieltä rajoittaa ja tavallisia venäläisiä ei pidä rangaista maansa umpihullusta politiikasta. Sen sijaan Ukrainan opetus olkoon se, että Venäjään ei todellakaan voi valtiona luottaa ja Suomen alueelle hyökkäämisen kynnys on saatava maksimaalisen korkealle, siis nykyistä korkeammaksi. Suomen on korkea aika liittyä läntiseen sotilasliitto Natoon.
Natossa Suomi voi harjoittaa sovittelevaa ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan nykyiseen malliin. Venäjä on meille tärkeä kumppani, sekä taloudellisesti että kulttuurin saralla. Puolustuksellinen turvallisuus voisi itse asiassa toimia hedelmällisesti, kun takaraivossa eivät jyskyttäisi vanhat epäluulot eikä kanssakäymisessä tarvitsisi olla varpaillaan.
NATO:on liittymisen aika on nyt!
3
56
Vastaukset
- Sveitsistä
Seurasin Balkanilla vuoden verran miten NATO-joukot toimivat yhteen. En todellakaan lähtisi sillä sekalaisella kokemattomalla porukalla leikkimään sotaa ketään vastaan. Jos joukoilla ole edes yhteistä kieltä niin hommahan menee täysin penkin alle. Ilman jenkkejä NATO on ämmäkerho.
- waler
Eiköhän tällä Ukraina kriisillä juuri tätä haeta,että olisi
joku "syy" liittyä nopeesti Natoon.
Tuntuu,ettei se koske Ukrainaa vaan Suomea tämä konflikti.
Presidentin natokiima tiedetään ja Sivarikenraali Haglund ostelee jo
natosopivia aseita.
Kansa ei välttämättä natoile,mutta nyt tuli oiva tilaisuus pelotella
Venäläisillä liittymään siihen. - CATAHA
Siteeraan Sauli Niinistöä: "Vastakkainasettelun aika on ohi". Tulevaisuus on niiden jotka kykenevät yhteistyöhön. Kiivas kahtiajaottelu tulee päätymään ihmiskunnan varmaan tuhoon ja sen entiteetin voittoon, joka tavoittelee tätä täystuhoa keinolla millä hyvänsä.
http://mato48.blogspot.fi/2014/02/the-freedom-snipers-of-maidan.html
"One has to admit, that the geopolitical planners of the US-Imperium have their prey on the run. They successfully undermine and replace governments all around the world, they turn countries into failed states with comparatively little effort, and bolster the already installed client regimes to prevent any escape from the neoliberal world order.
Somalia, Iraq, Afghanistan, Yemen, Libya are failed states, Syria is devastated, Thailand, Venezuela, and the Ukraine are under attack right now.
The CIA together with US based NGOs is busy to organize coups (Honduras) and protests (Egypt, the 2009 elections in Iran, right now Thailand, Venezuela, Ukraine), working hand in hand with financial institutions (IMF, World Bank, J.P. Morgan, Goldman Sachs, etc.), currency speculators (George Soros), corporations, and the UN (via imposed sanctions) to weaken resisting governments with economic sabotage."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697