16-vuotias tyttö kirjoittelee. En enää kestä koko elämää.. Epäonni alkoi heti ensimmäiseltä luokalta lähtien tai oikeastaan heti kun synnyin. Tykkään siitä, että kärsin, joten mikä olisi hyvä vaihtoehto?
Tämä ehkä kuulostaa oudolta, mutta olen menossa anoreksiaan päin ja minusta se on tosi kivaa. :)
Nyt kun on hiihtoloma, niin mikä olisi parhain tapa kärsiä, niin että pitää siitä? Saan siitä tyydytystä itselleni.
Mutta viimeinen vaihtoni on itsemurha. Olen jo valmis siihen.
Haluan kärsiä, koska minusta tuntuu, ettei KUKAAN välitä minusta. Ystäväsuhteet ovat mennyt huonommaksi ja samoin perhesuhteissa. Ei ole ketään, jonka takia voisin jäädä henkiin. Pelkään, ettei aikuisena minulla ole ketään, jonka kanssa olla.
Itsemurha vai kärsimys.. HELP ME!
6
172
Vastaukset
- No worries!
Ennen kuin teet pysyvää ratkaisua eli itsaria suositan vilkaisemaan tuonne:
https://www.tukinet.net/keskustelu/otsikot.tmpl?grp=59
Jossain vaiheessa taisi olla anoreksiaan liittyvä keskustelu tuolla? Äläkä turhaan stressaa kavereista niitä saa AINA uusia mm. harrastusten ja miittien kautta :)
Tsekkaa vaikka toi: http://keskustelu.suomi24.fi/node/11778698#comment-66546113 - kahvikuppineuroosi
Muuta en sano ku että todellaki tarviit apua, toivon että oikeesti menisit puhumaa jollekin.
- Tykkään kärsiä
En oikeen pysty. Vanhemmat kyttää joka tekemisiäni ja haluan pitää salassa heiltä.
- Vaihtoehtoja on
No tuolla tukinetissä on ainakin toimiva chat jossa voi jutella tukihenkilön kanssa ja tuonne voi soittaa. Mene vaikka ulos puhumaan tai hiljaa omassa huoneessa: http://www.mielenterveysseura.fi/tukea_ja_apua
sos-kriisikeskus vastaa:
Hei,
Hyvä että päätit kirjoittaa tilanteestasi tänne. Joskus jo pelkkä ajatusten kirjoittaminen voi helpottaa oloa. Toivottomalta tuntuvan elämäntilanteen pohtiminen yksin on kuitenkin raskasta. Tällaisessa tilanteessa ulkopuolinen tuki on tärkeä voimavara. Asioista keskusteleminen auttaa jäsentämään omia ajatuksia ja tarjoaa uusia näkökulmia, mikä usein helpottaa jaksamista.
Jos haluat keskustella tilanteestasi puhelimitse, voit aina soittaa Valtakunnalliseen kriisipuhelimeen. Puhelun voi soittaa nimettömänä ja se maksaa operaattorin veloittaman puhelumaksun verran. Valtakunnallisen kriisipuhelimen numero on 010 195 202. Puhelin päivystää arkisin klo 9-06, lauantaisin ja juhlapyhinä 15-06, sunnuntaisin 15-22.
Jos taas haluat jutella kasvotusten, ympäri Suomea toimii kriisikeskuksia, joihin voit varata ajan ja tulla keskustelemaan paikan päälle. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät osoitteesta:
http://www.mielenterveysseura.fi/sos-kriisikeskus/kriisikeskusverkosto/alueelliset_kriisikeskukset.
Käynnit eivät maksa mitään.
Jos haluat mielummin kertoa ajatuksistasi ja tuntemuksistasi lisää kirjoittamalla, voit ottaa meihin yhteyttä Tukinetin kautta (www.tukinet.net). Tukinetissä pääset keskustelemaan kahdenkesken tukihenkilön kanssa. Tukinet -live päivystää joka arkipäivä 15-19. Tukinetissä on myös foorumeita, joista on mahdollista löytää vertaistukea ihmisiltä, jotka ymmärtävät tilannettasi oman kokemuksensa kautta.
Kiireellisessä tilanteessa voit ottaa yhteyttä paikkakuntasi psykiatriseen päivystykseen. Lähimmän psykiatrinen poliklinikan yhteystiedot löydät etsimällä netistä hakusanalla "psykiatrinen päivystys paikkakuntasi" tai "psykiatrinen poliklinikka paikkakuntasi".
Itsemurhayrityksen jälkeen keskustelutukea kannattaa hakea heti.
SOS-kriisikeskus Helsingissä tarjoaa tukea itsemurhaa yrittäneille selviytymisen tueksi ja uuden itsemurhayrityksen ehkäisemiseksi.
Keskustelut ovat maksuttomia. Ajan varaaminen LINITY-asiakasvastaanotolle puhelimitse: 0800 98 030 (ma–pe klo 9–17)
Lisätietoja: www.mielenterveysseura.fi/linity
sos-kriisikeskus / pekka- Tykkää kärsiä
:/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591154Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11840Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33517Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487