Kirkastuminen

Hei!
Olen 22-vuotias kahden pienen lapsen äiti. Kuulun luterilaiseen kirkkoon, mutta en ole koskaan täysin kokenut kuuluvani siihen joukkoon.Olen perehtynyt hieman vapaaseurakuntaan ja haluaisin lisää tietoa siitä. olen selannut svk:n sivuja mutta en vieläkään tiedä... voisiko joku kertoa vapaakirkosta kokemuksia ym ym... Esim. kasteesta lisää, sen tiedän että on upotuskaste. Miten voin liittyä joukkoon? Minkälainen jumalanpalvelus on? Voinko mennä seuraamaan sitä, vaikka en kuulu vapaakirkkoon ilman että minua tuijotetaan kun en osaa "rituaaleja" :D
4170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tottakai voi mennä ja he ovat siitä iloissaan. Voit myös soittaa sen seurakunnan työntekijälle ja hän opastaa lisää.
MOnet ovat tulleet synnnintuntoon jossain kokouksessa, vaikka ovat olleet luterilaisen klrkon jäseninä koko ikänsä ja he ovat ottaneet Jeesuksen vastaan henkilökohtaisena vapahtajaan ja eivät enää en jälkeen ole voineet mennä siihen kirkkoon takaisin, koska siellä ei käsitetä uudestisyntymää ja vain härvat ovat siellä uudestisyntneet.
Kun olet otettu yhteisön kirjoille, niin monet menee senjälkeen aikuiskasteelle, koska kokevat sen niin ja se on ihan raamatun mukainen asia. Siellä ei painosteta mihinkään, vaan sen täytyy tulla Pyhän Hengen kautta se johdatus. Mene ja kysele siellä niin pääset mukaan ja senjäkeen se menee omalla painolla ja löydät sillä oman paikkasi ja kutsumuksesi.

Äänestä

Hei.

Älä erehdy vain menemään näihin "uudestikastajien-lahkoihin".Siellä sinulle tuputetaan lakeja ja säädöksiä ilman oikeata opetusta kasteesta.

Sinä OLET SAANUT jo Pyhän Hengen, kun sinut kastettiin.Näissä "vapaissa suunnissa" sinulle tullaan kertomaan ,että kasteesi ei ole kelvollinen.

Itse Jumala on antanut sinulle Pyhän Hengen.

Rakas ystävä, pyydän että et tee mitään, ennenkuin olet aivan varma.Rukoile Jumalalta,Jeesukselta Kristukselta johdatusta.
Ja,luota siihen että Jumalan "aikataulu" on oikea, juuri SINULLE paras mahdollinen.Varaudu odottamaan,Jumala ei toimi ihmiskäskystä, vaikka välillä sitä itse kukin saattaisi toivoakin.

"Kaikki" parhaat asiat ovat yksinkertaisia ;

Rukoile, rukoile, rukoile, ja lue Raamattua.

Et sinä saa näiltä palstoilta parempaa opastusta mitä Jumalan sana sinulle antaa Raamatusta.

Siunausta.

Äänestä

Tarkkaile kirkkouskovaisten silmiä, miten ne ovat kirkkaat ja loistavat taivaallista kirkkautta?

Vapaissa suunnissa olevilla voi havaita, että silmät eivät ole yhtä kirkkaat, vaan ne ovat sameat ja ikäänkuin savuverhon peitossa?

Äänestä

Olen vasta 15-vuotias, mutta olen ollut vapaakirkon jäsen jo syntymästäni lähtien ja tiedän mitä se on.

Vapaakirkko on mielestäni paras "lahko", sillä vapaakirkossa ei ole rituaaleja, siellä voi olla oma itsensä ja vaikka olisi uskotonkin, niin voi mennä kuuntelemaan jumalan sanaa. Minun vapaakirkossani kävi myös juoppoja, jotka tulivat kuuntelemaan, heitä ei töllätty, vaan he saivat tukea taistelussaan juomista vastaan. Voit olla rauhassa ja elää ilman rituaaleja, mutta sinun tulee rukoilla, puhua herralle (jeesus) usein, hän auttaa vaikeimmissakin asioissa, kunhan luotat häneen! Varmasti:D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vapaakirkko kirjoitti:

Hei!
Olen 22-vuotias kahden pienen lapsen äiti. Kuulun luterilaiseen kirkkoon, mutta en ole koskaan täysin kokenut kuuluvani siihen joukkoon.Olen perehtynyt hieman vapaaseurakuntaan ja haluaisin lisää tietoa siitä. olen selannut svk:n sivuja mutta en vieläkään tiedä... voisiko joku kertoa vapaakirkosta kokemuksia ym ym... Esim. kasteesta lisää, sen tiedän että on upotuskaste. Miten voin liittyä joukkoon? Minkälainen jumalanpalvelus on? Voinko mennä seuraamaan sitä, vaikka en kuulu vapaakirkkoon ilman että minua tuijotetaan kun en osaa "rituaaleja" :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu