Timo Soinilla Josef Stalinin ongelma ?!
20.9.2012 07:18 Hemmo Koskiniemi
Timo Soinilla Josef Stalinin ongelma ?!
Neuvostoliiton kommunistidiktaattori Josef Stalinin pysyäkseen vallassa joutui päivittäin ratkomaan järjestelmänsä dilemaa;
* Kehen voin luottaa ja kuka on viholliseni, joka on klikvitoitava ?
Ongelmaa ratkoi koko järjestelmä ihan perhepiiriin ja sukuihin asti.
Saman on ongelma näyttää olevan myös Timo Soinilla. Porukkaa lappaa ovista ja ikkunoista ja jokainen haluaa päästä puheenjohtajan suosioon ja luottamukseen.
Kuten Stalinille niin, myös Soinille näyttää käyvän samoin. Kenttä alkaa toimimaan omin päin, suuren johtajansa nimiin. Ikään kuin heillä olisi Soinin antama valtakirja.
Asia tuli ilmi, kun puolueosastoissa alettiin klivitoimaan ympäri maan 4-vuotta valtuustossa istuvia pois ehdokaslistoilta sekä eduskuntavaaleissa hyvin menestyneitä. Tähän antoi tilaisuuden puolueosastojen säännöt, jotka antavat hallitukselle oikeuden päättää ehdokkaista.
Samat henkilöt, jotka juuri olivat hyväksyneet oman ehdokkuuden torppasivat muiden ehdokkuuden.
Normaalissa demokratiassa ehdokasasettelusta päättää jäsenten yleiskokous.
Timo Soinin ja jäsenten pelastus on kuitenkin suomalainen demokratia ja avoin yhteiskunta, jossa kansalaisilla on laaja sananvapaus ja kehittyneet mediataidot.
Mikäli näin ei olisi Timo Soinin rakentama puolue toimisi, kuin Josef Stalinin diktatoorinen kommunistivalta.
* Viholliset likvidoitaan ja "luotettavista" tehdään pyhimyksiä.
Mutta kuka ja millä keinoin poistaisi perussuomalaisesta puolueesta epäluottamuksen hengen suomalaista yhteiskuntaa ja poliittista järjestelmää kohtaan sekä omia jäseniä kohtaan.
Rikolliset ja narsistit sitä eivät ainakaan tee.
*******
Josef Stalinin vankileirillä istunut tuttavani kertoi lähettäneensä useita kirjeitä Stalinille epäkohdista, joita Tomskin leirillä havaitsi.
Demokraattina Arvi luuli, että Stalinin ei tiennyt kuinka ihmisä kohdellaan leireillä.
Vastausta kirjeisiin Arvi ei koskaan Stalinilta saanut.
Timo Soinilla Josef Stalinin ongelma ?!
4
<50
Vastaukset
- Timo Terijoki
TImpan porukan ykkösidoli ei olekaan enää Hitler, vaan Stalin? Siltä ainakin persujen viimeaikaisten lausuntojen ja tempausten perusteella vaikuttaa.
- Perusduunari........
>TImpan porukan ykkösidoli ei olekaan enää Hitler, vaan Stalin? Siltä ainakin persujen viimeaikaisten lausuntojen ja tempausten perusteella vaikuttaa.
Niin, paitsi että sillä ei olekkaan väliä miltä teistä poliittisista vastustajista vaikuttaa, vaan sillä on merkitystä miltä meistä perussuomalaisia äänestävistä vaikuttaa.
Ja siihen teidän on tyytyminen, että me tiedämme miten värittyneitä ja valheellisia teidän vaikuttimenne ovat.;) - Aloitus asiaa
Perusduunari........ kirjoitti:
>TImpan porukan ykkösidoli ei olekaan enää Hitler, vaan Stalin? Siltä ainakin persujen viimeaikaisten lausuntojen ja tempausten perusteella vaikuttaa.
Niin, paitsi että sillä ei olekkaan väliä miltä teistä poliittisista vastustajista vaikuttaa, vaan sillä on merkitystä miltä meistä perussuomalaisia äänestävistä vaikuttaa.
Ja siihen teidän on tyytyminen, että me tiedämme miten värittyneitä ja valheellisia teidän vaikuttimenne ovat.;)Kyllä ne pohjoissuomen perussuomalaiset teki aivan oman johtopäätöksen.
- seteliselkäranka pSS
Mitä tekee poliittisesti järkiinsä tullut persu? Eroaa soinisteista salamavauhtia, eikä taakseen vilkaise. -Näin toimittiin mm. Lapissa. Jo ainakin 32 persuvaltuutettua on eronnut soinin seteliselkärankain porukasta viimeaikoina. Tervettä kehitystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621117Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661077- 471012
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373999Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153902Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717837- 88802
Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182790Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu105699Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka46687