TTY ja uudet YT:t vaihteeksi

Kylmää kyytiä

Taitaa olla koko TTY kohta konkurssissa.

Tampereen teknillinen yliopisto käynnistää yhteistoimintaneuvottelut kolmella laitoksella ensi viikolla. Yt-neuvottelut koskevat 173 työntekijää.

Yt-neuvotteluita käydään Tampereen teknillisen yliopiston arkkitehtuurin, kone- ja tuotantotekniikan sekä teollisuustalouden laitoksilla. Arkkitehtuurin sekä kone- ja tuotantotekniikan laitoksilla neuvottelut koskevat laitosten koko henkilöstöä. Teollisuustalouden laitoksella neuvottelut koskevat laitoksen opetushenkilöstöä.

Tavoitteena on käsitellä laitosten tuotannollista ja taloudellista tilannetta ja mahdollisia toiminnan uudelleenjärjestelyjä sekä löytää säästöjä.

Mahdolliset irtisanomiset, lomautukset ja osa-aikaistamiset koskevat enintään 60 henkilöä. Henkilövaikutuksia pyritään vähentämään muun muassa muuttamalla tehtäviä.

Yhteistoimintaneuvottelut käynnistyvät 11. maaliskuuta ja ne pyritään saamaan päätökseen vappuun mennessä.

YLE

11

461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Realismia

      TTY ja työhyvinnvointi eivät mahdu samaan lauseeseen.

      Sairaus- ja tapaturmapoissaolojen sekä työkyvyttömyyseläkkeiden kustannukset nousevat 4-5 miljardiin euroon vuodessa, arvioidaan tekemättömää työtä koskevan hankkeen raportissa.

      Vertailututkimuksen mukaan kustannuksiin voidaan vaikuttaa edistämällä työhyvinvointia. Säästömahdollisuudet ovat 1,3 miljardia euroa vuodessa.

      – Työhyvinvoinnin edistäminen voi lisätä yritysten kannattavuutta jopa viidenneksellä. Tämä kuitenkin edellyttää saumatonta yhteistyötä työpaikan johdon, henkilöstön ja työterveyshuollon välillä, kertoo Työterveyslaitoksen toiminta-alueen johtaja Guy Ahonen.

      Ennenaikaiselle työkyvyttömyyseläkkeelle jää vuosittain noin 20 000 suomalaista. Tälläkin hetkellä työkyvyttömyyseläkkeellä on lähes 200 000 työikäistä.

      – Työkyvyn menetys on yksilötasolla pahimmillaan taloudellinen ja inhimillinen katastrofi. Se on iso ongelma myös kansallisella tasolla, kun työuria pitäisi saada jatketuksi, kertoo SAK:n työ- ja elinkeinojohtaja Matti Tukiainen.

      Hankkeeseen osallistui työterveyslaitoksen lisäksi edustajia muun muassa työmarkkinajärjestöistä sekä vakuutusyhtiöistä.

    • LukijaXY

      Ja Aamulehdessä ei sanaakaan.....
      Väkisinkin herää kysymys, mistä johtuu tämä salailu.

    • Sulkuvahti
    • Potkut tuli

      Kolmen laitoksen yt-neuvottelut johtavat tehtävien lakkauttamisiin ja osa-aikaistamisiin

      Kone- ja tuotantotekniikan laitoksen koko henkilöstöä, teollisuustalouden laitoksen opetushenkilöstöä ja arkkitehtuurin laitoksen koko henkilöstöä koskevat yhteistoimintaneuvottelut käytiin 11.3–25.4.2014. Neuvottelujen kohteena oli 173 henkilöä.

      Neuvottelujen tuloksena 14 tehtävää lakkautetaan ja näitä tehtäviä hoitavien työntekijöiden työsuhteet päättyvät. Lisäksi viisi muuta tehtävää lakkautetaan ja näille hoitaneille tarjotaan uutta tehtävää. Yhden tehtävän sijoituspaikka muuttuu ja kuusi tehtävää muutetaan osa-aikaiseksi. Lisäksi vuoden 2015 alussa toteutetaan tarvittaessa enintään 10 henkilön osa-aikaiset lomautukset arkkitehtuurin laitoksella.

    • Lottovoitto

      Onneksi minä ja muutama kaverinikin ymmärsimme, ettei TTY:llä ole tulevaisuutta tutkijana, toisin kuin yksityissektorilla.
      NYT elämä hymyilee.

    • Säätiösaituri

      Pääasia että yliopiston talous oli vakaalla pohjalla edellisvuonna ja ylijäämääkin jäi päälle kymmenen miljoonaa.

      • LahtariXY

        Täytyyhän hallinon kasvu ja bonukset budjetoida ylijäämillä:)


    • Faktum

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia?

      Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?
      Arvot ja etiikka
      20
      12478
    2. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      9
      11230
    3. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      179
      5147
    4. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      35
      3780
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      196
      3594
    6. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      54
      3247
    7. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      109
      2944
    8. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      13
      2618
    9. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      56
      2200
    10. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      2005
    Aihe