Vasurinuorten työvoitto v. 2009

agenda toteutui

Vasemmistonuorille osavoitto turvapaikanhakijoiden työnteon vapauttamisessa
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2048477/vasemmistonuorille-osavoitto-turvapaikanhakijoiden-tyonteon-vapauttamisessa

Vasemmistonuoret arvioi saavuttaneensa osavoiton, kun hallitus muutti esitystään turvapaikanhakijoiden työnteko-oikeudesta. Järjestö käynnisti asiasta vetoomuksen, joka luovutettiin maahanmuuttoministeri Astrid Thorsille (r.) viime viikolla. Sen ehti allekirjoittaa runsaassa kuukaudessa 500 ihmistä ja 14 järjestöä.

Hallituksen alun perin vuoden pituiseksi kaavailema turvapaikanhakijoiden työntekokielto on hallituksen esityksessä nyt korvattu kuuden kuukauden määräajalla. Vasemmistonuoret jatkaa kampanjointiaan ja vaatii, että työnteko-oikeutta ei rajoiteta nykyisestä.

Nyt turvapaikanhakijalla on työnteko-oikeus, kun maahantulosta on kulunut kolme kuukautta. Käytäntöä onkin pidetty tarkoituksenmukaisena.

Hallituksella ei näyttöä ongelmista

Vasemmistonuoret toteaa tiedotteessaan, että nyt annettua ulkomaalaislain muutosesitystä on perusteltu vain Suomeen tulemisen houkuttelevuuden vähentämisellä.

– Hallituksella ei ole mitään näyttöä siitä, että työnteko olisi ongelma. Päinvastoin, työnteko-oikeus ehkäisee harmaata taloutta ja nopeuttaa oleskeluluvan saavien turvapaikanhakijoiden osallistumista yhteiskuntaamme, Vasemmistonuorten puheenjohtaja Dan Koivulaakso toteaa.

Hallituksen esitys ulkomaalaislain muuttamiseksi tarjoaisi työnteko-oikeuden ulkomaalaiselle, joka kansainvälistä suojelua hakiessaan ei ole antanut vääriä tietoja henkilöllisyydestään ja jonka henkilöllisyys on selvitetty tai jonka henkilöllisyyttä ei ole kyetty selvittämään hänestä riippumattomasta syystä. Muussa tapauksessa työnteko-oikeuden saisi vasta kuuden kuukauden jälkeen. Vasemmistonuoret pitää lain muotoilua epämääräisenä.

Turvapaikanhakija pakotetaan sosiaalituelle

– Onkin pöyristyttävää, että turvapaikanhakijat, jotka haluaisivat elättää itsensä ja joilla olisi mahdollisuus siihen, pakotetaan elämään sosiaalituella, Koivulaakso toteaa.

Hän muistuttaa, että esimerkiksi Tanskassa ja Ruotsissa työnteko-oikeuden rajoittaminen on luonut massiiviset paperittomien siirtolaisten työmarkkinat.

– Tätäkö Suomen hallitus haluaa? hän kysyy ja arvioi, että ministeri Thorsin puheet rajalla passejaan polttavista siirtolaisista ovat irti todellisuudesta.

– Oikea ongelma on se, että ihmisillä ei ylipäätään ole henkilöllisyystodistuksia. On vaikea kuvitella, että henkilökohtaista vainoa kokeva ihminen marssisi viranomaisten luo hakemaan henkilöllisyystodistusta, Koivulaakso sanoo. (KU)

Vetoomus turvapaikanhakijoiden työnteko-oikeuden puolesta: www.adressit.com/harmaatalous

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no problem

      Työntekijät panivat paikat päreiksi, pomo huijasi palkoissa
      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014030718104442_uu.shtml

      Sekoilua bussivarikolla

      Perjantai 7.3.2014 klo 21.42 (päivitetty klo 21.55)

      Työntekijät aiheuttivat mittavaa vahingoa pääkaupunkiseudun bussiliikennettä harjoittavien yhtiöiden varikoilla.

      Pääkaupunkiseudun bussiliikennettä harjoittavien yhtiöiden varikoilla työskennelleet ulkomaalaiset työntekijät aiheuttivat työnantajan mukaan kolmen vuoden aikana jopa liki kahdensadan tuhannen euron vahingot.

      Turvapaikkaa hakeneet srilankalaiset ja marokkolaiset työntekijät oli palkattu hoitamaan bussien vuorokausihuoltoa. Tehtävät sisälsivät kaluston siivousta, pesua ja muuta päivittäistä ylläpitoa.

      Työtehtävien saati työsopimusten sisältö eivät olleet kovin hyvin auenneet suomea taitamattomille ulkomaalaisille. Työehtoja ja työntekijöiden oikeuksista ei heille ollut liiemmin selitetty. Ei myöskään perehdytetty työtehtäviin.

      Lisät pois

      Varikoilla ei aina kaikki sujunut niin kuin oli tarkoitettu. Kortittomat siivoojat kaahailivat busseilla ylinopeutta, törmäilivät päin ahtaiden hallien ovia ja harjapesulaitteita. Tankkauksen jälkeen liikkeelle lähdettäessä ei aina muistettu irrottaa tankkauspistoolia.

      Ulkomaalaiset 35 työntekijää toimivat yksityiselle yritykselle, jolta bussiyhtiöt ostivat siivous- ja päivittäishuoltopalvelunsa. Siivousfirman johtaja katsoi, että työntekijöiden aiheuttamien vahinkojen vuoksi hänen yhtiöllään oli oikeus perusteltu olla maksamatta näille kuuluneet ilta- ja yötyölisät.

      Oikeus oli kuitenkin toista mieltä.

      Oikeuden mukaan kaikille työntekijöille ei maksettu edes vähimmäispalkkaa. Maksamattomia palkkoja ja palkanlisiä oli kertynyt kahden vuoden ajalta noin 64 000 euroa.

      Kiskontaa

      Käräjäoikeus katsoi toimitusjohtajan syyllistyneen törkeään kiskontaan. Lisäksi hänen todettiin syyllistyneen muiden kuin varikolla työskennelleiden ulkomaalaisten laittomasta kohtelusta. Nimikkeinä olivat luvattoman ulkomaalaisen työvoiman käyttö, kiskonnantapainen työsyrjintä sekä työsyrjintä.

      Helsingin hovioikeus lievensi toimitusjohtajan yhdistetyn kahden vuoden ehdollisen tuomion kymmeneksi kuukaudeksi. Kaksi firman työnjohtajaa selvisi lievemmillä ehdollisilla tuomioilla.

    • koko maailman sossu

      Taitaa olla samamieleiset porukat tämän takana:
      http://www.hs.fi/kotimaa/Opiskelijajärjestöt tuomitsevat ulkomaalaisten lukukausimaksut/a1394423394525?ref=hs-art-new-4
      Opiskelijajärjestöt tuomitsevat ulkomaalaisten lukukausimaksut

      10.3.2014 18:433

      Helsingin Sanomat

      Ulkomaisille opiskelijoille kaavaillut lukukausimaksut eivät tuo aiottuja säästöjä, toteaa viisi opiskelijajärjestöä. Lisäksi maksut vievät Suomen kansainvälistymistavoitteen takaisin kivikaudelle, järjestöt väittävät.

      Järjestöt viittaavat Helsingin Sanomien uutiseen (10.3.). Siinä kerrottiin, että Eta-alueen ulkopuolelta tulevien opiskelijoiden lukukausimaksut saattavat tulla pian hallituksen käsittelyyn. Maksuista ajatellaan kertyvän paitsi tuloja myös säästöjä, sillä ainakin alkuun EU:n ja Etan ulkopuolelta Suomeen hakeutuisi aiempaa vähemmän opiskelijoita.

      Suomen Ammattiin Opiskelevien Liitto (Sakki), Suomen Lukiolaisten Liitto (SLL), Suomen Opiskelija-Allianssi (Osku), Suomen opiskelijakuntien liitto (Samok) ja Suomen ylioppilaskuntien liitto (SYL) kummeksuvat säästöajatusta.

      "Valtiovarainministeriössä on turha kuvitella, että maksuilla tulee säästöjä. Maksuilla karkotetaan opiskelijat, vaikka nimenomaan miljoonia kertyy opiskelijoiden täällä olosta kulutuksen muodossa. Lukukausimaksujen myötä nämä koulutusvientitulot tyrehtyvät", puheenjohtajat Piia Kuosmanen (SYL) ja Aleksej Fedotov (Sakki) sanovat tiedotteessa.

      Opiskelijajärjestöt pelkäävät, että maksuilla ajetaan alas hyvä kehitys Suomen ja sen korkeakoulujen kansainvälistymisessä.

      "Maksut karkottaisivat Eta-alueen ulkopuoliset opiskelijat pienemmistä korkeakouluista, ja korkeakoulut olisivat täysin eriarvoisissa lähtökohdissa kansainvälistymisessä. Näinkö on tosiaan tarkoitus?", hämmästelee Samokin puheenjohtaja Toni Asikainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe