Sopiva Srk konservatiiviselle?

Kyselevälammas

Olen kuulunut vuosia evankelisluterilaiseen kirkkoon tapakristittynä. Tovi sitten kiinnostuin uskon asioista todella ja haluan elää Jeesukselle.
Luterilainen kirkkohan on selvästi luopumuksen tiellä; naiset opettavat pastoreina, vapaamuurareita osa sekä kirkon homomyönteisyys suorastaan oksettavat minua.
Jäädäkkö silti ev.lut seurakuntaan palvelemaan vaiko hakeutuisi muualle?

Missä seurakunnissa vielä tänäpäivänä meininki on mahdollisimman konservatiivista Raamatun oppia? Helluntalaisissako enimmäkseen? Muita vaihtoehtoja kiitos?

Siunausta Jeesuksen nimessä kaikille :)

12

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytänyt

      Katolisessa ja ortodoksisessa kirkossa on perinteinen usko.

    • luterilainen

      Jeesuskin meni tapansa mukaan synakoogaan, vaikka siellä oli niitä" hurskaita synnittömiä" fariseuksia. Jeesus ei yrittänyt poistaa kaikkea syntiä maailmasta, vaan Hän sovitti syntimme ristillä. Pitäskö meilläkin jättää kitkemishommat ja pyrkiä saattamaan ihmiset sovituksen piiriin. Viattomuutta emme löydä mistään, mutta tie puhdistuksen lähteelle on vielä avoinna !

    • kaikki yhdessä

      " Jeesuskin meni tapansa mukaan synakoogaan "

      No, kun silloin ei helareita vielä ollut....:)

      " Viattomuutta emme löydä mistään, mutta tie puhdistuksen lähteelle on vielä avoinna ! "

      Aamen juuri näin. Tärkeintä on olla siellä minkä kokee omaksi paikakseen, itselleni se on vapaat suunnat.
      Ap käy eri seurakuntien tilaisuuksissa ja netistäkin niitä löytyy aika paljon.. Ja mene sinne missä on hyvä Raamatun opetus ja minkä koet omaksesi.

    • Netpunk

      Sopivan seurakunnan löydät kun perustat sen itse. Esimerkiksi Suomen amerikkalainen republikaanipuolueen pyhä tee-kutsujen seurakunta.

    • kristitty ^^

      Vapaa seurakunnat, helluntalaiset ja baptismi seurakunnat

      • Turussa hyvää

        Onko täällä Jyväskylässä jotain hyvää seurakuntatoimintaa? Muutin viikko sitten. Stadissa olin Jumalan seurakunnan kotipiirissä.

        http://ristinvalossa.munfoorumi.com/viewtopic.php?f=1&t=3970


    • Hei Kyselevälammas,

      Suosittelen sinulle oman asuinpaikkasi luterilaista seurakuntaa. Jos et ole vielä jäsen, niin liity ihmeessä.

      Tavalliseen luterilaiseen seurakuntaan ovat tervetulleita kaikenlaiset ihmiset. Pääsyvaatimuksia ei aseteta ja kaikkien uskoa arvostetaan. Toiminta ja opetus on järjestäytynyttä eikä se ole kaikkien tuulien ja ihmisten omien mieltymysten heiteltävissä. Siksi siihen voi luottaa.

      Luterilaisessa kirkossa jäsen on arvokas ja voi vaikuttaa seurakunnan elämään ja "linjaan".

      Tervetuloa mukaan!

      Antti-pappi

      • pakkojäsenyys

        Mitäs jos ei halua liittyä asuinpaikkansa luterilaiseen seurakuntaan, vaan johonkin toiseen luterilaiseen seurakuntaan?


      • pakkojäsenyys kirjoitti:

        Mitäs jos ei halua liittyä asuinpaikkansa luterilaiseen seurakuntaan, vaan johonkin toiseen luterilaiseen seurakuntaan?

        Tällä hetkellä lain mukaan tulee kuulua siihen luterilaiseen seurakuntaan, jonka alueella asuu. Mikään ei kuitenkaan estä osallistumasta myös toisen seurakunnan toimintaan. Virallinen kotipaikka on kuitenkin yhdessä seurakunnassa.

        Niin sanotuista henkilöseurakunnista on puhuttu jo kauan, jolloin voisi liittyä siihen seurakuntaan, johon tahtoo kuulua. Katsotaan, toteutuuko se koskaan, mutta jo nyt se onnistuu toimintaanosallistumisen tasolla.


        Antti-pappi


    • ei ev.lut.

      Jumala varjelkoon ihmisiä katolisen kirkon luterilaiselta lahkolta.

    • Lhpk

      Kyselevää lammasta kehoitan tutustumaan Lhpk:n sivuihin ja kuuntelemaan nettipuheita. Olisiko joku näistä seurakunnista kohtuu matkan päässä?

      Tutustuin nelisen vuotta sitten juurikin nettisaarnojen ym. kautta nykyiseen srk:aani. Siitä muutaman kuukauden päästä menin jumikseen paikan päälle ja päätin jäädä. Oli avara, valoisa ja keveä ilmapiiri. Vaikutelma oli, että tämä srk-paati on vakaassa ja hyvässä kurssissa, uotettavassa ohjauksessa. Vähän myöhemmin liityin jäseneksikin ja samassa saumassa oli luontevaa jättää veronmaksu kansankirkolle.

      Olen ollut todella tyytyväinen.

      www.lhpk.fi

    • parjattu lipilaari

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      89
      3732
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      191
      1470
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1400
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1080
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1020
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      325
      1005
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      45
      917
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      899
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      889
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      125
      862
    Aihe