Onko takseilla täällä Hyvinkäällä jokin erityislupa ajella pitkin pyöräteitä ja jalkakäytäviä?
Keskustassa Kauppakeskuksen/ Prisman ympäristössä tosi röyhkeää ajelua.
Keskustassa Kauppakeskuksen/ Prisman ympäristössä tosi röyhkeää ajelua.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pitää päästä asiakkaiden alkon eteen suoraan,kävely on rankkaa =)
Voisivat kyllä varovaisemmin ajaa. Monta kertaa pelkäsin, että päälle tulee. Tosin aivan joka paikkakunnalla, jossa olen asunut, on taksikuskit kuin maailman valtiaita. Kyllä se on jalankulkija joka saa väistää jopa Willan pihallakin, varsinkin siinä Citymarketin edessä. Paikalle kaahaavat hirveää vauhtia. Pitäisi taksikuskeilla olla jokin luonnetesti. Nyt kun pääsevät taksin rattiin, heistä tulee ihan petoja, kai heillä on kilpailu, kuka enemmän jalankulkijoita saa autonsa alle jäämään! Kerran taksin kyydissä suorastaan pelotti kun kuski ajoi hirveää vauhtia, kaupunkialuella.
Se on sama lupa jota lehtien varhaisjakelu käyttää. Luvan avulla kävelymatka vähenee 2 metriä kun auton voi jättää jalkakäytävälle ajoradan sijasta. Lupa on käytössä kesät - talvet.
Parkkihallin kautta pääsee myös. Miksiköhän taksit ei sitä vaihtoehtoa käytä. Loppuisi tuo ralli jalankulkuväylillä.
....
Kerrankin puollan autojen (taksien) ajoa Citymarketin ja Willan eteen. JOS haluaisin ajaa taksilla kotiin ostoksineni, en kyllä edes osaisi siellä parkkipaikkakellarissa tilata taksia oikeaan paikkaan. Kun autottomana en siellä koskaan käy. Luultavasti tilattu taksi etsisi minua ja minä taksia...Selkeintä on ainakin kun taksi noutaa asiakkaan mahdollisesti painavinekin pakaaseineen siitä kauppojen edustalta. Liikuntakykyiset ja ilman kantamuksia olevat voivat kyllä kävelläkin jonkin matkaa.
Mutta ajakaa varovaisemmin, taksinkuljettajat!