Kaikkien aikojen suurin ateisti

Nedda

Kuka ateistien mielestä on kaikkien aikojen suurin ateisti ja miksi?

37

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -s-

      Kuka esittää palstalaisten mielestä palstan typerimmät kysymykset?

      • sdfghjku

        Nedda


    • Veikkohan se

      Veikko Vennamo. Miksikö? Kyllä kansa tietää.

    • ---

      Painavin? Pisin? Vai jollakin muulla tavalla suurin? Määrittele suuri.

      • Atteliina

        Reiluinta olisi mielestäni määritellä "suurin" pinta-alaltaan suurimmaksi. Olisihan se epäreilua, että vain esim. pituus määrittäisi suurutta. Täytyyhän sitä puuttuvaa pituutta pystyä kompensoimaan leveydellä, niin jokaisella on edes teoriassa mahdollisuus voittaa.


    • Suuruudesta en tiedä, mutta kyllä vaimoni on ehdotomasti paras ateisti, sillä hän on paljon kivempi kuin muut ihmiset.

    • kaarne

      En näe syytä tällaiselle arvotamiselle. Se on vähän samanlaista kuin arvottaminen, kuka on maailman hurskain uskova.
      Ei siinä ole minusta mieltä. Kilpailuasetelmat kannattaa varata sinne, missä kilpaileminen on yleensä toiminnan tarkoitus, kuten kilpajuoksuun. Kulttuuri, tiede, taide, ynnä muut inhimillisen toiminnanalat eivät minusta sovellu tuollaisen kilpailemisen areenoiksi, se helposti vääristää toiminnan todellista tarkoitusta.

      • balsa atte

        Höpö höpö toki nuorilla ateisteilla täytyy olla esikuvia.

        Miten olisi Lenin tai Mao.


      • ...
        balsa atte kirjoitti:

        Höpö höpö toki nuorilla ateisteilla täytyy olla esikuvia.

        Miten olisi Lenin tai Mao.

        Valehtelet kuin aina, kateus paistaa sinun jutuistasi.


    • varma nakki

      "Kuka ateistien mielestä on kaikkien aikojen suurin ateisti ja miksi?"

      Jumala. Hän kieltää joka päivä itsensä täydellisesti kadoksiin.

      • Alwar

        Mutta kuka, niistä noin kuudestatuhannesta ihmisen keksimästä Jumalasta?


      • varma nakki
        Alwar kirjoitti:

        Mutta kuka, niistä noin kuudestatuhannesta ihmisen keksimästä Jumalasta?

        Jokainen vuorollaan ja yhtaikaa.


    • Hail Hitler

      Hitler.

      • Sami.A

        Kertoo paljon s i n u n ajattelustasi ja arvostuksistasi.


    • Minä!

      • kekek-kekek

        "Miksi" unohtui: mustatuntuu!


    • Äly on suurin ja vastaustani ei tarvitse edes perustella.

    • fedcba

      Robert Pershing Wadlow

    • se siitä sitten

      Sinivalas.

    • Kim Jong-un! Tuskin tarvii selittää miksi.

    • Grande Finale

      Maailmankaikkeus. Tuskin tarvitsee selittää miksi.

    • Kalapagos (ei kirj.)

      Jumala

    • En sanoisi kaikkien aikojen suurin, mutta tämänpäivän ateisteista nostaisin ykköseksi Richard Dawkinsin. Hänelle antaisin kiitosta populaarista kirjasta nimeltään "Jumalharha".

      Minulle tuo kirja ei ollut erityisen tärkeä, mutta kirjan merkittävyyden päättelin piispa Jari Jolkkosen kommenteista. Hänhän ei tee enää yhtään saarnaa muistelematta Richard Dawkinsin Jumalharhaa. Selvästikin erittäin tärkeä kirja.

      Koska tuo kirja siis toimi erittäin hyvin ja Richard Dawkins onnistui kirjallisessa ja ilmeisesti muussakin työssään loistavasti, niin nimeäisin Richard Dawkinsin aikamme suurimmaksi ateistiksi.

      Mutta kyllä Sam Harris, Christopher Hitchens, Richard Dawkins ja Daniel Dennett kaikki painii samassa raskaassa sarjassa vielä kuolemansakin jälkeen.

      Ja muitakin toki on.

    • Kysymys on ainakin itselleni vaikea esim: siksi, että yleensä arkumentit tahtovat olla samankaltaisia eri henkilöillä. Eivätkä arkumentit juuri monesti ole muuttuneet vuosi tuhansienkaan kuluessa. Samankaltaisilla arkumenteilla niin absoluuttisen hyvän olemassaolosta. Kun samoja arkumentteja jumalolentojen kyseenlaistamisesta kun voi yhtähyvin soveltaa niin Roomalaiskreikkalaisiin jumaliin, kuin judeokristillisiinkin.

    • joo-o

      Bruce Lee.

    • best1

      Mengele on.

      • Sami.A

        Kertoo paljon s i n u n ajattelustasi ja arvostuksistasi.


    • The amazing atheist on aika massiivinen.

    • Jokainen ateismi. Kun ihminen tulee ateismiin, on se hänen oma ateisminsa, joka koostuu monista tekijöistä, jotka sinäkin tiedät. Siksi jokainen on ateisminsa suurin ateisti.

    • "Kuka ateistien mielestä on kaikkien aikojen suurin ateisti ja miksi? "

      Samalla ateistit voisivat kertoa, mitkä ovat ateismin suurimmat saavutukset?
      Ateismilla ei tietääkseni ole positiivista historiaa, vai onko?

      • satujahve

        mitkä ovat sami sinun mielikuvitusjumalasi suurimmat saavutukset? :D


      • piisami

        "Samalla ateistit voisivat kertoa, mitkä ovat ateismin suurimmat saavutukset?"

        Ateismi on tuottanut paljon uskomattomia ihmisiä. Samaan ei ole kristinusko kyennyt. Hihhuleiden Jumala on niin heikko, ettei se kykene olemaan olemassa, jos joku ei usko siihen.

        "Ateismilla ei tietääkseni ole positiivista historiaa, vai onko?"

        Ateismilla on uskomattomien positiivinen historia niin totta kuin ovat hihhuleiden toteuttamat veriset uskonsodat ja noitavainot.


      • Oletko unohtanut salasanasi? Sitä se jatkuva ryyppääminen aiheuttaa.


    • Eka luokassa

      Kysymys on triviaali.Kun nyt kumminkin vastaan aika vähäiset älynlahjat omaavana,niin mielestäni suurin ateisti on luonto.

      Ateismin posiitiviseen historiaan antaa vastauksen myös luonto.

      Kun kulutusjumalan tukahduttama maapallo henkäsee viimeisen kerran,lienee sama,olemmeko me uskovia tai uskomattomia.

    • fdgbfg

      Marko Ahonen. Olen nähnyt hänet livenä ja hän oli todella suuri.

    • Minä valitsen Sokrateen. Ei toki virallinen ateisti, mutta osoitti kyllä suhteellisen ateistista asennetta jumalia kohtaan (ja osittain sillä tekosyyllä kai tuomittiinkin lopuksi).

      Miksi? Pidän häntä moraalin isänä. En toki ole kaikesta hänen kanssaan samaa mieltä, mutta hienon oloinen tyyppi oli silti.

    • ateistinen suuruus

      Kambodzan Pol Pot

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe