Bussikuski hakattiin helsingissä!

http://m.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288663253529.html?pos=most-popular
Minkäs kulttuurin kullannuput nyt asialla?
Näkyi jutusta "unohtuneen"???
27230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Ulkomaalaista bussikuskia pahoinpiteli joukko perusskinejä.

Äänestä
  • Junttimaisesta nimittelystä on onneksi päästy eroon tässä maassa.

    Tekijöinä ei ollutkaan "nuoriso", vaan taustalta löytyi rehti "poikaporukka".

    Äänestä

tuskin vankilaan.

Äänestä

Olisipa bussissa ollut Ricky "like a boss" Ghansah

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288567242733.html

Tilanteesta olisi selvitty puhumalla..

-Ghansahin mukaan ensin yksi toisella puolella istunut nainen alkoi taputtaa käsiään. Sitten toinenkin matkustaja alkoi taputtaa.

- Lopulta koko bussi taputti käsiään.

Äänestä
  • Joo kuulostaa TODELLA uskottavalta "kaupunkilegendalta!" :D :D

    Äänestä

  • 3Timo kirjoitti:

    Joo kuulostaa TODELLA uskottavalta "kaupunkilegendalta!" :D :D

    fyhsr6

    Äänestä

Jestas sentään. Nyt lovahti housuun 2 desiä havmaan keltaista monikulttuuvilimaa.
Penalta tevkkuja.

Äänestä

Olivatpa minkä kulttuurin omaavia hyvänsä , kunnollinen rankaisu , eikä mitään paapomista.

Äänestä
  • RASISTI!!

    Äänestä

  • Ei tu tapahtumaan, kun taitavat olla kaikki alaikäisiä!
    Papat betaalaa, ja pojille ei mitään!

    Äänestä

On aivan uskomatonta kuinka palveluammatissa voi olla sellaisia henkilöitä joiden suomenkielentaito on korkeintaan auttavalla tasolla tai suomea ei osata lainkaan?

Olen tavannut bussikuskeja jotka ovat venäjän tai jonkun muun maalaisia eivätkä he ole osanneet lainkaan suomea? Mitä jos bussissa sattuu vaikka sairaskohtaus matkustajalle tms. Entä palvelu? Eikö bussikuskin tehtäviin kuulu myös opastus, jos tullaan kysymmän, meneekö tämä linja-auto sinne ja sinne, niin olisi suotavaa että kuljettaja osaisi vastata edes jotakin.

Miksi bussinkuljettajina on niin paljon ulkomaalaisia ihmisiä? Tämä johtunee ainakin osaksi siitä että heille myönetään säännönmukaista palkkatukea joka tarkoittaa sitä että he ovat työnantajille n. puolet halvempia kuin kantasuomalainen työntekijä joka ei kuulu palkkatuen piiriin.

Tuo edellä mainittu johtaa taas siihen, että työnantajat tilaavat aikuiskoulutuskeskuksilta nimenomaan maahanmuuttajille suunnattuja linja-auton kuljetuskursseja koska puoli-ilmaisista linja-auton kuljettajista on huutava pula.

Linja-autoyhtiöt hyötyvät valtion maksamista maahanmuuttajista myös siten, että kurssiin on sisällytetty "työssäoppimisjakso" jonka aikana maahanmuuttaja ajaa yhtiöille aivan ilmaiseksi siten että "palkka" maksetaan joko toimeentulotuista, koulutustuista tai muista verovaroin rahoitettavista tuista, kuitenkin niin, että bussiyhtiö ja sen omistajat saavat kokonaisuudessaan hyödyn puhtaana taskuihinsa.

Kurssilaiselle kustannettaan ensin ilmainen kuorma-autokortti jos ei sitä aikaisemmin jo ole olemassa. Tämän jälkeen linja-autokortti tulee niin ikään veronmaksajien rahoilla maksetuksi.

Tilanne on johtanut siihen että moninaiset valtion tukitoimet ovat vääristäneet linja-auto liikenteen kilpailutuksen ratkaisevalla tavalla.

Ne jotka haluaisivat palkata kuljettajan pätevyyden mukaan (työkokemus, kielitaito yms) eivät pärjää kilpailussa koska nuo kuljettajat eivät kuulu tukipiiriin ja näin ollen yhtiöillä ei ole varaa palkata työhön suomenkielistä suomalista koska ulkomaalainen on melkein puolta halvempi ja ne jotka palkkaavat vain ulkomaalaisia tukityöllistettyjä voittavat tarjoiskilpailut koska heidän palkkakustannuksiinsa osallisuu suomen valtio merkittävällä osuudella.

Äänestä
  • Muuten oikein, mutta linja-autoa ei vielä kuorma-autokortilla ajeta!
    Ensin pitää olla C, että saa Dn!

    Äänestä

  • 3Timo kirjoitti:

    Muuten oikein, mutta linja-autoa ei vielä kuorma-autokortilla ajeta!
    Ensin pitää olla C, että saa Dn!

    Eikun niinhän sä sanoitkin! Sori ... Hätäilin.

    Äänestä

  • 3Timo kirjoitti:

    Eikun niinhän sä sanoitkin! Sori ... Hätäilin.

    Puhutte/kirjoitatte ennen kuin ajattelette, mutta sinun tapauksessasi ei yleensä auta ajattelukaan.

    Äänestä

Paljon mätää !
Onko toi joku syy ,että matkustajat saisivat käytäytyä dösässä ihan miten vaan ? Kirjoittelet satujasi siihen tyyliin ,että vika oilisi bussikuskissa eikä mellastavissa nuorissa jotka hulinoivat ja panivat röökiksi dösassa, välittämättä muista matkustajista . Sinun mielestäsi kuskin olisi kai pitänyt heittää muut matkustajat mäkeen ja kuskata mellastava porukka kotiovelle.
Kerropa älypää missä sanotaan ,että kuski oli ulkomaalainen,
vai onko sulla kaalissa kaikki kuskit ulkolaisia? Toi duuni on yksinkertaisesti ajettu sellaseksi ,ettei haluja moiseen työhön monellakaan ole ,lisänä vielä heikko liksa ja matkustajina joskus apinalauma joilla ei ole alkeellisimpia käytöstapoja tai jotka vähät välittävät yhteiskuntajärjestyksestä ja säännöistä. Tuollaiset häriköt pitäisi panna työleirille suoraan .

Äänestä
  • Jos hoitavat asiallisesti hommansa, hyvä vaan että tekevät töitä, joihin suomalaisia on vaikea saadakin. Minulla ei hermot kestäisi hetkeäkään bussikuskina.

    Kaikki ulkomaalaiset(kaan) eivät ole hyviä kuskeja, varmasti matkustajiakaan, mutta ei myöskään henkilöautoilijoita kohtaan. Siivoojiksi palkatut taas ajelivat autoilla miten sattuu, kolhivat ja rikkoivat ilmeisesti tahallaan ja kun omistaja halusi vähentää palkasta, sai vaan tuomion. Monilla on työmoraali mitä sattuu, mutta jos halpaa haluaa, huonoa saa.

    Äänestä

Media ei tiedä ketä nämä rotat olivat?
Oliko ne kultamunanpoikasia?

Äänestä

Kovia jätkiä 20 vastaan yksi.

Äänestä

Saako helssingissä apinatkin matkustaa bussilla, et taida sinäkään mikään kadun kirkkain lamppu olla.

Äänestä
  • Saa. Käy joskus Helsingissä niin näet itse.

    Äänestä

Kukaan ei tiedä liittyikö avauksessa mainittuun tapaukseen maahanmuuttajat tai ulkomaalaiset millään tavalla, eli oliko bussikuski suomalainen ja olivatko häiriköijät ulkomaalaistaustaisia kaikki, vai vain osa heistä tai päinvastoin jne.. .

Olipa kuinka hyvänsä, on kuljetuspuoli läpimätä tukineen, pimeine työntekijöineen, ilmaisinen ajokortteineen.. .

Äänestä
  • Poliisit tietää,media tietää,hyysärit tietää,ihmiset tietää vaan suomi on hyysäreitten
    otteessa,varsinkin media!Onhan tuo nyt täysin selvää että
    työvoimapulanpelastajien äpärät kyseessä!

    Äänestä

Vielä tämänkin me SIEDÄMME (lue suvaitsemme).

Äänestä
  • Bussissa ei sitten sattunut matkustamaan yhtään sellaista kantasuomalaista, joka käy suomi24 palstoilla kertomassa tapahtumien kulusta ja väristä?

    Äänestä

NÄÄKERS!

Äänestä

On kyllä outoa ettei joku bussissa matkustanut levitä oikeaa tietoa
tapahtuneesta olivatpa ne sitten keitä tahansa!
Ei sitä noin pelkuri tarvitse olla vaikka pelkureita olettekin lähes kaikki!
Itse laittaisin oikeaa tietoa kaikille saiteille putkasta päästyäni jonne
joutuisin apinoiden nuijimisesta!

Äänestä

Stadi on Kaupunki ja Kaupungis on kovempi meininki ku jossain persulandella

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Raakarokikhhgfddsrty kirjoitti:

http://m.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288663253529.html?pos=most-popular
Minkäs kulttuurin kullannuput nyt asialla?
Näkyi jutusta "unohtuneen"???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu