Pankkeja haukkuvat vain köyhät

Aikuistukaa!

Te köyhät ette tuo pankille minkäänlaista lisäarvoa, hiekkaan vain tuotte kengissänne pankkiin ja silti pitäisi kaikki palvelut ilmaiseksi saada.

HÄVETKÄÄ AIKUISET IHMISET!

Itselläni on pankissa rahaa, osakkeita ja kiinteistöjä niin paljon ettei kakalle taivu ja seen sen mukaista kuninkaan kohteluakin.

Neuvo teille: lopettakaa juominen ja vippaaminen, menkää töihin ja aloittakaa elämään niin kuin vastuulliset aikuiset ihmiset

9

125

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mustatassu

      pankkeja haukkuva ne, jotka on korviaan myöden kusesa vaikka heitä on varoitettu.

      pankkeja haukkuvat ne, joille ei annettu luottoa epärealisten toiveiden jälkeen..

      Sellaiet ihmiset jotka kuvittelevat itsestään jotain mitä eivät ole.

      Mielestäni tuo on täyttä paskaa, että kylvetään tuota bunta wahlroosin iänkikuisen vanhaa sanontaa hiekkaa tuovista asiakkaista. Ne on niitä ongelmia jotka on elämässään vuosikymmeniä kokoajan velkaa ja joilla ei ole realistista kuvaa koska tulee nollapäivä!. Ja ne joiden asioita on hoidettu velkajärjestelyillä.

      Ja kuka määrittää käsitteen köyhyys. Jos on kaksi ihmistä joilla on samat tulot. Ekalla on velkaa vaikka 1000e ja toisella ei ole velkaa vaan hän saa vaikka symboolisen 20e kuukaudessa sukanvarteen, niin mikä on tilanne vuoden päästä? Sillä velkaisellla on velkaa vaikka 700e ja sillä tietyn verran sukanvarteen laittavalla voi olla vaikka 300e säästöä.

      Siis kyllä asiat voi paremmin olla, mutta ei se ole mustavalkoista.

      • Voi voi taas...

        Tämä oli huono viesti, ei päätä eikä häntää.

        Et kai ole vetänyt päiväkännejä?????????


    • hmmmmmm1

      Ja sinä aloittaja, joka olet perinyt kaiken, mutta ymmärtäväisyyttä sulla ei sitten ole tippaakaan. Elämä ei ole reilua, eikä kaikilla ole noin paljon pelimerkkejä joilla aloittaa. Hyvä se sun on sanoa. Häpeä.

      Pankkeja voi ja pitääkin arvostella, jos kokee saaneensa kelvotonta palvelua tai maksavansa liikaa pankkipalvelusta.

    • .........

      Eikö kumminkin enemmistö asiakaskunnasta koostu tavallisista vähävaraisista ihmisistä?
      Kunnon pankin tunnistaa siitä että kaikkia kohdellaan samalla tavoin.

    • Kr. Pennonen

      Pankkikonttoreiden toiminnassa on eroja.

      Jokunen vuosi sitten kävin läpi yhdessä ja samassa asiassa lähimmät Nordean, OP:n, Handeksbankenin ja silloisen SAMPOn konttorit.
      Toiminnat poikkesivat toisistaan valtavasti.

      Nordea ja Handelsbanken olivat edukseen.
      OP sekava kuin humalaisen uloste ja päätöksen saanti vaikeaa ja varovaista.
      Karmeinta oli läheisen SAMPOn konttorin toiminta. Huutamista pankkisalin puolell eikä puuttunut muuta kuin, että olisivat kutsuneet poliisit paikalle.

      Joka paikassa esitin saman asian täsmälleen samalla tavalla.
      = olin yhtä köyhä jokaisessa pankissa.

    • luulisin..

      Ei taida pankit pelkän asioinnin varassa kauaa pysyä jos eivät lähde ihmisiä luotottamaan.

    • PaskaJaska

      Pankithan lirauttavat silmään pahiten sijoitusvarakkuutta omistavia:

      100'000€ - mistä sitten alkaa ammattimainen varallisuuden hoito.

      Näiden ihmisten pitäisi olla huutamassa suuna päänä pankkien palvelusta.

      Saa näennäisesti ilmaiseksi palveluja - mutta menettää kipeitä määriä rahaa saamattomina tuottoina.

      Tule meille asiakkaaksi:
      - Saat oman nimetyn palveluhenkilön
      - Saat ilmaiset tilit & palvelut.
      - Saat ilmaiset luottokortit.
      - Saat ilmaisen nimetyn sijoitusneuvojan.
      - Saat ilmaisen nelivärisen kiiltävän pankin asiakaslehden kotiin.

      Pankin tehtävähän on tuottaa mahdollisimman suuri voitto osakkeen omistajilleen, asiakkaan saama tuotto varallisuudestaan tulee minimoida.

      Pankin sijoitusneuvojahan on pelkkä vitsi, toistelee mantroja "nämä meidän rahastot ovat tuottaneet pitkällä aikavälillä"

      Pankin sijoitusneuvojahan "ei saa" antaa sijoitusneuvontaa, koska nyky lainsäädännöllä pankki olisi vastuussa annetusta sijoitusohjeesta. Pankin sisäinen ohjeistus kieltää neuvomisen, tuotteita vain esitellään.

      Joten varallisuus pois pankkien hoivista - maksakaamme vain aiheuttamamme kulut pankille. Palvelumaksut ovat halpoja kuin kaurapuuron syönti.

    • tosi on, kop kop

      Jos haluat päässä eroon varallisuudestasi, niin hommaa pankista hekilökohtainen sijoitusneuvoja. Sillä pankin tehtävä on viedä yksityisen imisen varallisuus pankin omaisuudeksi. Tätä varten on pankissa sijoitusneuvojat.

      Ei pankkia kiinnosta henkilö asiakkaana, vaan hänen rahat ja varallisuus.

      • Kr. Pennonen

        Tietenkin myös pankin palkollisen on ajateltava työnantajansa etua mutta aina epäluuloisuus ei kannata.

        Kerran, muun asioinnin yhteydessä, neuvoskelijani kysäisi mielenkiintoani Fortumin osakkeiden suuntaan.
        En uskonut ja silloin elettiin aikaa jolloin Fortumin osakkeet nousivat vuodessa 70%.

        Toinen, mittavampi asia oli minulle tehty riskianalyysi 2008 talvella.
        Sijoitusneuvoja varoitteli kehityksestä ja teki yksilöidyn suunnitelman välittömiksi toimenpiteiksi.
        Epäilin perusteluja ja sen seurauksena takkiin tuli 1,5:n vuoden aikana kuusinumeroinen summa euroja. Ilman desimaaleja.

        Asiakkaan ja neuvoskelijoiden henkilösuhteet vaikuttanevat neuvojen laatuun.
        Henkilöneuvoskelijani kanssa olin asioinut jon pitempään.
        Sijoitusneuvoja oli outo, naapurkaupungista tullut tyyppi.

        Silti olen vastaisuudessakin epäluuloinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3829
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2964
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1865
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1598
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1079
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      741
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      718
    Aihe