Vuokra-asuntotilanne

Minä

Olisiko kellään tietoa siitä, millainen vuokra-asuntotilanne Kirkkonummella on tällä hetkellä? Onko paljon hakijoita, eli joutuisi ehkä odottamaan kauan?

12

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jerri Kämpe-Helleniu

      Yksityisellä vai julkisella puolella?

      Itsellä ei ole tarkkaa tietoa mutta olen ymmärtänyt että yksiöistä on pulaa, erityisesti kun Kirkkonummella kiristettiin asumistukien ehtoja vuodenvaihteessa.

      • Minä

        Julkisella.

        Miten kiristettiin asumistukien ehtoja?


      • Jerri Kämpe-Helleniu
        Minä kirjoitti:

        Julkisella.

        Miten kiristettiin asumistukien ehtoja?

        KVO, Kirkkonummen vuokra-asunnot, lienee suurin julkinen vuokraaja. Heiltä voi jonoista kysellä.


        Muutos joka Perusturvassa tehtiin asumistukiin marraskuun kokouksessa on että kun aikaisemmin hväksyttiin tilanne että yksiötä vaikea saada Kirkkonummella ja siksi voitiin yhden hengen taloudelle myöntää kaksion tuki niin se mahdollisuus lakkautettiin. (vanhoilla asiakkailla on ½v siirtymäaika.)

        Uusilla asiakkailla on 1.1.2014 alkaen mahdollisuus saada yhden hengen talouteen vain yksiön korvaustaso. (enimmäisvuokrataso 577,50 eur/kk)


      • aaaaaaaaaaaaa
        Jerri Kämpe-Helleniu kirjoitti:

        KVO, Kirkkonummen vuokra-asunnot, lienee suurin julkinen vuokraaja. Heiltä voi jonoista kysellä.


        Muutos joka Perusturvassa tehtiin asumistukiin marraskuun kokouksessa on että kun aikaisemmin hväksyttiin tilanne että yksiötä vaikea saada Kirkkonummella ja siksi voitiin yhden hengen taloudelle myöntää kaksion tuki niin se mahdollisuus lakkautettiin. (vanhoilla asiakkailla on ½v siirtymäaika.)

        Uusilla asiakkailla on 1.1.2014 alkaen mahdollisuus saada yhden hengen talouteen vain yksiön korvaustaso. (enimmäisvuokrataso 577,50 eur/kk)

        Ja tässähän ei siis puhuta asumistuesta, jonka maksaa Kela, vaan toimeentulotuessa huomioon otettavista asumisen maksimikuluista.

        Kirkkonummelta on erittäin vaikea saada kunnan vuokra-asunto. Riippuu tietysti tilanteen kiireellisyydestä ja halutusta asuntokoosta.


      • tietoa
        aaaaaaaaaaaaa kirjoitti:

        Ja tässähän ei siis puhuta asumistuesta, jonka maksaa Kela, vaan toimeentulotuessa huomioon otettavista asumisen maksimikuluista.

        Kirkkonummelta on erittäin vaikea saada kunnan vuokra-asunto. Riippuu tietysti tilanteen kiireellisyydestä ja halutusta asuntokoosta.

        Vähän on vuokra-asuntoja, mutta tiedän, että naapurin vuokratalosta yksi hörhö sai just lähteä.


    • jumi tilanne

      Kunnallisten vuokra-asuntojen tuotanto on ollut jäissä ARA:n kohtuuttomien vaatimuksien takia, ja osin myös kirkkonummelaisten johtavien politikkojen (kokoomus, rkp) elitistinen suhtautuminen vuokra- ja kerrostaloasumiseen on vaikeuttanut asian etenemistä.

      Kun ollaan rähmällään kovatulosten rakentamien merenrantakartanoiden suuntaan ja pyllistetään vuokra-asumiselle, ei mikään ihme ettei mitään tapahdu. Isoja KVA:n asuntoja on kuulemma vapaana, joskin kysyntä on pieniin asuntoihin ja vapaat isotkin on varattu pian kuntaan tuleville pakolaisille - heille kun ei ole muutakaan kattoa antaa pään päälle.

      Tosin vuokra-asuntojen puute ei ole vain Kirkkonummen ongelma, vaan laajemminkin Uudellamaalla.

    • pajunensoininvaara

      YMMÄRRÄT VARMAAN MIKSI KIRKKONUMMI EI RAKENNA
      VUOKRA-ASUNTOJA, ARVAA KETKÄ TULISIVAT NIIHIN ASUMAAN

      OLKAAPA NYT VARUILLANNE KIRKKONUMMELAISET JA SIUNTIOLAISET
      nimittäin pian niitä vuokra-asuntoja voi tulla oikein slummeittain koska

      SIKAPORVAREIDEN JA ANARKISTIVIHREIDEN EPÄPYHÄ LIITTO
      JUSSI PAJUNEN ja OSMO SOININVAARA PAINAVAT PÄÄLLE

      http://www.hs.fi/kaupunki/Helsinki haluaa Suur-Helsingin vaikka pakolla/a1394946786635
      Helsinki haluaa Suur-Helsingin vaikka pakolla

      Kokoomus ja vihreät valmiita pakkoliitoksiin
      Kaupunginjohtaja Jussi Pajusen (kok) kirjoittaman lausuntoesityksen viesti on, että hallituksella pitäisi olla mahdollisuus "lisätä toimivaltaansa" myös pääkaupunkiseudulla. Suomeksi tämä tarkoittaa, että Helsingin mielestä hallituksen pitäisi ajaa metropolialueelle pakkoliitoksia, mikäli liitosalueen kuntien asukkaiden enemmistö kannattaa liitosta kansanäänestyksessä.

      "Kyllä me tuon takana olemme, sillä se nojaa joka tapauksessa siihen kansanäänestykseen", sanoo myös vihreiden ryhmäjohtaja Emma Kari.

      0
      KAUPAT KATOAVAT TYÖPAIKAT KATOAVAT HELSINGISTÄ KUN KAIKKI TONTIT KAAVOITETAAN MAMUILLE
      SIKSI MAMUT PITÄÄ SAADA LÄHIKUNTIIN, JOTKA EIVÄT NIITÄ OTA. SIKSI TARVITAAN PAKKOLIITOKSIA,
      JÄRKEILEVÄT KOKOOMUKSEN JUSSI PAJUNEN JA VIHREIDEN OSMO SOININVAARA

      He käyttävät kaunistelevaa SANAA SEGREGAATION VÄLTTÄMINEN

      Viher- ja porvarimamuttajien huoli on ollut, että Helsinki joutuu kaavoittamaan kaikki tontit
      mamuslummeiksi eikä tilaa ole enää teollisuustonteille eikä kivijalkalähiökaupoille.
      Veronmaksajat katoavat ja sossu-mamut asettuvat asumaan.

      Viher- ja porvarimamuttajat haluavat mamut pois jaloista ympäristökuntiin
      he haluavat ympäristökuntien verotulot ja näillä verotuloilla he rakentavat
      musiikkitaloja guggenheimeja ja kiasmoja liukuhihnalta.

      Mamut eivät mitään työtä ole tänne tulleet tekemään vaan pakoon jotain, milloin mitäkin,
      mistähän sitäkään oikeasti kukaan selvittää voi.

      http://jukkawallin.puheenvuoro.uusisuomi.fi/161002-maahanmuutto-mahdollisuus-vai-haitta
      Itse en näe todennäköisenä sitä että joku maahanmuuttaja odottaa todennäköistä työllistymistä 15 vuotta, kuten nyt ollaan ennustamassa. Millä rahalla pystymme elättämään kymmeniä tuhansia uusia työttömiä, kun meidän tämän hetkinen työttömyysprosentti nousee koko ajan. Koko maan työttömyysaste on (23.1.2014) 12,6%, siis joulukuussa työttömyys nousi marraskuusta 0,2%.

      En usko edes että monetkaan maahanmuuttajat alkaa edes pesemään vanhuksemme takapuolia, hehän työllistyvät kulttuuritulkeiksi, kuten tällä hetkellä Lieksassa on haettavana avoin työpaikka, kuntalaiset maksavat verorahoistaan hänen palkan. Yksityisellä puolella on heidän työllistyminen vaikeampaa. Onko kunnallinen työ tuottavaa, siitä voidaan olla montaa mieltä, itse en näe sitä niin tuottavana, että verorahojen avulla luodaan aivan turhia työpaikkoja.

      • faktapohja

        Maahanmuuttokritiikki on paikallaan aina silloin tällöin, jos syytä on, mutta joskus se voi mennä ns. överiksi. Muistetaan kuitenkin vuokra-asuntojen osalta sellainen juttu, että niitä tarvitsevat etnisiin taustoihin katsomatta mm.

        - pienituloiset nuoret aikuiset
        - pienituloiset työssäkäyvät
        - pienituloiset työttömät
        - pienituloiset lapsiperheet
        - pienituloiset eläkeläiset
        - asuntolainaa syystä tai toisesta saamattomat/haluttomat
        - muut "elämäntapavuokralaiset"
        - talonrakentajat jotka tarvitsevat väliaikaista asuntoa
        - väliaikaisesti paikkakunnalla asuvat, työkomennuksella yms
        - lista jatkuu...

        Suurin kysyntä on aina yksiöihin, kaksioihin. Niitä ei Kirkkonummella ole kunnallisella puolella vapaana eli niitä tarvittaisiin lisää. Kysyntää on, tarjontaa ei.


    • diipa daa

      Tuo on totta edellinen. Meidän naapurin vuokratalossa asuu mukavia, tavallisia ihmisiä.

    • Crew Kirkkonummi

      Kirkkonummi ei kaipaa uusia vuokralaisia vaan me haluamme vaurasta porukka joka tuo kunnalle raha.
      Me haluamme tänne omakoti ja rivitalo asukkaita.

      • pro Kyrkslätt

        Jå näin se olla ja allekirjoitan tämän lausunto sata prosenttia. Tarvitsemme lisää ruotsinkielisiä hyvää menestyviä veronmaksajia!


      • Savua ja sumua
        pro Kyrkslätt kirjoitti:

        Jå näin se olla ja allekirjoitan tämän lausunto sata prosenttia. Tarvitsemme lisää ruotsinkielisiä hyvää menestyviä veronmaksajia!

        Vaurasta porukkaa, hah. Asukaa te vaan niissä lautahökkeleissänne, jossa sähköt menee poikki koko ajan. Och den här säjer svenskatalande från Sibbo.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      52
      4207
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      69
      3871
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3378
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3290
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      102
      2299
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2188
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      36
      2049
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      2049
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      2029
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1924
    Aihe