Lyhyt kysymys

Miksi tämä pellepalsta edelleen on täällä keskustelusivujen täytteenä? Ikääntyneiden asiat hoidetaan kokonaan muualla.
35284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Totuus on että Suomen kansa on herännyt tähän svedujen ikiaikaiseen kansan
kyykytykseen ja asiattomaan pakkoruotsittamisella alistamiseen.

Äänestä

Kerroppa sinä idiootti svedaristi missä on ne vanhojenasiat?

Äänestä

Kaikkea sitä täällä Suomessa on kuten tämäkin rasistipuolue RKP.

Mitä me seniorit pystymme tekemään kun Rkp hallitsee mediaa, RKP ylläpitää kielipolitiikkaa, RKP lahjoo muiden puolueiden päättäjät, Rkp syrjii suomenkielistä enemmistöä, RKP syrjii muita vähemmistöjä ja RKP väheksyy kaikkea Suomalaisuutta.

Äänestä

Vastausta odottava miksi svedarit on hiljaa kuin kusikintuissa?

Äänestä

Muuten YLE on kansalaisten pakkoveroilla kustannettu RKP:n äänitorvi!

Äänestä

Näihin edellä oleviin vastauksiin viitaten olen kuitenkin sitä mieltä, että ehkä pelletkin tarvitsevat tämmöisen oman palstan, tuntisivat muuten olonsa tyhjäksi.

Äänestä

Suomen Senioripuolue ry.

Siis ikäihmiset ja vanhukset ovat pellejä.

Ja missä ne vanhusten asiat hoidetaan? Aloittaja voisi kertoa sen?

Äänestä
  • Aloita sosiaali- ja terveysministeriön sivuilta.

    Äänestä

RKP:lle kaikki suomalaiset on pellejä ja heidän kielieliittinsä on jotain
ylimaailmallista ja pyhitettyä.

Äänestä

Seniorien asioita hoitaa aikuisten puolue PERUSSUOMALAISET
Siksi me seniorit äänestämme Sampo Terhoa
Eliitti saa äänestää komissiota
Se ei kuulu meille

Sampo Terho julkaisi äsken

Kohti parempaa Eurooppaa -nettikirjapamfletin.

Siinä
Sampo Terho kertoo, mitä kevyempi ja kansanvaltaisempi unioni tarkoittaa.

1. muutettava ajattelutapaa. Ajatus EU:sta ideologisena rauhanprojektina voidaan jättää 1950-luvulle. Kaikenlaisten pyhien ihanteiden ja itseisarvojen sijaan pitää alkaa katsoa puhdasta hyötyä eli euroja eli alarivin viivan alle jäävää tulosta.

2. purettava liitovaltioon vievät rakenteet. Sampo Terho esimerkiksi peruisi tällä kaudella rakennetut "sixpackit" - "twopackit" eli maiden budjettiin ja talouspolitiikkaan puuttuvat uudet sääntökimput. Esimerkiksi Suomen pitää nykyään lähettää budjettinsa EU:hun tarkastettavaksi,
mikä pienelle maallemme on HENGENVAARALLISTA. Sampo Terho haluaa, että jäsenmaat päättävät veroeurojensa käytöstä ihan itse.

3. purettava sääntelyä. Sampo Terho kutsuu sitä SÄÄNTELYTSUNAMIKSI. Kansanvaltaisuutta on merkittävästi lisättävä ja kansanäänestykset saatava isoista asioista. EUROON LIITTYMISET JA EU:N PERUSTUSLAKI OVAT SELLAISIA, JOISTA AINA ON JÄRJESTETTÄVÄ KANSANÄÄNESTYS, toteaa Sampo Terho kirjassaan. Ja kansanäänestysten tulosta pitää aina kunnioittaa. Irlannissa äänestys uusittiin, kun kansa äänesti ensin väärin.

4. KAIKKI TÄMÄ JA PALJON MUUTA LÖYTYY TÄÄLTÄ, nimittäin

Sampo Terhon kirja on ladattavissa

http://www.suomenperusta.fi/julkaisut/
Kohti parempaa Eurooppaa
Samaan aikaan kun poliittinen eliitti jatkaa vallan keskittämistä Brysseliin, kasvavat Euroopan unionia kritisoivat voimat kautta Euroopan. Osa kriittisistä voimista haluaa tyystin eroon EU:sta, osa taas uskoo EU:n olevan vielä pelastettavissa. Suomen Perusta -ajatuspaja tarjoaa suomalaiselle yleisölle Sampo Terhon pamfletin Kohti parempaa Eurooppaa, jossa esitellään monissa Euroopan maissa kannatusta kasvattava reformistinen näkemys Euroopan unionin tulevaisuudesta. Kirja vastaa usein kysyttyyn kysymykseen siitä, minkälaisen vaihtoehdon EU-kriittiset reformistit tarjoavat nykyiselle Euroopan unionille?

Äänestä
  • Niinpä, kyllä tuo tekele jonkinlaisesta pölhöpopulismin oppaasta käy jos vaikka joku seniorikin haluaisi sillä itseään huvittaa.

    Äänestä

Tuo ei kyllä ole RKP:n mieleistä sillä siellä svedarikerhossa ajetaan Suomea
lokaan ja kurjuuteen.

Kaikkein ihmeellisintä että RKP:n tärkeinasia on saada Suomen ja venäjän välit mahdollisimman huonoiksi näin he onnistuisivat paremmin pakkoruotsituksessaan.

Äänestä
  • Seniorit ja Terho.

    Empä ole moista aikaisemmin kuullut. Vaalit on tulossa ja Perussuomalaiset hakevat ääniä.

    Äänestä

Mistähän johtuu, että nämä ruotsivammautuneet ovat löytäneet juuri tämän ns. senioripuolueen palstan mölyämistään varten? Onhan täällä useita muitakin pellepuolueiden palstoja.

Äänestä
  • Sitä minäkin ihmettelen miten svedarit on täällä suomenkielisten palstalla kun heillä on omatkin eliitin kielipalstansa?

    Äänestä

Melkoisen tyhmää teiltä svedareilta, te loiset pakenitte käpykaartiin eli ruotsinmetsiin kun
Suomea piti puolustaa ja entä se kun evakoita piti asuttaa missä oli teidän suvaitsevaisuutenne silloin?

Äänestä

Hyvät seniorit (joskin itse käytän itsestäni nimeä eläkeläinen, seniori
on amerikkalainen eufemismi)

Liberaaleina itseään pitävät anarkistit, joita on esim. Yle täynnä,
myös Hesari (Yle on meidän eläkeläisten mieliuutislähde, itse kylläkin
käytän BBC ZDF (saksa) mutta olen saanut NAUTTIA TEIDÄN
ELÄKELÄISTEN VERORAHOILLA MAKSETUSTA KOULUTUKSESTA
kiitos teille, sen kunniaksi en seuraa Kataista
(halventaa eläkeläisiä puhumalla kuluista ei mamujen kuluista)
enkä tilaa Hesaria (varsinainen eläkeläisten pilkkauslehti)).

Niin tämä anarkistiremmi pilkkaa teitä, huomatkaa.
Käykää seuraamassa myös SUOMI24 perussuomalaiset palstaa
siellä pilkantelijät paljastetaan, TERVETULOA

Viimeaikaisia keskusteluja siellä

HESARI ON KOKO TOIMINTANSA AJAN SENSUROINUT TAI SIIS TUKENUT TOISIA JA HILJENTÄNYT TOISIA UUTISIA, KERTONUT EHKÄ JOTAIN, MUTTA MANIPULOINNUT JA SÖSSÖTTÄNYT TOIMITTAJIEN MIELIPITEITÄ JOUKKOON

Nykyisin Hesarin pääpaino on erilaisissa mamuissa, joiden haastatteluja ja jättikuvia painetaan lehtiin, koski uutinen sitten mitä tahansa suomalaista, vaikka mämmiä tai vappua, niin mamua haastatellaan.

MUTTA YHTÄKKIÄ, MAMUSTA TAI VASTAAVASTA VAIETAAN JA SENSUROIDAAN.

KUINKA ARVIOIDAAN VENÄLÄISTEN TAPPAMAT SUOMALAISET MENONA VENÄJÄNKAUPASSA?

HESARI RYSSITTELI KESKIVIIKKONA 26.3. 2014 ELI SENSUROI RYSSÄNUUTISEN NETISTÄ
KUULEMMA HESARIN PAPERILEHTI EHTI MENNÄ PAINOON EIKÄ HESARI HUOMANNUT SENSUROIDA SIELLÄ, ETTÄ VENÄLÄINEN TAPPOI SUOMALAISEN IKAALISSA
PAPERILEHTI ILMESTYI TORSTAINA 27.3. (en tilaa)

Hesari kirjoittaa netissä 26.3.: Rekkaa kuljettanut mies selvisi vammoitta.
Paperilehdessä 27.3.: Rekkaa kuljettanut venäläismies selvisi vammoitta.

Turun Sanomat esimerkiksi kirjoittaa suoraan STT-uutisen (alla)
Rekkaa kuljettanut venäläismies selvisi vammoitta.

SENSUROITU UUTINEN HESARISSA ON
Rekkaa kuljettanut mies selvisi vammoitta.
http://www.hs.fi/kotimaa/Mies kuoli rekkakolarissa Ikaalisissa/a1395804900364


Mies kuoli rekkakolarissa Ikaalisissa
26.3.2014 16:05 STT

Henkilöautoa kuljettanut mies kuoli keskiviikkona rekkakolarissa Ikaalisissa Pirkanmaalla. Mies oli paikkakuntalainen ja syntynyt vuonna 1993. Rekkaa kuljettanut mies selvisi vammoitta.

Onnettomuus sattui hieman ennen puoltapäivää Mansoniemessä, noin 13 kilometrin päässä Ikaalisten keskustasta. Poliisin mukaan henkilöauto törmäsi vastaan tulleen rekan etuosaan. Onnettomuuden syytä ei tuoreeltaan tiedetty.
Valtatie 3 oli pari tuntia suljettuna onnettomuuden raivaustöiden vuoksi.

SENSUROIMATON STT -UUTINEN TURUN SANOMISSA
Rekkaa kuljettanut venäläismies selvisi vammoitta.
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/611286/Henkiloauton kuljettaja kuoli tormattyaan rekkaan Ikaalisissa
Henkilöauton kuljettaja kuoli törmättyään rekkaan Ikaalisissa

Kotimaa | Turun Sanomat 26.3.2014 12:32 | 0
Päivitetty 26.3.2014 13:13

Henkilöautoa kuljettanut mies kuoli keskiviikkona rekkakolarissa Ikaalisissa Pirkanmaalla. Vainaja oli paikkakuntalainen ja syntynyt vuonna 1993. Rekkaa kuljettanut venäläismies selvisi vammoitta.

Onnettomuus sattui hieman ennen puoltapäivää Mansoniemessä, noin 13 kilometrin päässä Ikaalisten keskustasta. Poliisin mukaan henkilöauto törmäsi vastaan tulleen rekan etuosaan. Onnettomuuden syytä ei tuoreeltaan tiedetty.
Valtatie 3 oli pari tuntia suljettuna onnettomuuden raivaustöiden vuoksi.

0

Äänestä

/////////////////////////////////// P E R U S S U O M A L A I S E T ////////////////////////////////////
////////////// liike suomalaisten puolesta, oikeudenmukaisuuden puolesta //////////////

HALUATKO TAVATA TOHTORI-JUSSIN LIVENÄ, NYT ON MAHDOLLISUUS
KESKELLÄ HELSINKIÄ
ESPOON SELLOSSA

TERVETULOA

4.4. Helsinki, Ruoholahden metroasema klo 15-17.
Espoo, Sellon kirjasto klo 18-20, mukana ehdokkaat Simon Elo ja Ilkka Matinpalo

Äänestä

Tervetuloa! Salvete! Welcome! Välkommen! Tere tulemast! Willkommen!
Bonjour! Benvenuti! !Bienvenidos! Bienvenues! Dobro pozhalovat!

http://toimi-kankaanniemi.blogspot.fi/
http://toimikankaanniemi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/kayttaja/toimikankaanniemi

Toimi Kankaanniemi EUROPARLAMENTTIIN
Ent. ministeri / kansanedustaja

Tässä arvomaailmani - kaikessa lyhykäisyydessään ja kaikessa yksinkertaisuudessaan.

- perusänkyrä
- se on jämpti niin
- Suomiko liittovaltioon? Et kai oo tosissas? No, sitähän minäkin.
- ei mikään jees - jees -mies vaan lahjomaton

Koti, uskonto, isänmaa. Talvisodan henkeä tarvitaan

Ja sinä päätät.

http://toimi-kankaanniemi.blogspot.fi/
http://toimikankaanniemi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/kayttaja/toimikankaan

Äänestä
  • Niin päätänkin. Ja sosialidemokraatille menee ääni.

    Äänestä

  • Just näin kirjoitti:

    Niin päätänkin. Ja sosialidemokraatille menee ääni.

    Eikö juuri SDP-puolue vienyt meidät EU:n maksumiehiksi?

    Koivisto pääpäsmäri, Ahtisaari ja Halonen. Lipposen hallitus leikkasi myös suurella kouralla eläkkeitä. Onko unohtunut?

    Äänestä

Miksi tämä pellepuolueen palsta on edelleenkin täällä?

Äänestä
  • Että hörhöille riittää jotakin askarreltavaa.

    Äänestä

Kaikki puolueet ovat pellepuolueita!

Äänestä

Arvoisat Suomen kansalaiset!

Suomi on kuilun partaalla enempi kuin koskaan sitten sotien. Nyt tarvitaan kaikkien kyvyt ja taidot isänmaamme pelastamiseksi. Vallanpitäjät eivät ole enää pariin vuosikymmeneen toimineet Suomen kansalaisten hyväksi vaan heille on ollut omien etujen ajaminen.

Tähän kaksinaamaisuuteen liittyy profesori Matti Wibergin havainto siitä, ettei nykyinen hallituksemme enää kunnolla perustele tekemiään esityksiä eikä anna niiden tueksi päteviä laskelmia.
Tämän huomion on kyllä jo tavan maalliko tehnyt ajat sitten tälläkin palstalla.

http://senioritry.123kotisivu.fi

Äänestä

Eihän tämä ole edes puolue. Pelkkä yhdistys.

Äänestä
  • Oli puolue ja nousee puolueeksi.

    1.5 miljoonaa eläkeläistä ja lähes miljoona köyhää. PS on hylännyt viime vaalien lupaukset ja äänestäjänsä.

    Äänestä

  • senjorinna kirjoitti:

    Oli puolue ja nousee puolueeksi.

    1.5 miljoonaa eläkeläistä ja lähes miljoona köyhää. PS on hylännyt viime vaalien lupaukset ja äänestäjänsä.

    Ongelma on vain siinä, että me 1.5 milj. eläkeläistä emme ole hölmöjä vaan äänestämme oikeita puolueita. Nyt ja vastakin.

    Äänestä

  • Paitsi että kirjoitti:

    Ongelma on vain siinä, että me 1.5 milj. eläkeläistä emme ole hölmöjä vaan äänestämme oikeita puolueita. Nyt ja vastakin.

    Ongelma on juuri siinä, että oikeat puolueet pitävät eläkeläisiä vaalien aikaan vain " vaalikarjana."

    Äänestä

  • vahingosta viisastuu kirjoitti:

    Ongelma on juuri siinä, että oikeat puolueet pitävät eläkeläisiä vaalien aikaan vain " vaalikarjana."

    Pellepuolueelle ja/tai Aku Ankalle annettu ääni, no jaa, antaa olla.

    Äänestä

Pitää vain ihmetellä sitä mikä määrä eläkeläisiä on mutta heidät on jätetty syrjään puolueitten vaalikeskusteluissa.

Äänestä
  • ELÄKELÄISJOUKOSSA (1.5 milj,) on voimaa, jos se otetaan käyttöön.

    Eläkeläisten voimat ovat hajallaan. Valtapuolueet eivät ota eläkeläisten vaatimuksia kovin vakavasti, vaikka joka puolueella on omat eläkeläisjärjestönsä, uskolliset äänestäjänsä.
    Meitä eläkeläisiä on neljäsosa kansasta, joten eduskunnassakin pitäisi olla eläkeläisten edustajia se neljäsosa eli 50, mutta onko heitä? On eläkeikäisiä eri puolueissa ja näinollen muutama yksittäinen eläkeasioista huolehtiva edustaja ei saa ääntään kuuluviin.

    Meidän eläkeläisten olisi yhdistyttävä puoluepoliitiikaan sitoutumattomaan ryhmään pitämään omien oikeuksien puolta. Pitäisi löytää kyllin vahva ja tunnettu, karismaattinen ja näyttävä henkilö keulakuvaksi.
    Kukaan muu ei pidä meidän asioista huolta kuin me itse. Meidän on herättävä toimimaan omien etujen puolesta, muuten ne leikataan meiltä.
    Uhkakuva on olemassa jo EU suunnalta.

    Uutistoimisto Reuters kertoo tutustuneensa julkistamattomaan EU-asiakirjaan, jossa hahmotellaan suunnitelmaa Unioinin kansalaisten eläkesäästöjen pistämistä parempiin "töihin." Suomessa työeläkerahastoissa kerrotaan olevan 170 miljaardin omaisuus. Näitäkö EU havittelee - nehän on alkuperäiseltä tarkoitukseltaan vain eläkkeiden maksua varten tarkoitettu. ONKO ENÄÄ?

    Maailmanlaajuinen varallisuuden uudelleenjako saattaa olla tulossa. Suomessahan omaisuutta uudelleen jaettiin 1990- luvun laman aikaan. Vieläkö meidän on nähtävä se uudlleen?
    HERÄTKÄÄMME!

    Äänestä

  • anja koivistoinen kirjoitti:

    ELÄKELÄISJOUKOSSA (1.5 milj,) on voimaa, jos se otetaan käyttöön.

    Eläkeläisten voimat ovat hajallaan. Valtapuolueet eivät ota eläkeläisten vaatimuksia kovin vakavasti, vaikka joka puolueella on omat eläkeläisjärjestönsä, uskolliset äänestäjänsä.
    Meitä eläkeläisiä on neljäsosa kansasta, joten eduskunnassakin pitäisi olla eläkeläisten edustajia se neljäsosa eli 50, mutta onko heitä? On eläkeikäisiä eri puolueissa ja näinollen muutama yksittäinen eläkeasioista huolehtiva edustaja ei saa ääntään kuuluviin.

    Meidän eläkeläisten olisi yhdistyttävä puoluepoliitiikaan sitoutumattomaan ryhmään pitämään omien oikeuksien puolta. Pitäisi löytää kyllin vahva ja tunnettu, karismaattinen ja näyttävä henkilö keulakuvaksi.
    Kukaan muu ei pidä meidän asioista huolta kuin me itse. Meidän on herättävä toimimaan omien etujen puolesta, muuten ne leikataan meiltä.
    Uhkakuva on olemassa jo EU suunnalta.

    Uutistoimisto Reuters kertoo tutustuneensa julkistamattomaan EU-asiakirjaan, jossa hahmotellaan suunnitelmaa Unioinin kansalaisten eläkesäästöjen pistämistä parempiin "töihin." Suomessa työeläkerahastoissa kerrotaan olevan 170 miljaardin omaisuus. Näitäkö EU havittelee - nehän on alkuperäiseltä tarkoitukseltaan vain eläkkeiden maksua varten tarkoitettu. ONKO ENÄÄ?

    Maailmanlaajuinen varallisuuden uudelleenjako saattaa olla tulossa. Suomessahan omaisuutta uudelleen jaettiin 1990- luvun laman aikaan. Vieläkö meidän on nähtävä se uudlleen?
    HERÄTKÄÄMME!

    RKP:lle kaikki suomalaiset ovat ivailunkohteena ja RKP:n hallituspaikat ovat jotain
    ylimaailmallista ja pyhitettyä. Tuo kielipuolue on röyhkeydessään ylivertainen että oikein kuvottaa sen toiminta maassamme.

    Äänestä

Ahtisaari ja Halonen. Lipposen hallitus leikkasi myös suurella kouralla eläkkeitä. Onko unohtunut?

Äänestä
  • Suomessa on kasvava unohdettujen joukko. Sen muodostavat eläkkeelle siirtyneet. Ammattiyhdistykset hoitavat jäsentensä etuja, usein jopa laittomien lakkojen tai tukilakkojen voimalla.

    Eläkeläiset eivät ole enää SAK:n, Akavan tai lukuisten muiden ammattijärjestöjen jäseniä. Yhä useammassa tilanteessa he joutuvat toteamaan, että heidän oikeutetutkin etunsa unohdetaan.

    Poliittiset eläkeläisjärjestöt, vahvoin sitein omiin puoluesiinsa liittyen, tarjoavat jäsenistölleen mieluiten kulttuuririentoja, matkoja, teatteria ja tanssia. N e eivät korota ääntään, vaikka vahvassakin ristiriidassa voisivat puolustaa jäsentensä etuja.

    Lipposen hallituksen väliaikainen taitettu indeksi jäi pysyväksi ja eläkkeen realiarvo pienenee jatkuvasti. Vaikka työeläkerahastoissa on rahaa niin eläkkeitä vaan leikataan. Eikä tuota väliaikaista indeksiä ole korjattu hyvinä aikoina.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaikkea sitä onkin kirjoitti:

Miksi tämä pellepalsta edelleen on täällä keskustelusivujen täytteenä? Ikääntyneiden asiat hoidetaan kokonaan muualla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu