Tässä on aamu tullu luettuu juttuja täällä ja hauskaa ollu. Paljo hyviä kirjoituksia ja sitte aivan järjetöntä tahatonta huumoria. Parisen vuotta vanhassa kirjoituksessa nimimerkki asianharrastaja kertoi että jumala ei siksi anna itsestään objektiivisia todisteita ku se saattais häiritä tietoisuuden kehitystä. Tuli vaan mieleen että eikö se kuitenki lähettäny Jeesuksen tänne ja se teki kaikkia ihmeitä. Selvästihän se on yrittäny todistella itseään. Ehkä Jeesus oliki tavallinen saarnaaja.
Jänskä palsta
10
95
Vastaukset
- jyri.kop.
Evokit kuules haluavat elää elämänsä sumussa eikä reaalitietoisuudessa.
- Epäjumalienkieltäjä
Vaikka vastustan jyrkästi nikkien varastamista, niin täytyy tunnustaa, että tämä parodia Jyrrristä vaatimassa kosketusta reaalitodellisuuten oli hauska.
Niin. Varmasti juuri tuosta syystä todellisuudesta havaintoja tekevät ja niitä tutkivat luonnontieteilijät ovat yli 99-prosenttisesti evokkeja. Todellisuuden havainnoiminen ja tutkiminenhan johtaa päivänselvästi sumussa elämiseen. Lapsikin tämän tajuaa.
Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:
Vaikka vastustan jyrkästi nikkien varastamista, niin täytyy tunnustaa, että tämä parodia Jyrrristä vaatimassa kosketusta reaalitodellisuuten oli hauska.
Hauskinta siinä oli se, että parodioija oli todennäköisesti jyrtsi itse.
Toki hän selvästi saa mahtavia kiksejä siitä, että koskaan emme voi olla ihan varmoja, onko kyseessä enemmän vai vähemmän "aito" jyrtsi.- huutis.
RepeRuutikallo kirjoitti:
Hauskinta siinä oli se, että parodioija oli todennäköisesti jyrtsi itse.
Toki hän selvästi saa mahtavia kiksejä siitä, että koskaan emme voi olla ihan varmoja, onko kyseessä enemmän vai vähemmän "aito" jyrtsi...ja onko aitojyrtsi tarkoitettukin vain parodiahahmoksi.
huutis. kirjoitti:
..ja onko aitojyrtsi tarkoitettukin vain parodiahahmoksi.
Tuntuu välillä olevan omituisen tosissaan ja äkäinen ollakseen jotain ihan muuta kuin esittää. Mutta varmahan ei voi olla. Tää on niin tätä.
>Parisen vuotta vanhassa kirjoituksessa nimimerkki asianharrastaja kertoi että jumala ei siksi anna itsestään objektiivisia todisteita ku se saattais häiritä tietoisuuden kehitystä.
Tuskin sanoi, vaan todennäköisemmin sanoi tuohon lisäksi että ehkä, mikä muuttaa kertomaasi olennaisesti.- tieteenharrastaja
Oikeassa Repe olet, en totisesti halua langeta kiusaukseen ruveta laukomaan varmoja totuuksia Jumalan tekemisistä. Tuollaisen hypoteesin olen kyllä liittänyt uskonoppiini syystä, miksi Hänestä ei ole tullut objektiivista havaintoa.
Avaajan ehdotus Jeesuksesta tuollaisena havaintona ei kestä edes alkutestiä. Ei ole maailmassa tieteilijäin valtaosan hyväksymista, että Jeesus olisi objektiivisesti osoittanut jumalallisen alkuperänsä. Objektiivisen havainnon tuntee siitä, että jokainen järjellinen ja rehellinen ihminen tunnistaa sen samanlaiseksi.
- Uskoa uskoa
Matematiikastakaan ei ole objektiivista havaintoa. Siihen pitää vain uskoa.
- tieteenharrastaja
Matematiikka perustuu muutamaan aksioomaan, joita ei pyritä todistamaan oikeiksi, vaan "uskotaan". Suurin osa siitä on kuitenkin aksioomista johdettavissa olevia usein hyvin mutkikkaita ja joskus äärimmäisen käyttökelpoisia johtopäätöksiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi403771Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal333364- 692968
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak912820- 351828
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no831816- 241659
- 281597
- 291579
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231564