Pyhiinvaellusta.

Sinne vain matkoja.

Ehdotan, että Suomen adventtikirkon jäsenet aloittaisivat pyhiinvaellusmatkailun Pohjois-Koreaan. Vosisvat aloittaa ko. maassa esim. Kirjeellisen Raamaatuopiston korttien jaon.
Adventtikirkon johto voisi myös Suomesta lähteä tutustumaan maahan, jossa ei ole vielä yhtään adventtiseurakuntaa ja voisivat perustaa sinnekkin edes yhden seurakunnan.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014031018110507_ul.shtml

8

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eivät uskalla.

      Ei niistä vellihousuista olisi siihen. Pelkäävät nytkin vainoja, vaikka ei ole mitään näköpiirissä.
      Paavi kuulema aloittaa neulojen työntämisen adventistien persauksiin kun he eivät haluaisi sunnuntainakaan levätä?
      Lauantai on jo monelle adventistipastorillekkin se kiireisin työpäivä ja sunnuntai on sitten se lepopäivä ja viikollakin voi huilailla rauhassa kunhan taas sapattina on intoa ja energiaa paiskia töitä palkkansa eteen.

      • Vainoako?

        Eivät rohkene lähteä! Kun jokainen hiemankin kriittinen kommentti esimerkiksi näillä palstoilla heidän raamatunvastaisia oppejaan kohtaan on nyyh-vainoa ja jotkut innokkaimmat leimaavat ne, jotka sunnuntaisin kokoontuvat jumalanpalvelukseen, adventistien VAINOAJIKSI, vaikka nämä kristityt eivät poikkipuolista sanaa sapatista ja sen pitäjistä sanoisi. Vainoksi luetaan kait jo se, etteivät muut pidä sapattia adventistien lailla.


      • pyh!
        Vainoako? kirjoitti:

        Eivät rohkene lähteä! Kun jokainen hiemankin kriittinen kommentti esimerkiksi näillä palstoilla heidän raamatunvastaisia oppejaan kohtaan on nyyh-vainoa ja jotkut innokkaimmat leimaavat ne, jotka sunnuntaisin kokoontuvat jumalanpalvelukseen, adventistien VAINOAJIKSI, vaikka nämä kristityt eivät poikkipuolista sanaa sapatista ja sen pitäjistä sanoisi. Vainoksi luetaan kait jo se, etteivät muut pidä sapattia adventistien lailla.

        Te niitä raamatunvastaisia olette.


    • Miksi et jo menisi?

      Pyh!;iin vaellusta?

      Pohjois-Korea kutsuu sinuakin pyh!
      Ota vuoteesi ja lähde P-Koreaan!
      Paluumatkaa ei tarvitse ajatella lainkaan.

    • Miljoonat kristityt elävät maissa, joita heitä vainotaan ja Pohjois-Korea on tällä hetkellä vaikein maa maailmassa kristityille.

      Muutamat kommentoijat tuntevat kuitenkin aika heikosti adventtikirkkoa ja ylipäätään aasialaista kristillistä menttaliteettia. Kun jossakin maassa syntyy vainoa tai sotaa niin ensimmäinen asia, mikä tapahtuu on että läntiset lähetysjärjestöt vetävät lähettinsä näistä maista pois ja useimmat läntisistä maista tulleet lähetit lähtevät - olivat adventisteja tai muita.

      Kun aasialainen kuulee, että jossakin vainotaan uskovia, yllättävän monet heistä alkavat kysellä, kuinka tuollaiseen maahan voisi päästä lähetystyöhön, niin adventistit kuin muutkin. Näin eteläkorealaiset adventistit ovat jo vuosien ajan tehneet lähetystyötä Pohjois-Koreassa. He ovat oma-aloitteisesti kouluttautuneet johonkin ammattiin, joka on antanut mahdollisuuden osallistua erilaisiin yhteistyö- tai avustusprojekteihin, joihin Pohjois-Korea on hyväksynyt etelästä tulleita henkilöitä. He ovat samalla (henkensä uhalla !?) todistaneet uskostaan ja voineet myös johtaa ihmisiä uskon tielle. Pohjois-Koreassa on eri ryhmiin kuuluvia Kristittyjä ja myös adventisteja - vaikkakin kaikki maanalaisissa seurakunnissa tai ryhmissä.

      Aasialaisten kristittyjen luotto Herraan kuolemankin uhan edellä jättää meidät veltostuneet lähsimaiset häpeään. Olen kuullut monen nuoren tai perheellisenkin puhuvan tavalla, joka osoittaa, että he pitäisivät marttyyrikuolemaa kunnia-asiana, kun minä en osaisi pitää sitä muuna kuin tragediana.

      Sitäpaitsi, jostakin kumman syystä, ehkä Herra johdatuksesta, :) ADRA on ollut yksi niistä harvoista uskonnollisista avustusjärjestöistä, joka on saanut mahdollisuuksia tehdä projekteja Pohjois-Koreassa.

      Kai

    • Koti kullakin

      Harakiri on mm. aasialaisten heiniä.
      Aasialainen rotu on muutenkin julmaa ja sen rodun edustajat kohtelevat esim. eläimiä julmasti.
      Aasialainen myös syö kaikkea mikä liikkuu ja on mahdollista saada kiinni.
      Aasialaisilla on myös tapana hakeutua vaikeuksiin ja saada keinolla millä hyvänsä jännitystä elämään.
      Tätä taustaa vasten Pohjois-Korea on jopa ihanne paikka aasialaiselle rodulle.

    • Mene itse ...

      Kinka typerää ja houkkamaista käyttää tätä tapausta omien estojensa purkamiseen Adventisti palstalla. Tämäkin osoittaa minkälaisia ihmisiä näiden parjauskirjoitusten takana on kirjoitellaan nimettömänä nimimerkkiä vaihdellan kuin pelkurit konsanaan.

      Oikein voin pahoin kun ajattelen näitä motivaatioita joita heataan VAIKKA MISTÄ - joilla sitten YRITETÄÄN ikäänkuin syyllistää ihmisiä. Miten olis jos lähtisit itse sinne pohjois koreaan ? senkin puskajussi ..
      ---

      Jumala olkoon näiden elämänsä menettäneiden ihmisten kanssa .. se mikä meitä lohduttaa on tieto siitä että paha saa kerran loppunsa ja kaikki pahuutta ja valhetta rakastavat sen mukana.. ja muistuu hakematta mieleen sekin että ei siitä ole kauaakaan kun myös Suomessa paloivat polttoroviot joilla ihmisiä polteltiin elävältä..

    • Harjoitusta tulevaan

      Sinne helvettiinhän ne adventistit ovat muita uskovia toivottamassa tervetulleeksi, joten tätä taustaa vasten se Pohjois-Korea on vielä pieni koettelemus helvetin rinnalla.
      Tervemenoa vain advarit tutustumaan tulevaisuuteenne?

      Vainothan alkavat pian teidän lahkonne pastorikunnan toitotuksen mukaan jäseniänne vastaan. Nyt olisi hyvä tilaisuus saada hivenen esimakua ja harjaannusta tulevien vainojen varalta "exkursion" muodossa Pohjois-Koreassa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      30
      2845
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1606
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      121
      1404
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1244
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1165
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      25
      1064
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      53
      972
    8. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      951
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      221
      924
    10. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      112
      875
    Aihe