voiko kotivakuutuksen ottaa 17-v nimiin,kun omat luottotiedot on menneet?
en tarvitse mitään moralosointia vaan asiallista tietoa,jos jollakulla sitä on
kiitos
en tarvitse mitään moralosointia vaan asiallista tietoa,jos jollakulla sitä on
kiitos
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Riippuu ihan täysin vakuutusyhtiön suhtautumisesta.
Yhtiö näkee tietysti vakuutuksen hakijan hlötunnuksesta, että kyseessä on alaikäinen. Kotivakuutuksen ottaminen ei ole sellainen "tavanomainen ja merkitykseltään vähäinen" sopimus, jonka alaikäinen voisi tehdä omin päin. Siihen tarvitaan huoltajan suostumus ja sitä yhtiö tulisi sitten sinulta kyselemään. Kaavailemasi kuvio ei siis jäisi yhtiöltä piiloon, vaan saattaisi herättää ihmetystä.
Ei onnistu sillä alle 18v ei voi sopia mitään lain mukaan.Vasta 18v voi ja silloinkin vain omaan kämppään ei toisen kämppään eli jos se ottaisi 18v kotivakuutuksen sinun asuntoon ja jotain tapahtuisi saisi se kaikki korvaukset etkä sinä mitään voisi edes vaatia.
>> Vasta 18v voi ja silloinkin vain omaan kämppään ei toisen kämppään eli jos se ottaisi 18v kotivakuutuksen sinun asuntoon ja jotain tapahtuisi saisi se kaikki korvaukset etkä sinä mitään voisi edes vaatia. >>
Irtaimistovakuutuksessa (kotivakuutuksen irtaimistovakuutus) vakuutusyhtiötä ei kiinnosta kenen se kämppä on tai kuka on isä, äiti, tytär, kummi tai kaima, eikä se, kenen nimissä vakuutus tai asunto on. Sitä kiinnostaa ainoastaan ketkä siellä kämpässä asuvat vakituisesti.
Pohjola sanoo asian yksinkertaisesti:
"Vakuutettuina ovat vakuutuksenottaja ja hänen kanssaan samassa taloudessa vakinaisesti asuvat henkilöt."
IF taas kattavammin, mutta monimutkaisemmin:
"Vakuutettuina ovat vakuutuksenottaja ja hänen taloudessaan vakinaisesti asuvat henkilöt. Henkilön katsotaan asuvan vakinaisesti osoitteessa, jossa hän todellisuudessa pääasiassa asuu ja oleskelee mm. toimeentulonsa, opiskelunsa ja muiden elinolosuhteidensa takia. Vakuutetun asuinpaikkana pidetään pääsääntöisesti väestörekisteriviranomaisen rekisteriin merkittyä osoitetta".
Tästä nyt luonnollisesti seuraa, että kuka vaan 18 vuotta täyttänyt voi ottaa kotivakuutuksen siihen kämppään missä asuu, riippumatta siitä asuuko "omassa" luukussa vai mutsinsa ja faijansa luona.
Ei voi. Bulvaani.
kyllä voi
sain kotivakuutuksen !!!!!
Saatoit saada sen vakuutuksen, mutta kuten edellinen vastaaja sanoi; teit juuri lapsestasi bulvaanin, eli haamuostajan.
En ymmärrä tätä ihmisten ahneutta ja sokeutta, siis jumalauta, ei riitä että sössit omat luottotietosi, mutta että vielä aiot sössiä lapsesi luottotiedot kanssa?!?! Millainen äiti noin tekee? Melkoinen "sinikka"..
Noh, kyllä sinä sitten huomaat, kun koitat korvauksia hakea jostain. Vakuutukset todennäköisesti päätetään alkuunsa ja maksettuja (jos maksat edes ensimmäistäkään erää) maksuja ei palauteta takaisin. Korvaukset jää saamatta.
Vai otit sinä lapsesi nimissä kotivakuutuksen... Olen sanaton.
Näinpä. Korvauksia on turha odotella vahingon sattuessa. Vakuutusyhtiöillä kun tuppaa olemaan tiukka linja näissä asioissa. Kannattaa varmaan kysyä suoraan yhtiöltä onko kaikki mennyt oikein.