Kyllä Putinia varmasti naurattaa

Lenin-setä

Ämmät on puolustusministerinä sekä Norjassa että Ruotsissa. Nooh ämmiähän nämä maat oli Viron tavoin Stalinin aikoina. Putin on varmasti lähinnä pettynyt armeijaa käymättömän nörtin valintaan Suomen puolustusministeriksi. Juho Niukkanen ja Rudolf Walden olivat sentään olleet aikoinaan mukana jääkäriliikettä ja suojeluskuntia organisoimassa.

4

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vapaussotureitahan

      olivat sekä Wallden että Niukkanen. Wallden yleni peräti jalkaväenkenraaliksi ja Niukkanen huseerasi ministerinä sotien jälkeenkin.

      • samapa missä

        Eivät juosseet Lontooseen norjalaisten nössöjen tavoin. Quisling oli toki ainoa kunnollinen puolustusministeri siellä, mutta joutui vasemmisto painostuksesta paitsioon.


      • oli tai ei
        samapa missä kirjoitti:

        Eivät juosseet Lontooseen norjalaisten nössöjen tavoin. Quisling oli toki ainoa kunnollinen puolustusministeri siellä, mutta joutui vasemmisto painostuksesta paitsioon.

        Eikös Quislingin olisi puolustusministerinä kuulunut parantaa maansa puolustusta. Quisling käytti aikansa lähinnä vasemmiston kiusaamiseen. Niukkanen ja Walden pyrkivät sovintoon vasemmiston kanssa.


    • on se hauska

      Tanskan NATO juutti SS vie kyllä voiton. Kyllähän Putin tietää enemmistön Tanskan ja Norjan johtajien naispuolisista sukulaisista saaneen saksalaista munaa ja miespuolisten sukulaisten olleen saksalaisten nauramina. Teuton esimerkiksi lähtti jonkun norskin rintamalle ja alkoi sitten panemaan tämän saman norskin sisaria. Venäläisillä on säilynyt tietty kunnioitus Suomen valtiollista itsenäisyyttä kohtaan. Norjaa he pitävät lähinnä amerikkalaisten taakse piiloutuvana raukkana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3799
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1845
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      754
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      698
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      56
      697
    Aihe