nurmikon tolalle autopaikka sorasta

unelma autopaikasta

Hei, miten kannattaa tehdä sorainen autopaikka vanhan nurmikon tilalle? Maa on savea ja keväisin sekä syksyisin vetistä kuravelliä jos hiukan kävelee.

4

8607

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toteutunut

      Kunnon perustukset on aina tehtävä. Elikkäs nurmikerros ja ainakin 70 cm savea pois (mielellään enemmänkin, jos lompsa kestää). Ja sitten soraa alle ja kivituhkaa päällimmäiseksi kerrokseksi.

      • pommpas

        No ei nyt sentää moottoriteitä rakenneta pieneen pihaan.


    • eimaksapaljon

      30 Senttiä pois. maanrakennuskangas alle, vahvuus luokituksia on erilaisia, päälle 20cm 32mm sepeli ja sen päälle 16mm sepeli. Meillä on ohuemmalti tehty ja hyvin n kestänyt normi henkilöautoilun. ja sinne saveen voi lykätä pari salaojaputkea jos sattuu olemaan hyvä paikka mihin johtaa vedet.
      Jos paikassa vaan parkitellaan henkilöautolla, riittää 20cm16mm soraa kankaanpäälle.
      10 senttiä sekalaista soraa kesti kankaan päällä ajella traktorilla edes takaisin ja takan oli maa-aineskuorma.
      Tietty voi ylemmän ohjeen mukaan tehdä jos siinä aikoo kuromaautolla ajella päivittäin.

    • rkm

      Nämä viherpiiperöt pelleilee kaiken maailman kiviaineksilla paremman tiedon puutteessaan. Maasi on vahvasti routivaa. Henkilöautoja varten riittää vallan mainiosti, kun poistat pintamaata noin 400mm miinus kiven paksuus ja miinus asennushiekan paksuus. Lisäät 0-32 mm kiviainesta, se täyttää täysin vaatimuksesi. Tiivistät 4 yliajo kertaa tärylevyllä ja asennat kiveyksen. Jos teet kivituhkapinnalle, nikorvaa kiven paksuus alusrekenteella 0-32mm. Kivituhka kerrosvahvuus 30-50mm on kotipihassa passeli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      27
      1630
    2. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1147
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1130
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1019
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      960
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      955
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      942
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      114
      878
    10. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      877
    Aihe