Pohdintaa

yks tollo vaan

Alkaa olla aika selvää että erään Lähi-Idässä asuneen ja asuvan paimentolaisheimon nuotiotaruista kootun teoksen jutut seurakunta-ajan viimeisistä hetkistä pitävät paikkansa. Maailmanpoliitiikan kulissit myös piskuisen Suomen (Iivana poika tulee rajan yli) osalta puhumattakaan karhun heräämisestä tähtäimenään piskuinen Lähi-Idän maa alkavat olla valmiina.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HUOM!!!!

      Suksi kuuseen satuinesi ja nuotioinesi. Oikean nimimerkin olet valinnut itsellesi. Ymmärrystä pitää olla Raamatusta ja profetioista tällä foorumilla. Ellei ole, olet valinnut väärän teeman. Teemanmukaisilla sivustoilla ei ole tarkoitus tuoda niitä teemoja tänne, joilla on oma osionsa S-24 sivustoilla.
      Ateisteilla omat aiheensa omassa osiossaan, samoin muillakin Raamatun opetuksen vastustajilla.

      • huumoria kristityt

        Voi voi sinun huumorintajuttomuuttasi. Kaverihan kirjoittaa sarkastisesti suunnattuna jutun ateisteille ja jumalattomille. Kristitty saa olla myös huumorintajuinen.


    • Zeus on suuri

      Profetia tarkoittaa antiikin kreikan jumalien ilmoitusta joten kristittyjen on mentävä täältä omille palstoilleen. Tämä on tarkoitettu antiikin kreikan jumaliin uskoville.

    • Room. 12:6

      Aika tollo pitää olla jos ymmärtää Raamatun huumoriksi. Vielä tollompi on jos ei ymmärrä, mitä sana - huumori tarkoittaa. Toden totta - tyhmyyden huippu alkaa keksiä uusia sisältöjä vanhoihin asioihin.

      Profetia on suomen kielessä jumalallinen ilmoitus tai ennustus. Profetia-sanaperhe on alkujaan peräisin klassisesta kreikan kielestä, missä sen käyttö painottui jumalalliselle alueelle. Profetia on jumalien tahdon tulkintaa, profetoiminen on jumalien tulkkina toimimista ja profeetta on siihen erikoistunut henkilö.[1] Raamattu esittää profetoimisen yhtenä Pyhän Hengen armolahjoista (esim. Room. 12:6).

    • Herran sanaa

      Roomalaiskirje:
      12:1 Niin minä Jumalan armahtavan laupeuden kautta kehoitan teitä, veljet, antamaan ruumiinne eläväksi, pyhäksi, Jumalalle otolliseksi uhriksi; tämä on teidän järjellinen jumalanpalveluksenne.
      12:2 Älkääkä mukautuko tämän maailmanajan mukaan, vaan muuttukaa mielenne uudistuksen kautta, tutkiaksenne, mikä on Jumalan tahto, mikä hyvää ja otollista ja täydellistä.
      12:3 Sillä sen armon kautta, mikä minulle on annettu, minä sanon teille jokaiselle, ettei tule ajatella itsestänsä enempää, kuin ajatella sopii, vaan ajatella kohtuullisesti, sen uskonmäärän mukaan, minkä Jumala on kullekin suonut.
      12:4 Sillä niinkuin meillä yhdessä ruumiissa on monta jäsentä, mutta kaikilla jäsenillä ei ole sama tehtävä,
      12:5 niin me, vaikka meitä on monta, olemme yksi ruumis Kristuksessa, mutta itsekukin olemme toistemme jäseniä;
      12:6 ja meillä on erilaisia armolahjoja sen armon mukaan, mikä meille on annettu; jos jollakin on profetoimisen lahja, käyttäköön sitä sen mukaan, kuin hänellä uskoa on;
      12:7 jos virka, pitäköön virastaan vaarin; jos joku opettaa, olkoon uskollinen opettamisessaan;
      12:8 jos kehoittaa, niin kehoittamisessaan; joka antaa, antakoon vakaasta sydämestä; joka on johtaja, johtakoon toimellisesti; joka laupeutta harjoittaa, tehköön sen iloiten.
      12:9 Olkoon rakkaus vilpitön, kammokaa pahaa, riippukaa hyvässä kiinni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11407
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9770
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      143
      5537
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3784
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3740
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3625
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3378
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3173
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2783
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2573
    Aihe