1980-luvun alussa Suomessa oli suuria rauhanmarsseja joissa tuollaisia iskulauseita huudettiin. Yhdysvaltain presidentti Ronald Reagan tahtoi tuoda länsi-Eurooppaan satoja uusia ydinohjuksia, niitä näissä marsseilla vastustettiin.
"USA ja NATO, rauhan perikato!"
Kuka muistaa
20558
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
NL:n ydinohjukset. Niitä oli tuhansittain, mutta ne olivatkin "rauhanohjuksia"
Marsseilla kannatettiin NL:n politiikkaa.
Neukkuohjukset eivät uhanneet Suomea. Naton pommit ja ohjukset taas uhkasivat meitä, koska meitä pidettiin siellä neukkujen liittolaisena.
Eli tavallaan neukkuohjukset todellakin olivat suomalaisille rauhanohjuksia, tai ainakin rauhanomaisempia kuin länsiohjukset.
Suomessa oli varmasti paljon pahaa amispojun nuoruudessa. Sitten kaikille paitsi tarkkispojalle kasvoi karvat ja viisastuivat näkemään Venäjän maailman loisena ja syöpänä.
Ronald Reagan lienee Amerikan sotahulluin presidentti. Tuo B-luokan näyttelijä laittoi koko ihmiskunnan vaaraan ydinaseuhollaan. Onneksi Neuvostoliitto ei provosoitunut, siellä oli kylmäpäisiä miehiä.
juuri saivat Reaganin käynnistämään varustelun, joka tukehdutti NL:n.
Tuo mieletön rakennelma luhistui sitten omaan mahdottomuutensa. Ei auttaneet rauhanpuolustajienkaan ponnistelut yhtään. Nehän ajoivat NL:n politiikkaa.
Voi sua tollo,et ole varmaan ylioppilas.
Reaganilla oli kova retoriikka,laittoi Sovjetunionin polvilleen tähtien sota ohjelmallaan vaikka sitä ei ollut edes olemassa! Mene opiskelemaan vaikka iltakouluun.
Reagenin taktiikka oli ns. tähtien sota, joka oli helvetin kallis tuotekehitys hanke kaikille mahdollisille uusille aseille, tähän vastaaminen rampautti N-liiton talouden.
Mikä oli Reagenin tarkoituskin, rampauttaa N-liiton talous, järjestelmä kaatui tämän takia, kaikki rahat oli käytetty aseisiin ja investoinnit tuotantoon oli jätetty tekemättä.
Gorpatsov yritti öljyllä nostaa taloutta, mutta se laiva ui jo liian syvällä.
Kaatoi tunkion. Amerikan historian suurin presidentti.
Reagan oli sivistymätön moukka, b-luokan näyttelijä, pösilö sotahullu.
Takoitatko, että sivistymätön moukka, b-luokan näyttelijä kaatoi Neuvostoliiton?
Ja mitäs ne neuvostojohtajat oli, patarautamiehiä ja juoppoja. Gorba oli tunkion paskasakista edes suhteellisesti sivistynyt.
Rauhanmarsseja ja rauhanjunia järjesti "kulttuuri"-kommarit
Kerran vielä, toverit
http://www.iltalehti.fi/kolumnistit/200711286909965_k7.shtml
Veikko Huovisen lyhyet erikoiset - Rauhanjuna - YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=UpA99ZZ8OW8
"Apuraha-taitelijat" - ja muut höntit marssivat. Tosi taitelija - Juice Leskinen - julisti tonttinsa ydinaseettomaksi vyöhykkeeksi.
Suomessa oli todellakin 80-luvulla paljon tyhmää josta kärsitään vieläkin. Tyhmin teko oli sitoa iso osa ulkomaankaupasta tuohon tarkkiksen rakkaaseen rauhantunkioon.
Paras tempaus oli kuitenkin se, kun Kepun puoluesihteeri Kääriäinen vei Moskovan matkallaan isännille pienen laatikon Lepikon Torpan muktaa saatesanoilla: "Parasta ja aidointa mitä Suomella on":-D
Kremlissä varmasti odottivat jotain aivan muuta mutta saivat Lepikon torpan multaa. Mahtoi olla pokassa pitelemistä, ihme etteivät alkaneet nauramaan!
Kukakohan idiootti tuollaisen lahjan keksi, ei kai nyt Seppo Kääriäinen joka vieläkin istuu eduskunnassa. Olisivat antaneet edes Finlandia Vodka pullon eikä mitään helvetin multaa.
Miksi nykyään ei marssita Natoa vastaan?!
"Miksi nykyään ei marssita Natoa vastaan?!"
Eikös Putinin pojat ole "marssineet" Natoa vastaan aina Krimille ja jopa Ukrainaan saakka?!
Nato on edelleenkin rauhan perikato, he tahtovat Suomen ja Ruotsin mukaan hyökkäykseen Venäjälle!
Eivät tahdo eikä kukaan ole hyökkäämässä Venäjälle!
Venäjä romahtaa täysin rauhanomaisesti uudelleen kun se menee jo toisen kerran retkuun! Presidentti Putin käyttää melkoisen osan niukasta BKT:stä tuottamattomaan varusteluun!