uvb-valaisin?

Pitääkö uvb-valaisin olla kaikille liskoille pakollinen? mitä tälläinen maksaa?
Kiitos!

Jos ei niin minkälainen lisko pärjää ilman, vai pärjääkö kukaan...
71599
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

eli leopardigekko ei välttämättä tarvitse uv-säteilyä. Omillani kyllä on kyseinen putki.

Leoski on yöeläin, joten se ei aivan välttämättä ehkä tarvitse luustoa vahvistavaa uv:tä.

Itse lamppukotelo on kertahankinta, eikä maksa omaisuuksia,
mutta putket maksavat 20-40 euroa (pituudesta riippuen) ja niitä pitäisi hankkia puolen vuoden välein.

Mutta hinnallahan ei tässä harrastuksessa ole merkitystä.
Menoja kuitenkin kertyy koko ajan..

Äänestä
  • en ole kuullutkaan, että pitäisi vaihtaa puolen vuoden välein. miksi?

    nyt tuli lähtö lamppukauppaan..

    Äänestä

  • leogekko kirjoitti:

    en ole kuullutkaan, että pitäisi vaihtaa puolen vuoden välein. miksi?

    nyt tuli lähtö lamppukauppaan..

    että lampun teho laskee suunnilleen puolessa vuodessa jokseenkin oleellisesti.
    Tosin sekin taitaa joissain tilanteissa riittää, että edes kerran vuodessa vaihtaa.
    Tämä riippuu lampun laadustakin.
    Itse en tiedä mikä merkki on parempi kuin joku toinen, joten vaihdan lamput kaikenvaralta puolen vuoden tai ainakin 8 kuukauden välein.

    Ja MUISTA! Samalla kun vaihdat loisteputken, vaihda myöskin sytytin!
    Se on nimittäin juuri se osa, joka on vastuussa putken vilkkumisesta ja hitaasta syttymisestä. Vanha sytytin johtaa myös putken ennenaikaiseen vanhentumiseen ja se maksaa paljon vähemmän kuin uusi putki, yleensä alle euron.

    Edellisen sytytin-tekstin olen kopioinut osittain erään tunnetun ja arvostetun matelijakasvattajan tekstistä.
    Kun en itse osannut sitä paremmin kirjoittaa.

    Äänestä

Voiko joku antaa vinkkejä UVB-valaisimen ostoon?Mikä olisi hyvä?Onko UVB ja UVA valaisin sama asia? KIITOS!!

Äänestä
  • UV-A ja UV-B eivät ole sama asia, niillä on eri merkitys sekä kasveille että eläimille.

    Äänestä

voiko ostaa lämpökiven kääpiögekolle, eikä hankkis uvb-lamppua?? tarviik sen olla koko ajan päällä ja koska??

Äänestä
  • Kysytkö tosissas:D uvb valo ei ole sama asia kun lämpökivi, uvb valo vapauttaa uv-säteitä ja lämpökivi pelkkää lämpöä ei herranjumala nyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lisko kirjoitti:

Pitääkö uvb-valaisin olla kaikille liskoille pakollinen? mitä tälläinen maksaa?
Kiitos!

Jos ei niin minkälainen lisko pärjää ilman, vai pärjääkö kukaan...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu