Mannerheimin joukot likvidoivat punaisia vankeja keskustorilla. Siitä on todistusta että piisaa. Ja mitä jäi henkiin niin kuolemanleireille.
Mannerheimin joukot likvidoivat
miksi piti
1792
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Puhut siis ilmeisesti Tampereen Keskustorista. Ehkä siellä torilla ei niinkään mutta VR:n tavara-asema oli varsinainen teloituskeskus. Sekä sen lisäksi joka puolella ympäri kaupunkia. On keskustassakin eräässä talossa, näin kerrotaan, seinä joka on täynnään luotien jälkiä teloitusten takia.
Totuuden piilottaa vain NAZI
Totuuden piilottaa vain KOMU
Punaisten veritekojen pohjalta joku valkoisista kylmenteli vankijoukosta löytämiään rosvoja. Punaisilla oli oma Kaljusensa, joka napsutteli lähinnä mielijohteesta, ilman syytä. Valkoisten "Kaljunen" punaisten tekojen seurauksena, ilmeisesti syystä.
Huonoa mainettahan valkoisten "Kaljunen" aiheutti. Hänen temppuilunsa oli kylläkin pieni episodi koko kapinan raakuuksien rinnalla. Episodista ei muuten olisi tietoakaan, mutta ruotsalainen tarkkailija on kirjoittanut tapauksesta lyhyesti. Ruotsalainen tulkitsi omapäisesti, että "Kaljusen" valikointi oli satunnaista. Ruotsalainen ei kuitenkaan edes koettanut selvittää sisuuntuneen valkoisen syitä.
Valkoinen "Kaljunen" on tullut punapropagandassa käytetyksi ääriään myöten. Punaisten mielestä on välillä ammuskeltu torilla satoja, milloin tuhansia punaisia. Kuitenkin tilastotiedoilla tai todistajanlausunnoilla ei voi perustella kuin muutaman yksittäisen menehtyneen, mitä Keskustorin tapaukseen tulee.
Tuoreissa yritelmissään propagandistit ovat keulineet kunnolla. On kiskaistu tyhjästä jopa useita tuhansia uusia punaisten menehtyneitä, Tampereen antautumisen yhteydessä. Nekin väitteet ovat puuta-heinää. Sellaisia ihmismääriä ei puutu mistään. Kuolemisessa on se sääntö, että ensin pitää syntyä, olla elossa. Sen jälkeen vasta voi kuolla. Tyhjästä ei voi tulla uhreja.
http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/thread.jspa?threadID=196429
Mannerheimi oli sankari,tämä on totuus.Muuten Suomi olisi osa Venäjää.
Lehtimäestä ei tule tekemälläkään sankaria.
Maansa myyneistä ei juuri sankareita tule.
NAZI mollaa sankarin
KOMUI mollaa sankarin
Mulla on semmonen kuva että Mannerheim oli johtajana löysä. Kuten esikuvansa Nikolai toinen. Itse asiassa Mannerheim ei alkujaan edes halunnut valkoisten ylipäälliköksi.
Lähtikö valtion kassa kävelemään Venäjälle.
http://www.youtube.com/watch?v=ASeDeGTZ8Ig
Pitäisi jo punikkien ymmärtää.
Kaljunen tai Kalm.Samanlaisia psykopaatteja kai molemmat.
Kun Mannerheim suorittaa valan se myös pitää. Bolsheviikit oli vihollisia. Mikään rintamakenraali hän ei ollut mutta hyvä keskitason stragedi. Suhteilla meni Chevalierkaartiin.
Jääkärit vei sitä jätkää. Vanhat tsaarin aikaiset toverit varoitti liittymästä Saksan rinnalle.
Tampereen taisteluissa kuoli n. 1 000 "punikkia". Suurimmassa punaisten joukkohaudassa on n. 2 300 tapettua. Sama kai missä on tapettu mutta kaikkiaan sotatoimien lakattua tapettiin yli 1 000 "punikkia".
Tampere on ollut sentään sen verran työntekijöiden kaupunki, että Mannerheimin patsas on kaukana kaupungin keskustasta pienessä metsikössä. Sisällissodan jälkeen yleinen nimitys oli Murha-Kustaa eikä aiheetta.