Lyricasta eroon

58v.

Olen käyttänyt Lyricaa hermosärkyyn seitsemän vuotta.Yleisin määrä 400mg/vrk.
Kun lopetin tupakoinnin ja jäin eläkkeelle 34 työvuoden jälkeen haluan vähitellen lopettaa lääkkeen. Se ei ole helppoa hitaasta vähennyksestä huolimatta. Henkinen ahdistus,levoton olo,toivottomuutta,itkeskelyä,olo kestämätön ajoittain.Rajua hikoilua,sydämentykytystä ja voimakasta ihon kutinaa ja pistelyä.
Tuntuuko yhtään tutulta,miten kauan mahtaa kestää. Toinen pv menossa ilman.

2

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen vuoden käyttänyt lyricaa, apua siitä on kipuihin mutta sama kokemus että on koukuttava lääke. käytän 375mg päivässä ja jos yritän yhdelläkin 75mg kapselililla vähentää niin tulee samantyylisiä oireita kuin sinulla. olen miettinyt että kannattiko alunperin alkaa syömään tuota lääkettä. tehokas se on ja auttaa kipuihin mut tarvittaessa tulis vaan käyttää kun on niin riippuvuuutta aiheuttava.
      ja ihmettelen ettei se ole kolmiolääke, itseä huimas ja oli epävarmaa kävely kun aloitin lääkkeen. ja tuli harhanäkyjäkin. mut sitten toisaalta oli kuukausi pari jatkuva euforia ja hyvä olo, mut juuri sen takia on vähän kakspiippunen juttu lääkkeen hyöty ja haitta, hyvä olo on omiaan sitten lisäämään riippuvutta.
      lyricasta on tullutkin ongelma että nuoret käyttävät sitä väärin ja on ns. katukauppa lääke.
      oma kokemus on vain ettei lyricaa kannata säännöllisesti käyttää, vain tarvittaessa ja tehoaakin sitten paremmin.. joku toinen kipulääke voisi olla rinnalla jos jos kivut vaatii jatkuvaa lääkitystä.
      Sinun ja itsenikin kannattais melkein harkita vieroitushoitoa.Se voisi olla apu kun omin konstein ei onnistu lääkkeen vähentäminen.Tai itsellä on vain kiinni siitä että haluaako todella lopettaa lääkkeen,

      • 58v.

        Ilman Lyricaa kymmenes päivä.Sisulla mennään,Tuntuu kuin paniikkiolo olisi väistymässä mutta pirullinen ihon kutina jatkuu.Kutina siirtyy iholla,silmissä päänahassa.Otan itsehoitolääkkeitä tupla-annoksia.Maanantaina pyydän terv.keskuksesta jotain konkreettista helpotusta kutinaan,tai sitten en...Ehkä yritän nyt liikaa koska lopetin myös Venlafaxinin jota käytin reippaalla kädellä.Katotaan nyt tilanne vielä viikko,pari.Jos onnistun ja päihitän riippuvuuden,olen toivon mukaan kesään mennessä oma itseni.Tunnen itseni ja heikkouteni joten päivä kerrallaan mennään.Kiitos kun otit kantaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      56
      4526
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      86
      4215
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3678
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3607
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      114
      2637
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2458
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2342
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      2339
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      2319
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      2204
    Aihe