Pinkertonin pojat

suomalainen4

Maassamme toimii huomattavia kansainvälisiä turvallisuusalan konserneja. Kuka niiden liiketoimintaa oikeastaan valvoo, kun nyt on ilmennyt, miten poliisinkin valvonta pettää.

Emme tiedosta riittävän hyvin lännen uhkia, kun kulttuurisesti kuulumme länteen. Venäjä koetaan aivan syyttä suotta liian usein uhaksi ja tätä Suomen suvereniteettiin lännestä käsin vaikuttavat tahot haluavatkin pyrkiä.

Liian usein olemme välillisesti tukemassa USA:n etuja maailmalla, emmekä kyklooppeina huomaa, miten Venäjä Krimillä haluaa turvata omat etunsa. Rationaalisesti asiassa ei ole mitään eroa.

Surkeaa kuunneltavaa oli viime eduskunnan kyselytunti, kun tietyt kansanedustajat olivat varta vasten tutustuneet Euroopan 1930-luvun historiaan ja käyttivät sitä pelotteluun.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitkällä meillä

      Obaman nuoleskenta..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      26
      11481
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      56
      4054
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      117
      3247
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      169
      2557
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      108
      2296
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      206
      1865
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      316
      1143
    8. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      67
      943
    9. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      19
      913
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      65
      818
    Aihe