vanha hevonen, mitä tulee ottaa huomioon/tehdä toisin?

hepatyty

Hei!

Osaisiko joku neuvoa että mitä vanhan hevosen kanssa tulsii erityisesti ottaa huomioon ratsastuksessa ja hoidossa? Tuleeko ratsastaa paljon kevyemmin vai tekeekö pieni rasitus hyvääkin?

Milloin on oikea aika lopettaa ratsastaminen ja mistä sen huomaa? tai lopetetaanko hevosten ratsastamista missään vaiheessa vanhuutta?

kiitos paljon!

3

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mörrinkäinen

      Tähän ei ole yhtä ja oikeaa vastausta. Nuo asiat riippuvat niin paljon hevosesta yksilötasolla, että se mitä voi tehdä huoletta yhden kanssa, ei käy enää toiselle.

      Tiedän lähes kolmekymppisiä hevosia ja poneja joilla on ratsastettu normaalisti melkein loppuun saakka ja ratsastusta vähennetty vasta viimeisinä vuosina jalkavaivojen takia, mutta tiedän myös hevosia joilta on liikutusta jouduttu keventämään jo alle parikymppisenä yleisen kunnon laskiessa. Joillakin hevosilla alkaa vanhemmiten tulla jalka- tai selkävaivoja tai ne voivat alkaa yksinkertaisesti väsyä nopeammin kuin nuorempana. Ne eivät jaksa enää liikkua yhtä paljon kuin nuori hevonen, ja silloin on syytä vähentää liikutusta sen mukaan miten hevonen tuntuu jaksavan. Osa vanhoista hevosista jää kokonaan eläkkeelle, jos omistaja ei enää raski nousta sen selkään rasittamaan vanhaa hevosta vaikka se vielä kestäisikin kevyttä ratsastusta.

      Vanhalla hevosella voi tulla myös ongelmia hampaiden kanssa, jolloin on pidettävä huoli siitä, että hevosen saama ruoka on sellaista mitä se pystyy syömään. Esim heinä on riittävän hienojakoista, että kuluneet hampaat pystyvät sitä hienontamaan. Samoin kalkkia tai kivennäisiä voi olla tarpeen antaa hiukan enemmän.

      Vanhukset eivät myöskään välttämättä kestä kylmää ja märkää (tai kesän kuumuutta) yhtä hyvin kuin nuoret, eli loimitukset ja tarhaukset kannattaa miettiä kunnolla, ettei vanhan hevosen selkä kipeydy kylmän sään takia tai ettei se saa lämpöhalvausta auringon paahtamalla laitumella.

      Kuten sanottu, riippuu niin paljon hevosesta, ettei tähän ole mitään yksiselitteistä vastausta.

      • heppa ja poni hullu!

        oot oikees! riippuu hevosest. joka sana on totta mitä sanoit!


      • Savee
        heppa ja poni hullu! kirjoitti:

        oot oikees! riippuu hevosest. joka sana on totta mitä sanoit!

        Jep, toisilla hevosilla vaunhuuden merkit alkaa näkymään jo 15 vuotiaana, toisilla vasta 25 vuotiaana. Mutta jos alkaa lihakset tippua pois, niin kannattaa alkaa syöttää jotain senior-rehua, melassia tms. Liikuta hevosta sen kunnon mukaan miltä tilanne sinusta vaikuttaa. Kannattaa juoksuttaa hevosta liinassa, koska siinä näkee helposti ontuuko hevonen, kompastelee enemmän vai on onko ihan hyvässä kunnossa. Oon aika huono selittään asioita, toisinkuin tuo eka vastaaja :D. toivottavasti oli apua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      45
      3151
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1917
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1900
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      78
      1700
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1512
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1388
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1322
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1157
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      111
      1135
    Aihe