Ukrainan puolustusviranomaiset ja ulkoministeriö kertoivat lauantai-iltana venäläisten joukkojen nousseen maihin Krimin itärannikon suuntaisesti kulkevalle kannakselle.
Ukrainan rajavartioiden mukaan yhteenottoja ei ole ollut.
Maan ulkoministeriö kehotti venäläisjoukkoja "poistumaan välittömästi Ukrainan maaperältä". Aiemmin päivällä puolustusviranomaiset kertoivat torjuneensa venäläisten maihinnousun.
http://www.hs.fi/ulkomaat/Venäläisjoukot nousivat maihin Krimin ja mantereen väliselle kannakselle/a1394854670691
____________________________
1024011-1503 MOSKOVA MIEKKARI_20.jpg
Moskovassa jopa 50 000 osoitti mieltä Putinia vastaan
Ulkomaat Päivitetty 17:44
Venäjä aloitti sodan
22
135
Vastaukset
- Sodat leviävät
Te kuulette sotien melskettä. Niinpäs kuullaankin.
- sota tuleeko
Nyt asetelma on se, että Venäjä taitaa lakata olemasta. Venäjä itsessään on ongelma-alue ja odottaa vaan kipinää, hakeakseen oikeutusta sisäiseen purkautumiseen.
Muu maailma lisänä siinä sitomassa rahoja yms.
Jos ihan paniikki ei iske, niin Venäjä vetää porukkansa pois.
Mutta raamattuun vedoten, niin tällaisia kaikenlaisia asioita on ennustettu. Kaikki muutkin ennusteet ovat täyttyneet ja matka jatkuu, kunnes homma on selvä.
Sitten jokainen pääseekin tuomiolle vastaamaan itsestään. Silloin ei valheet tai peittämiset toimi vaan joutuu oikeasti vastaamaan omista teoistaan ja ajatuksistaankin ( = sydämen mieli). - Entinen sivari
Menkää nyt raamattuhörhöt hakemaan lääkitys. Te heittäydytte aina passiivisesti vain tuijottamaan vierestä silloin kun voisi itse vaikuttaa asioihin ja työskennellä paremman maailman puolesta. Me tervejärkiset emme suostu alistumaan siihen ajatukseen että kaikki on OK jos vain voivottelee nurkassa.
- "Hörhö"
Entä mitä sinä itse olet tehnyt sodan estämiseksi? Kerro se ensin meille hörhöille, ehkä oppisimme. Itse olen kirjoittanut rauhanpuheita ympäri internetiä. Aiemmin olen mm. osallistunut rauhanmarsseihin. Tuomitset meidät, ilman tietoa, vain luulojesi mukaan. Liput ja plakaatit käteen ja mars itte, ulos kävelemään rauhan puolesta!
- OFFI1000
" Mainilan" laukaukset on ampumatta, siis sotaa ei vielä ole!
Panokset ovat liian suuret, voitettavaa ei sodalla ole saavutettavissa ja jäljelle jää sotimisesta entiset velat ja jälleenrakentamisen suuret kustannukset, suurvaltapolitiikan raja-alueiden rauniot olisivat raunioina kauan, sekä Putinin siirtyminen historiankirjoihin, Venäjän talouden taantuman mukana.
Suurvaltapolitiikassa keplotellaan kansoja pelotellen, ristiriidat luodaan siellä missä kansalaiset luulevat niiden poistajien neuvottelevan niistä.
VelkainenSUOMI pullistelee rikkaudellaan, no koska niin rikkaita ollaan niin ratkaistaan tilenne ja ostetaan KARJALA takaisin niin siinä ratkeaa tuokin taloudellinen konflikti tarjotaan aluksi 50 miljaardia karjalasta se on kylläkin vähän kun on syöntivelkaa otettu jo 100 mijardia.
mutta tuon 50 miljardin lisäksi voimme rakentaa yhteistyössö Venäjän kanssa , onhan meillä tunnetusti tämä rakennuskapasiteetti laman kourissa ja ei valoa vielä häämötä. - OFFI1000
Niin koska poliitikkomme ei pysty ehdottamaan mitään.
Ehdotin että jokainen suomalainen maksaisi KARJALASTA 10 000 EUROA , se ei ole paljoa , verrattuna hävittyyn sotaan ja niihin kuolonuhreihin joita kunnioitamme puolesta riippumatta sotasankareina.
Lisäksi tuo kauppa loisi taas varman rauhan ja ystävyyden 100 vuodeksi eteenpäin.
Sekä uskoville sodan odottajille ja JUMALAN voiman ilmenemine sodassa jää näkemättä ,monet aikaisemmat hallitsijat ovat olleet harhojen toteuttajia, nyt jo viimeinkin on kansojen hallitsimesesta jätettävä uskontoharhat ,unet,näty,profetiat ja vainoharhaisuudet sivuun.
Laskelmointi,juonienpaljastaminen ja eturistiriidat tulee olla vapaassa keskustelusssa eikä niitä tule sensurisoida.
EIKÄ TÄTÄKÄÄN TULE POSTAA EIKÄ SULKEA YHTEYTTÄ! - ressuuu
Joku hyökkäsi Putinin nettisivuille palvelunestohyökkäyksellä. Nyt Venäjän tapansa mukaisesti antoi takaisin ja suuremmalla voimalla. Naton eri puolilla maailmaa oleville nettisivuille hyökätään.
Aika huolestuttavaa on se, että Venäjä vastaa kahta kovemmin kaikkiin lännen pakotteisiin tai vastaaviin vastatoimiin. Tuossa on ainekset kriisin eskaloitumiseen.
Putinilla näyttää olevan sellainen ajatus, että hän pystyy alistamaan lännen omaan tahtoosa toimimalla kovilla otteilla. Venäjä luottaa siihen, että länsi on riippuvainen Venäjän maakaasusta sekä öljystä. Ongelman tähän tekee se, että USA:n riippuvuus ulkomaisesta öljystä on vähentynyt niin, ettei USA:lla ole enää niin suurta intressiä lähi-itään kuin ennen. USA voi myös toimia vapaamiin Venäjää vastaan, kuin mitä EU voisi toimia.- +-*/
usa varastaa jatkuvasti Irkin öljyä. Kun suljetaan öljyhanat usaan niin se on polvillaan.
- Ohä pyljy.
+-*/ kirjoitti:
usa varastaa jatkuvasti Irkin öljyä. Kun suljetaan öljyhanat usaan niin se on polvillaan.
Heh!
USA ei edelleleenkään varasta Irakin öljyä.
Miksi näin?
No siitä syystä että vuonna 2008 Irak salli osan öljykentistään,joihin venäläisetkin olivat saaneet rajoitettuja porausoikeuksia,myytäviksi eri öljy-yhtiöille.
Suurimman osan niistä ostivat BP ja kiinalaiset öljy-yhtiöt.
- Vai semmosta
Vai niin. Vai semmosta ihan ehdottelet. Olepa omasta mielestäsi nero tai muuten viisas niin asiahan olee niin, että, jotta kun Putlerin Putin päättää laajentua niin siinäpä on ns. neuvottelijoiden ja muiden ns. viisaiden "keskustelut" yksi itikan pissi itämeressä.
Rahakaan tuskin ratkaisee, mikäli Putskun henk.koht.tilin saldo pysyy edelleen yli 11 miljardn.- money money money
Venäjän keskuspankki myi juuri 7 miljardilla eurolla kultaa. Saivat rahaa sotimiseen. Ukrainan tapahtumat ovat viimepäivinä nostaneet öljyn hintaa ajoittain. Öljyn hinnan nousu menee suoraan venäläisten ja arabien taskuun.
- OFFI1000
Kimillä olevan laivastotukikohdan vuokra aika on 2017 saakka, no en siitä vaan totean jotta asetia on maailmassa riittävästi täystyhoon saakka ja osittai jopa toiseenkin, mutta niitä ei tule käyttää koska silloin kaikki hyvinvointi romahtaa ja loppukin menee hallitsemattomaksi.
Mutta Krimin miehitys tunnistamattomilla joukoilla on jopa rauhoittanut tilannetta , huomioon ottaen jännitteet, äänestämistä noin sekasortoisessa tilanteessa en pidä muuna kuin tarkoitushakuisuutena.
Karjalan kysymys on myös suurvaltapolitiikkaa ja menneisyyden virheiden tunnustamista , mutta täytyy tarkastella myös sen ajan sotastradekioitten valossa.
Suomen rajat ovat eteenkin itäiseltä osin olleet kovastikkin liikkuvaiset , eikä niistä ole päätetty huutoäänestyksessä vaan suurempien kuvioiden yhteydessä.
Rajojen siirtelyyn liittyy ihmisten ja perheitten kärsimys ja vaino.
- jonkinlainenko
Molotov ribbentrop sopimus siis taas tulossa ukrainan rauhoittamiseksi.
Voi, voi Suomi. - Saksasta
katsottuna, mielummin Suomi kuin Saksa.
Historiallisesti varma profetia. - OFFI1000
Sopimuksilla on aina omat nimensä.
Vaikkapa Krimin sotilastukikohdat ja KARJALA, KUULOSTAAKO PAREMMALTA?
Saksa on pystynyt luomaan ympärysvaltansa EUssa, joita rahastaa.
Ja jo ohjuspatteritkin ovat maan ulkopuolellakin turvaamassa - ei oikein,
ymmärrä sinua.
Varmasti keksit jotain mikä nitoo juttumme yhteen.
Vai vielläkö pullosasi on Äänisen aaltoja? - Tässä teille sopimus
Venäjän sotilaallinen kiinnostus Suomen lähialueilla on kasvanut. Satelliittikuvat itärajan takaa paljastavat suuren määrän kalustoa.
Satelliittikuvat Venäjän asevoimien tukikohdista näyttävät, että rajan takana riittää runsaasti kalustoa.
Kommodori (evp) Pertti Inkinen arvioi Ilta-Sanomien pyynnöstä Google Earth -palvelun satelliittikuvia Suomen lähialueilta Venäjältä. Kuvissa näkyy muun muassa kymmeniä hävittäjäkoneita, suuria varikkoja, sotasatamia taistelualuksineen ja lukuisia kasarmeja.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288665097932.html- huonolta näyttää
Venäläisillä on ilmeisesti kyky tuoda Suomeen kymmeniä tuhansia sotilaita hyvin lyhyessä ajassa, kun Putin on käskenyt. Ovat lehtitietojen mukaan Viron lähellä harjoitelleet 150000 sotilaan siirtämistä alueelle jopa keskisestä Venäjän alueelta ja sitten kovapanosammunnat. Rajan takana lienee jo sellaiset joukot, että pääsevät tänne ennen kuin meidän presidentti tai eduskunta on osannut päättää liikekannallepanosta.
- ahmedalihassan
huonolta näyttää kirjoitti:
Venäläisillä on ilmeisesti kyky tuoda Suomeen kymmeniä tuhansia sotilaita hyvin lyhyessä ajassa, kun Putin on käskenyt. Ovat lehtitietojen mukaan Viron lähellä harjoitelleet 150000 sotilaan siirtämistä alueelle jopa keskisestä Venäjän alueelta ja sitten kovapanosammunnat. Rajan takana lienee jo sellaiset joukot, että pääsevät tänne ennen kuin meidän presidentti tai eduskunta on osannut päättää liikekannallepanosta.
Jos Venäjä haluaa Suomen se saa sen. Kun Venäjän joukot lähtevät Suomeen niillä ainut vaara on että eivät saa pysäytettyä joukkojaan vielä Norjan länsirajalle ja varpaat kastuu meriveteen.
- näin on
Venäjä tuo paikalle nyt raskaita aseita. Eli aloittavat sotaoperaatiot ukrainalaisia varuskuntia vastaan, kun ovat saaneet riittävät joukot paikalle. Ja tietysti venäläiset odottavat jotain lännen provokaatiota, kuten venäläiset yleensä lännen pakotteita kuvaavat.
- Yksikään...
Ei mitään sotaa tule herkeä nyt höyryämästä.
- OFFI1000
ymmärtää voit, - pullossa on Viron Tasavallasta tuotua kirkasta.
Ja siellä tuo maailmansotien aikaiset rajojen siirrot on korjattu.
Viipurikin odottaa Suomen,Venäjän, Viron ja muidenkin taitoja noustakseen taas kaupunkina kukoistukseensa.
Sotaa ei halua kukaan, niinpä Krimin sotilastukikohdat ja Karjala on edelleenkin hyvä vaihtoehto.
Karjala saisi uutta asutusta ja Krimillä sotilastukikohdat saisivat olla entisillä paikoillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362934Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51578Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71904
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44744
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22688- 56687