poikanen suuressa terraariossa? mulla olis nimittäin suunnitteilla hankkia tulevaisuudessa viljakäärme 500litraiseen käytöstäpoistettuun akvaarioon mutta luin että poikanen voi hämmentyä liian suuressa terraariossa. pienempääkään terraariota ei ole vapaana. mahtuisiko tuonkokoiseen terraarioon toista käärmettä jos joskus haluaisin saada jälkikasvua niiltä ja käykö ne kaupaksi? tämä ei ole syyni hankkia käärmettä mutta tahtoisin kuulla mielipiteitänne siitä että voiko käärme osoittaa minkään asteen kiintymystä omistajaansa?
hämentyykö viljakäärmeen...
uusi tuleva harrastaja
5375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
että hankkisit aluksi vaikka muovisen säilytyslaatikon käärmeesi asunnoksi.
Niitä saa edullisesti eri kokoisia kaikenlaisista tavarataloista.
Kun käärme on kasvanut tarpeeksi isoksi, sen voi siirtää lopulliseen kotiinsa.
Pikkuinen käärme todellakin hämmentyy ja saattaa jopa olla hieman peloissaan isossa ympäristössään.
Ruokintakin usein hankaloituu jos tilaa on paljon.
Kyllä tuollaiseen boksiin toinenkin käärme menee.
Pystyy niitä yleensä ihan hyvin myymäänkin, kunhan asettaa sopivat hinnat eikä rupea liikaa kiskomaan. Viljakäärmeen poikaset harvoin jäävät pitkäksi aikaa kasvattajalleen.
Varmasti myös asuinpaikkakunta vaikuttaa tähän asiaan.
En usko että käärme mitenkään kiintyy omistajaansa, mutta voi hyvinkin tunnistaa hänet. Tai ainakin se tietää että ruokaa on tulossa...
Meillä tuli viime kesänä kaksitoista käärme vauvaa, joista meillä vieläkin on normaalin värisiä neljä kappaletta.. Eli niiden markkinat ovat aika surkeat..snowt tms. viedään käsistä, mutta nämä eivät mene vaikka antaisi ilmaiseksi..
vähän siitäkin, missä päin Suomea niitä myy.
Pääkaupunkiseudulla ympäristössä varmaan onkin vaikea saada niitä myydyksi, mutta täällä "sivistyksen ulkopuolella" ne on helpompi saada kaupaksi.
Onhan täällä toki vähemmän harrastajiakin, mutta lähiseuduiltakin kysellään minun kasvattejani, koska tarjontaa on täällä päin kuitenkin melko vähän.
ihan pieni viljakäärme kokee uhkaavana liian suuren terraarion ja stressaantuu helposti, saattaa kieltäytyä esim syömästä. eli poikaselle mahdollisimman pieni koti alkuun! esim faunaboksi menee poikasella pitkään.
samaan terraarioon ei pitäisi laittaa kahta yksilöä, saman ikäiset ja samaa sukupuolta olevat voi periaatteessa asuttaa yhdessä mutta silloinkin tulee matojen olla suht saman kokoiset. ja vielä, jos toinen on 'voimakkaampi persoona' eli syö hanakammin ja on dominoivampi, heikompi kaveri kokee helposti uhkana eikä esim syö. eri sukupuolta olevia yksilöitä pidetään samassa terraariossa ainoastaan kun niitä yritetään saada parittelemaan. eli vasta täysikasvuisena, eikä silloinkaan pitkää aikaa.
viljakäärmeet ovat kuulemani mukaan suhteellisen helppoja saada lisääntymään, tosin munien haudotus on se vaativin puuha (omistaja huolehtii että munilla on oikea lämpö ja kosteus jne.)
käärme ei varsinaisesti "kiinny" omistajaansa. matelijoita ei sinänsä voi ajatella samalla tavalla "lemmikkinä" kuin muita eläimiä. liika käsittely stressaa käärmettä. toki käärme tunnistaa omistajan hajusta ja saattaa esimerkiksi ronkeloida jos vieras ihminen yrittää syöttää.
käypä http://matelijat.info/viljakaarme lukemassa tarkemmin..