Miksi niin paljon punikkeja?

Miksi palstalla on viime aikoinan niin paljon punikkeja? Nämähän ovat tunnetusti uinuneet talviunta Neuvostoliiton romahtamisen jälkeen ja ovat sillä välin uneksineet monikulttuurisuudesta ja muusta anarkiasta.

Nyt kun Putin alkaa kerätä Neuvostoliittoa takaisin kasaan, suomalainen kotiryssä raottaa silmiään ja kuulee kutsun.

Miksi Suomessa on ainoana länsimaista niin vahva vasemmistolaisuus voimassa? Se on aate joka myrkyttää Suomen kilpailukykyä ja menestymistä muita vastaan. Kateutta, anarkiaa ja muuta räkimistä tai sabotaasia..

Nyt kun Putin leikkii neuvostojohtajaa, alkavat nämä kotipunikit riekkua ja hyppiä innostuksesta kuin apinatarhassa.

Entiset itäblokin maat inhoavat Venäjää tai Neuvostoliittoa, koska tietävät että se on pelkkää tuhoa aiheuttava maa ja kansa, mutta täällä Suomessa melkein puolet kansasta kaipailee takaisin äiti Venäjän helmoihin.

Ovathan nämä punikit kiitettävästi onnistuneet soluttautumaan opetusvirkoihin, mediaan ja muihin tärkeisiin hallinnollisiin virkoihin nakertamaan yhteiskunnan tukijalkoja. Ovat aivopesseet normaaleja suomalaisia median ja virkamiehistönsä avulla, koska punikkeja alkaa olla jo enemmän kuin kansalaissodan aikaan.

Aivopesu ja propaganda on niiden ainoa toivo, koska ovat pääsääntöisesti erittäin epäloogista ja hajanaista porukkaa. Niitä ajaa ideologia, ei tosimaailma.

Suomi on myrkyttymässä monelta suunnalta. Vihervasemmisto (Vas, Vihr, SDP) muodostavat lähes puolet Suomen kansan äänestäjistä.

Kokoomus on toinen juttu. Niillä on omat intressit mielessä ja ovat erittäin opportunistista porukkaa, myyvät Suomea eniten tarjoavalle. Erityisen tuhoista tämä on silloin, kun punikkien ja kokkareiden intressit yhtyvät esim. maan myynti venäläisille, puolustusvoimien alasajo, luonnonvarojen myynti venäläisille jne.

Sitten on tämä pieni haittapuolue RKP, jonka jäsenet ovat valmiita myymään vaikka sielunsa pirulle jotta heidän etunsa säilyvät ja saavat edelleen hallita suomenkielisiä ja säilyä "bättre fölkinä'". Siksi he nuolevat kieli ruskeana hallitsevia puolueita ja tunkevat heidän taskuihinsa rahaa.

Kristillisdemokraatit ovat mitätön ja juureton porukka. Aika kaukana ovat kristillisistä arvoista ja ovat myyneet niitä urakalla hallituksessa olonsa ajan. Olisin voinut joskus äänestääkin, mutta nämäkin ovat lähinnä islamisoimisen apupuolue, ei kristillisyyden.

Entäs perussuomalaiset? Näitähän äänestivät ihmiset taustasta ja puolueesta riippumatta. Suurin yhdistävä tekijä näiden äänestäjissä säilyttää ennen kaikkea Suomen intressit etusijalla ennen maailmanhalaamista, sulle mulle suhmurointia ja sun muuta. Nyt todellisena vaarana on puolueen vakiintuminen ja politrukkiutuminen. Intresi on vaihtumassa oman palkan nostoon. Varotaan sanoja ja leikataan kriittisiä ääniä, koska muut kauhistuvat ja pöyristyvät tekopyhästi kaikenlaisesta risujen rasahtelusta. Halutaan turvata saadutetut edut. Tämähän on normaalia ihmisen vaistoa. Sääli, sillä perussuomalaisilla olisi potentiaalia paljon suurempaankin. Vasemmistolaisuus myrkyttää heitäkin.

En kyllä ymmärrä kuka viitsii puolustella Venäjää ja sen uhitteluja, ihan kotoisist suomalaisistakin. Ovatko sinun isäsi tai esi-isäsi taistelleet itsenäisen Suomen puolesta? Miksi sinulle, punikki, on tärkeää muiden etu kuin Suomen etu? Miksi haluat myrkyttää Suomea?
1593
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Jokainen,joka ei kannata Natoa,on punikki ja ihailee
entistä Neuvostoliittoa.

Äänestäkää Kokoomusta,bileet jatkuu.

Äänestä
  • Kysymys ei ole siitä, vaan nuo suoraan Venäjää ihailevat ja Putinia jumalana pitävien viestit. En kannata itsekään natoa ja olen erittäin kaukana mistään punikista.

    Äänestä

  • Vlad Tepes kirjoitti:

    Kysymys ei ole siitä, vaan nuo suoraan Venäjää ihailevat ja Putinia jumalana pitävien viestit. En kannata itsekään natoa ja olen erittäin kaukana mistään punikista.

    Ota huomioon, että yksi kirjoittaja voi tehtailla viestejä eri nimimerkeillä ihan rajattomasti. Ei niitä montaa tarvitse olla.

    Äänestä

Aloittajan juttu oli ihan hyvä siihen asti, kunnes hän rupesi haukkumaan eduskunnan oikeistopuolueitakin.

Hän haukkui kuitenkin myös kaikki muut puolueet, mutta jostakin syytä jätti Keskustan kokonaan haukkumatta. Hän siis ilmeisesti on itse keskustalainen, joilla on suomalaispuolueista kaikkein vahvin YYA-tausta Kekkosen ja Väyrysen takia. Ilmeisesti kysymys on jostakin kapinoinnista omiaan vastaan, mutta häveliaisyyssyistä jätti kuitenkin Keskustan haukkumatta.

Äänestä
  • Ihan rehellisesti, keskusta unohtui. Keskustan netottaisin samaan kastiin kokoomuksen kanssa. Nykyisin melko vähän eroa. Olen itse Perussuomalaisten äänestäjä, ainakin toistaiseksi.

    Minut erottaa muista aatteellisista puoluekiihkoilijoista se, että minulle tärkeintä on Suomen ja suomalaisten etu ennen maailmanparannusta ja kansallisen omaisuuden myyntiä ulkomaille. Osaan olla kriittinen äänestämääni puoluetta kohtaan ja voin muuttaa mielipidettäni sen mukaan miten he toimivat.

    Vaikka perussuomalaisten politiikka on melko sosialistista, katson sen pienemmäksi haitaksi kuin omaisuuden myymisen ulkomaille tai massamaahanmuuton aiheuttamat taloudelliset ja yhteiskunnalliset vahingot.
    Sitten kun tilanne on täällä kuin Ranska tai Malmön lähiöissä, on tilanteen korjaaminen hyvin vaikeaa. Tai siiten kun Itä-Suomi on myyty venäläisille. Sosialistista politiikka voi korjata myöhemminkin.

    Äänestä

Miltäs tuntuu asua Punikkien rakentamassa maassa nimeltä Suomi ?

Kun hyvinvointisuomea rakennettiin oli Kokoomus tiukasti Oppositiossa.

Nyt Kokoomus on vallankahvassa tuhoamassa sitä.

Äänestä
  • Kyllä tämä maa rakennettiin sotien jälkeen yhteisvoimin ja Kekkosen aikana homma pysyi vielä kasassa. Sitten 80-luvulla tapahtui vallanvaihto ja kyllä Suomea ovat olleet myymässä kaikki yhteistuumin. Mm. demarit olleet lukuisia kertoja hallituksessa sitten 80-luvun alun.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Kyllä tämä maa rakennettiin sotien jälkeen yhteisvoimin ja Kekkosen aikana homma pysyi vielä kasassa. Sitten 80-luvulla tapahtui vallanvaihto ja kyllä Suomea ovat olleet myymässä kaikki yhteistuumin. Mm. demarit olleet lukuisia kertoja hallituksessa sitten 80-luvun alun.

    Nimenomaan, silloin oli kähmintä ja puolueellisuus toissijaisessa asemassa. Kaikki puhalsivat yhteen hiileen. Silloin oltiin onnellisia itsenäisyyden säilyttämisestä ja oli oma maa mitä kehittää. Siksi Suomesta tuli erittäin menestynyt taustaansa nähden. Agitaattoreille, panettelijoille ja valhettelijoille lähinnä naurettiin, eikä niitä niin paljoa edes ollut. Nyt kaikki vetävät kotiin päin toisten kustannuksella. Repivät kuin susilauma karitsaa.

    Äänestä

Moni on erehtynyt luulemaan, että venäläiset olisivat sivistyneet. Todellisuudessa siellä haikaillaan takaisin Neuvostoliittoon. Herätys todellisuuteen on niin raju, että monella vie vuosia tajuta missä mennään.

Äänestä

Koska joku poliitikko uskaltaa sanoa sen, että nuo menneiden vuosikymmenten rikokset on tutkittava?

Niin ja se KRP:n pikkujouluissa "itsemurhan" tehnyt Vehviläisen mies.. miksiköhän hän teki sen..

Äänestä

Avaaja on russofobisti ja tyhmä sellainen, koska ei tajua, ettei kommunismilla ole nykyisellä Venäjällä mitään sijaa ja Marxin aatteet ovat täysin unohtuneet. Kannattaisi ottaa ensin selvää asioista, ennen kuin tulee laukomaan tänne "viisauksiaan".
Venäjällä vallitseen kovan luokan raaka kapitalismi, jossa oligargit ja valtaa pitävät huolta siitä, että tavallinen kansa elää huonommin, kuin NL:n aikana, jolloin kaikilla oli töitä ja eläke, jolla tuli edes joten kuten toimeen.

On siis väärin esittää, että nykyistä Venäjää ihailevat ovat kommareita. He ovat lähes samaa kastia kuin Usan ihailijat, jotka haluavat, että rikkaat rikastuvat ja köyhät kyykkivät.
He ihailevat kovia otteita, sotia puuttumisia muitten maitten asioihin, eli juuri sitä Putin ja Usan presidentit Usassa ovat harrastaneet. Pahimpana viimeaikaisista verikoira Bush nuorempi.

Äänestä
  • Katsopa Suomen historiaa vielä pari sataa vuotta sodista taaksepäin ja huomaat kuka siellä on eniten rajan yli tullut ja aiheuttanut kurjuutta suomalaisille. Aivan niin, Venäjä. Kuka se edelleen Venäjällä vuosi taaksepäin kertoili että Suomi kuuluu Venäjän etupiiriin. Korkea-arvoinen Venäjän kenraali.

    Kuka se nytkin hyökkäsi suvereenin maan, Ukrainan kimppuun syyttä? Aivan niin, Venäjä.

    Jos henkilö ihailee nyky-Venäjää eikä ole kommari tai edes piilokommari, niin sitten on jollain tavalla päästä kipeä. Venäjä on täysi p.a.s.k.a.läpi kahta suurimpaa kaupunkia lukuunottamatta, joissa oligarkit rellestävät ja kansa näkee nälkää.

    Venäjä on aina ollut uhka ja aina tulee olemaan. Sen viime aikaiset toimet todistavat sen. Herää pahvi.

    Äänestä

  • Vlad Tepes kirjoitti:

    Katsopa Suomen historiaa vielä pari sataa vuotta sodista taaksepäin ja huomaat kuka siellä on eniten rajan yli tullut ja aiheuttanut kurjuutta suomalaisille. Aivan niin, Venäjä. Kuka se edelleen Venäjällä vuosi taaksepäin kertoili että Suomi kuuluu Venäjän etupiiriin. Korkea-arvoinen Venäjän kenraali.

    Kuka se nytkin hyökkäsi suvereenin maan, Ukrainan kimppuun syyttä? Aivan niin, Venäjä.

    Jos henkilö ihailee nyky-Venäjää eikä ole kommari tai edes piilokommari, niin sitten on jollain tavalla päästä kipeä. Venäjä on täysi p.a.s.k.a.läpi kahta suurimpaa kaupunkia lukuunottamatta, joissa oligarkit rellestävät ja kansa näkee nälkää.

    Venäjä on aina ollut uhka ja aina tulee olemaan. Sen viime aikaiset toimet todistavat sen. Herää pahvi.

    Koitahan TOLLO miettiä kuka aloitti Ukrainan kahinan? Oliko se Putin, vai olivatko ne kuitenkin Usan ja EU:n manipuloimat natsit ja roskajoukko?

    Rusofiili sinusta sinusta on varmaakin tullut, kun joku suvustasi laski löysät alleen juostessaan karkuun Kannakselta ja koet siitä vieläkin myötähäpeää. Oli varmaa Uralille pyrkimässä yhdessä natsien kanssa , mutta päätyi aivan toiseen suuntaan.

    Koska nykyinen Venäjä on Suomea muka uhannnut? Se, että sinä olet pelkuri ja pelkäät varmaan omaa varjoasikin ei tarkoita, että Venäjästä olisi uhkaa Suomelle.
    Eihän Venäjä ole Ukrainaan edes hyökännyt? Onko Venäjä muka käyttänyt asevoimaa TOLLO? Kansa Krimilla haluaa olla mieluimmin Venäjän alaisuudessa, kuin nykyisten vallankaappajien, roistojen ja natsien hallitseman Ukrainan alaisuudessa. Vaikeaa vai?

    Äänestä

  • Tarkkaavainen. kirjoitti:

    Koitahan TOLLO miettiä kuka aloitti Ukrainan kahinan? Oliko se Putin, vai olivatko ne kuitenkin Usan ja EU:n manipuloimat natsit ja roskajoukko?

    Rusofiili sinusta sinusta on varmaakin tullut, kun joku suvustasi laski löysät alleen juostessaan karkuun Kannakselta ja koet siitä vieläkin myötähäpeää. Oli varmaa Uralille pyrkimässä yhdessä natsien kanssa , mutta päätyi aivan toiseen suuntaan.

    Koska nykyinen Venäjä on Suomea muka uhannnut? Se, että sinä olet pelkuri ja pelkäät varmaan omaa varjoasikin ei tarkoita, että Venäjästä olisi uhkaa Suomelle.
    Eihän Venäjä ole Ukrainaan edes hyökännyt? Onko Venäjä muka käyttänyt asevoimaa TOLLO? Kansa Krimilla haluaa olla mieluimmin Venäjän alaisuudessa, kuin nykyisten vallankaappajien, roistojen ja natsien hallitseman Ukrainan alaisuudessa. Vaikeaa vai?

    Kerrtoo aika paljon punikin aivotoiminnasta kun pitää mennä henkilökohtaisuuksiin heti. Siksi te olettekin vaarallisia; idealistisia ja impulsiivisia. Heti natsittelemassa kun ei voi asia-argumenteilla puolustautua.

    Jos se Venäjä on niin hieno paikka, miksi olet Suomessa tekemässä myyräntyötä? Miksi et vain muuttaisi Venäjälle, voisit äänestää siellä Putinia ja tarjoutua hänen viralliseksi perseen nuuolijaksi? Miksi asut Suomessa? Jätä kunnon suomalaiset rauhaan ja muuta pois.

    Äänestä

  • Tarkkaavainen. kirjoitti:

    Koitahan TOLLO miettiä kuka aloitti Ukrainan kahinan? Oliko se Putin, vai olivatko ne kuitenkin Usan ja EU:n manipuloimat natsit ja roskajoukko?

    Rusofiili sinusta sinusta on varmaakin tullut, kun joku suvustasi laski löysät alleen juostessaan karkuun Kannakselta ja koet siitä vieläkin myötähäpeää. Oli varmaa Uralille pyrkimässä yhdessä natsien kanssa , mutta päätyi aivan toiseen suuntaan.

    Koska nykyinen Venäjä on Suomea muka uhannnut? Se, että sinä olet pelkuri ja pelkäät varmaan omaa varjoasikin ei tarkoita, että Venäjästä olisi uhkaa Suomelle.
    Eihän Venäjä ole Ukrainaan edes hyökännyt? Onko Venäjä muka käyttänyt asevoimaa TOLLO? Kansa Krimilla haluaa olla mieluimmin Venäjän alaisuudessa, kuin nykyisten vallankaappajien, roistojen ja natsien hallitseman Ukrainan alaisuudessa. Vaikeaa vai?

    Siis juuri näin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vlad Tepes kirjoitti:

Miksi palstalla on viime aikoinan niin paljon punikkeja? Nämähän ovat tunnetusti uinuneet talviunta Neuvostoliiton romahtamisen jälkeen ja ovat sillä välin uneksineet monikulttuurisuudesta ja muusta anarkiasta.

Nyt kun Putin alkaa kerätä Neuvostoliittoa takaisin kasaan, suomalainen kotiryssä raottaa silmiään ja kuulee kutsun.

Miksi Suomessa on ainoana länsimaista niin vahva vasemmistolaisuus voimassa? Se on aate joka myrkyttää Suomen kilpailukykyä ja menestymistä muita vastaan. Kateutta, anarkiaa ja muuta räkimistä tai sabotaasia..

Nyt kun Putin leikkii neuvostojohtajaa, alkavat nämä kotipunikit riekkua ja hyppiä innostuksesta kuin apinatarhassa.

Entiset itäblokin maat inhoavat Venäjää tai Neuvostoliittoa, koska tietävät että se on pelkkää tuhoa aiheuttava maa ja kansa, mutta täällä Suomessa melkein puolet kansasta kaipailee takaisin äiti Venäjän helmoihin.

Ovathan nämä punikit kiitettävästi onnistuneet soluttautumaan opetusvirkoihin, mediaan ja muihin tärkeisiin hallinnollisiin virkoihin nakertamaan yhteiskunnan tukijalkoja. Ovat aivopesseet normaaleja suomalaisia median ja virkamiehistönsä avulla, koska punikkeja alkaa olla jo enemmän kuin kansalaissodan aikaan.

Aivopesu ja propaganda on niiden ainoa toivo, koska ovat pääsääntöisesti erittäin epäloogista ja hajanaista porukkaa. Niitä ajaa ideologia, ei tosimaailma.

Suomi on myrkyttymässä monelta suunnalta. Vihervasemmisto (Vas, Vihr, SDP) muodostavat lähes puolet Suomen kansan äänestäjistä.

Kokoomus on toinen juttu. Niillä on omat intressit mielessä ja ovat erittäin opportunistista porukkaa, myyvät Suomea eniten tarjoavalle. Erityisen tuhoista tämä on silloin, kun punikkien ja kokkareiden intressit yhtyvät esim. maan myynti venäläisille, puolustusvoimien alasajo, luonnonvarojen myynti venäläisille jne.

Sitten on tämä pieni haittapuolue RKP, jonka jäsenet ovat valmiita myymään vaikka sielunsa pirulle jotta heidän etunsa säilyvät ja saavat edelleen hallita suomenkielisiä ja säilyä "bättre fölkinä'". Siksi he nuolevat kieli ruskeana hallitsevia puolueita ja tunkevat heidän taskuihinsa rahaa.

Kristillisdemokraatit ovat mitätön ja juureton porukka. Aika kaukana ovat kristillisistä arvoista ja ovat myyneet niitä urakalla hallituksessa olonsa ajan. Olisin voinut joskus äänestääkin, mutta nämäkin ovat lähinnä islamisoimisen apupuolue, ei kristillisyyden.

Entäs perussuomalaiset? Näitähän äänestivät ihmiset taustasta ja puolueesta riippumatta. Suurin yhdistävä tekijä näiden äänestäjissä säilyttää ennen kaikkea Suomen intressit etusijalla ennen maailmanhalaamista, sulle mulle suhmurointia ja sun muuta. Nyt todellisena vaarana on puolueen vakiintuminen ja politrukkiutuminen. Intresi on vaihtumassa oman palkan nostoon. Varotaan sanoja ja leikataan kriittisiä ääniä, koska muut kauhistuvat ja pöyristyvät tekopyhästi kaikenlaisesta risujen rasahtelusta. Halutaan turvata saadutetut edut. Tämähän on normaalia ihmisen vaistoa. Sääli, sillä perussuomalaisilla olisi potentiaalia paljon suurempaankin. Vasemmistolaisuus myrkyttää heitäkin.

En kyllä ymmärrä kuka viitsii puolustella Venäjää ja sen uhitteluja, ihan kotoisist suomalaisistakin. Ovatko sinun isäsi tai esi-isäsi taistelleet itsenäisen Suomen puolesta? Miksi sinulle, punikki, on tärkeää muiden etu kuin Suomen etu? Miksi haluat myrkyttää Suomea?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu