Kysymys kuuluu, onko Jeesus Kristus ylitse kaiken. Onko Jeesus ainoa, jonka kautta meillä on syntien sovitus. Hänen ristinkuoleman ja uhratun verensä tähden, pääseminen taivasten valtakuntaan.? Jumala ei hyväksy mitään muuta tietä, kuin Hänen Poikansa kautta tuleva sovitus. Hän on pannut sen ainoaksi ehdoksi, ainoastaan Jeesuksen kautta, meillä on syntien sovitus.
Tämä on evankeliumi, tämä on Jumalan säädös ja lupaus, läpi koko raamatun.
Kuinka tärkeä on Kristus?
16
71
Vastaukset
- 5+2
Krjoitit:
"Kysymys kuuluu, onko Jeesus Kristus ylitse kaiken."
miten sovitat tuon ajatuksen itse Jeesuksen Kristuksen sanoihin, jotka on kirjoitettu muistiin Pyhään Raamattuun?
>> 25 Ja katso, eräs lainoppinut mies nousi koetellakseen häntä ja sanoi: ”Opettaja, mitä tekemällä minä perin ikuisen elämän?” 26 Hän sanoi hänelle: ”Mitä Lakiin on kirjoitettu? Kuinka luet?” 27 Vastaukseksi hän sanoi: ”’Sinun on rakastettava Jehovaa, Jumalaasi, koko sydämestäsi ja koko sielullasi ja koko voimallasi ja koko mielelläsi’ ja ’lähimmäistäsi niin kuin itseäsi’.” 28 Hän sanoi hänelle: ”Oikein vastasit; ’tee näin jatkuvasti, niin saat elämän’. Luukas
>>34 Kun fariseukset kuulivat, että hän oli vaientanut saddukeukset, he tulivat koolle yhdeksi ryhmäksi. 35 Ja yksi heistä, lainoppinut, kysyi koetellen häntä: 36 ”Opettaja, mikä on Lain suurin käsky?” 37 Hän sanoi hänelle: ”’Sinun on rakastettava Jehovaa, Jumalaasi, koko sydämelläsi ja koko sielullasi ja koko mielelläsi.’ 38 Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky," Matteus - Johannes 14:28
http://assets.jw.org/assets/m/ijw12fq/502012469/ijw12fq_id-502012469.art/502012469_univ_sqr_lg.jpg
Uskotteko te Jeesukseen?
Kyllä uskomme. Jeesus sanoi:
”Minä olen tie ja totuus ja elämä.
Kukaan ei tule Isän luo muuten kuin minun kauttani.” (Johannes 14:6.)
Me uskomme, että Jeesus tuli taivaasta maan päälle ja antoi täydellisen ihmiselämänsä lunastusuhriksi (Matteus 20:28).
Hänen kuolemansa ja ylösnousemuksensa ansiosta
häneen uskovilla on mahdollisuus saada ikuinen elämä (Johannes 3:16).
Lisäksi uskomme,
että Jeesus hallitsee nyt kuninkaana Jumalan taivaallisessa valtakunnassa,
joka tuo pian rauhan maan päälle (Ilmestys 11:15).
Suhtaudumme kuitenkin vakavasti myös hänen seuraaviin sanoihinsa:
”Isä on minua suurempi.” (Johannes 14:28.)
Emme siis palvo Jeesusta,
koska emme usko hänen olevan Kaikkivaltias Jumala.
http://www.jw.org/fi/jehovan-todistajat/usein-kysyttyä/usko-jeesukseen/- Pelastus kaikille
Jeesuksen uhri pelastaa kaikki, myös Jehovan todistajat mutta siis ei pelkästään heitä.
- Tauno Tarkka
Pelastus kaikille kirjoitti:
Jeesuksen uhri pelastaa kaikki, myös Jehovan todistajat mutta siis ei pelkästään heitä.
elastus kaikille16.3.2014 13:510 SULJE
Jeesuksen uhri pelastaa kaikki-------------väärin.
Mitä Raamattu sanoo asiasta?
16. Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut,
että hän antoi ainokaisen Poikansa,
ettei yksikään, joka häneen USKOO, hukkuisi,
vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Joh.3.html - Ei anteeksiantoa
Vartiotorniseura on ottanut Kristukselta pois oikeuden antaa syntejä anteeksi. Hänen tehtävänään nähdään mieluummin kaikkien niiden tappaminen, jotka eivät usko Vartiotorniseuraan.
- von Girbbu
Lahkon emolahkon raamatuntutkijain perustaja Russell omaksui adventisteilta tavan sanoa Jeesusta Mikaeliksi, tapa on jäänyt elämään tytärlahkoon asti vaikka adventistit itse tavasta ovat luopuneetkin.
Tuon tavan vuoksi vartiotorni on väärentänyt Joh 1:1:n, asiasta on kymmenkunnan oppineen lausunto Turusessa. (Lahko käyttää Raamatun sijasta "UM-kirjaa").
Se ajatus, että lahko-opin mukaan heidän jehoovansa olisi tappanut viattoman enkelin kolmannen osapuolen, ihmisen vuoksi, ei haittaa todistajaa, koska häneltä on muutonkin itsenäinen ajattelu kielletty. (Tulee vain opetella vartiotornia ulkoa).- jakeet,kts
lahko-opin mukaan heidän jehoovansa olisi tappanut viattoman enkelin kolmannen osapuolen, ihmisen vuoksi------------------
Kuka *viaton enkeli* on Raamatussa tapettu ---- ihmisen vuoksi ?
- VaroVaro
Noinhan se on, kuten von Girbbu edellä.
Miksi sitten lie niitä vartiotorneja painettu kuukausittain Syntimme on anteeksiannetut, eli hätääkös tässä? Ei ole mitää väliä mitä tekee koska olemme vapahdettuja :D Korkeaa kristittyä moraalia....
- lukutaito tarpeen
Kristikunnan moraaliahan se.
Ei Raamatun kuitenkaan. lukutaito tarpeen kirjoitti:
Kristikunnan moraaliahan se.
Ei Raamatun kuitenkaan.Ihminen luotu jumalan kuvaksi, siis mehän olemme jumal-olentoja?
- Sanavoima
Noinkin jotkut ajattelevat.Tälläinen ajattelu on Jeesuksen uhrin häpäisyä!Kun ihminen uudestisyntyy=täydellinen mielen muutos,jonka Jumala tekee Pyhän hengen voimassa.Tämän jälkeen ihminen KARTTAA SYNTIÄ KUIN RUTTOA,JA HÄN ON KUOLLUT SYNNILLE,JA NÄIN HÄN VANHURSKAUTUU POIS SYNNISTÄ.Tämän valaisee hyvin.Room.6.luku..Ihmiseen jää kuitenkin vanha aadam,joka kompastuttaa tosi uskovaistakin.Tämän valaisee hyvin.Room.7:15-25..Syntiä tosi uskova kuitenkin karttaa,sen mukaan kuin uskoa on.Room.12:1-3..
- Sanavoima
Uskon!Olen 100%.sti samaa mieltä aloittajan kanssa.Jeesus avasi tien KAIKKEINPYHINPÄÄ=TAIVAASEEN,mutta VAIN niille jotka USKOVAT tähän.Raamatun todistus:Sillä aurinko oli pimentynyt.Ja temppelin ESIRIPPU REPESI KESKELTÄ KAHTIA..Luuk.23:45..Tässä on vertaus.Esirippu erotti pyhän kaikkeinpyhimmästä,kun temppeli rakennettiin.Kuten 2.Moos.26:33.ssa.Ja ripusta esirippu hakasten alle ja vie sinne esiripun sisäpuolelle lain arkki.Ja niin olkoon esirippu teille VÄLISEINÄNÄ pyhän ja kaikkeinpyhimmän välillä..Tämän esiripun repeäminen Jeesuksen kuolinhetkellä on VERTAUS PÄÄSTÄ KAIKKEINPYHIMPÄÄN ELI TAIVAASEEN.Tähän todiste..Koska meillä siis,veljet,on LUJA LUOTTAMUS SIIHEN,ETTÄ MEILLÄ JEESUKSEN VEREN KAUTTA ON PÄÄSY KAIKKEINPYHINPÄÄN,jonka pääsyn hän on vihkinyt meille UUDEKSI JA ELÄVÄKSI TIEKSI,JOKA KÄY ESIRIPUN,SE ON HÄNEN LIHANSA KAUTTA,ja koska meillä on SUURI PAPPI,Jumalan huoneen haltija.Hebr.10:19-21..Jeesuksen nimen ja hänen verensä kautta on Jumala avannut tien sinne,minne vain valitut armosta pääsevät.Jeesuksen nimen voima on pelastus,joka tarkoittaa JAHVE PELASTAA.Jumala Jahveh on pelastaja,Poikansa Jeesuksen uhrikuoleman kautta,ja Jumala ei ole antanut muuta nimeä kuin JEESUS,hebr.Yahushua,jonka KAUTTA ihminen pelastuu armosta USKOMALLA tuohon nimeen,Jahve pelastaa=Jeesus..Eikä ole pelastusta YHDESSÄKÄÄN TOISESSA;SILLÄ EI OLE TAIVAAN ALLA MUUTA NIMEÄ IHMISILLE ANNETTU,JOSSA MEIDÄN PITÄISI PELASTUMAN.Apt.4:12..Jeesus niminen Jumalan Karitsa avasi siis tien taivaaseen.Uskomalla Jeesus nimen voimaan pelastuu,mutta joka ei usko,se on jo tuomittu.Joh.3:18-19.
- Sanavoima
Lisäys.Jahveh nimi on ylempi kuin Jeesus,sillä Jahveh Jumala on Jeesuksen Kristuksen PÄÄ=YLI,mutta PELASTUKSEEN ei ole pääsyä ilman Jeesuksen nimeä,joka on Jumalan työ,ei ihmisen ansioista.1.Korintt.11:3..Joh.14:28.
- Pii on 3.0
Sanavoima kirjoitti:
Lisäys.Jahveh nimi on ylempi kuin Jeesus,sillä Jahveh Jumala on Jeesuksen Kristuksen PÄÄ=YLI,mutta PELASTUKSEEN ei ole pääsyä ilman Jeesuksen nimeä,joka on Jumalan työ,ei ihmisen ansioista.1.Korintt.11:3..Joh.14:28.
..." Mutta PELASTUKSEEN ..."
ARAMEANKIELESSÄ eI OLE SANAA -PELASTUS , -
Jeshua oli galileasta , jossa puhuttiin Länsi-Arameaa , siis Syyriaa . - Sanavoima
Pii on 3.0 kirjoitti:
..." Mutta PELASTUKSEEN ..."
ARAMEANKIELESSÄ eI OLE SANAA -PELASTUS , -
Jeshua oli galileasta , jossa puhuttiin Länsi-Arameaa , siis Syyriaa .Voi olla noin?Kuitenkin itse sanat eivät pelasta,vaan VOIMA.Jumalan valtakunta EI OLE SANASSA,VAAN VOIMASSA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413928Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3573048Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt141978Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101685Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41129- 71974
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar42889Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23831- 70818
- 44794