Miksi meitä Suomen kansalaisia holhotaan?

Näyttää ettemme voi tehdä juuri mitään ilman holhoamista.Ei ihme,että kaikki ovat
järkyttyneitä.Mihin tämä johtaa?katastrofiin.Pienimmästä jutusta mistä voisi ihan ite
päättää tehdään valtava byrokraattinen härdelli.Vaikkapa ajokortin uusiminen,olut,
tupakki,Jätevesi ruljanssi tai maalauttaa rekankyljet ettei näe olutmainoksia.
Ei ihme ,että rahat loppuu kaikilta.Tervejärkisistä tehdään höperöitä.
Ehdota,että puretaan kaikki tuo kyykyttävä lobbarien virkamiesten ehdotukset.
Oli ne mistähyvänsä direktiivistä.Kenotekoisia hallinnoimis mekanismia.
Kansalle,yksilölle päätäntävalta omista asioistaan.
Takuulla kertyy euroja yhteiseenkin pussiin enemmän.Valtion velat pienevät.Ja
iHMISOIKEUDET taviksellekin.Barrikaadit ovat lähellä
24288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Olet juuri oikeassa. virkamiehistoa ei tarvita.
Kaikki sellainen jossa tuotetaan henkilokohtaisia palveluita..ne pitaa yksityistaa..ja vastapainoksi maksamme vahemman veroja ja maksamme silla palvelut..

Emme tarvitse julkisterveuden hoitoa, joka simputtaa ja tutkimisen sijaan haukkuu mielisairaaksi...ja syottaa joka kehon kipuun samaa hermomyrkya...niin vatsavaiva..kuin paansarky ym...kipu potilaille se syottaa sita pilleria josta kela maksaa parhaiten...ja ne ovat psyykkepillereita.....valtion terveyden hoito ivaa kehon sairauksia suoraa paata ennen eka verikoetta....
Virkamiehisto tekee palvelut byrokratia labyrinteiksi...niita kierrellessaan ihminen kuolee ennen kuin kerkiaa palvelutiskille..
Ne potkivat ihmisia kuin valtion katsastuskonttori autoja 1980 luvulla.

Syy kaikkeen tahan on KARL MARX ia lukevat johtavat sosialidemokraatit...jossa kaikki pitaa olla lobbaus- julkis- hirmuvaltaa riistoverotuksella...se on SDP juntturat kun estaa muutoksen..joten muutoksia ei kannata yrittaa-kaan niin kauan kun SDP..n MARX iin perustuvat toimimattomat superylihintaiset julkispalvelut ja niille verorahan jarjeton suoltaminen on poistettu...sita ennen mikaan ei toimi..jos palvelun tuottaa virkamiehisto.

Äänestä

Vapauttakaa meidät pakkokyykyttämisestä.Karsikaa rankalla kädellä kaikkia
tavalliselle ihmiselle luoduista ukaaseista.Antakaa meidän ihan ite päättää
mikä on minulle hyväksi.En tarvitse jatkuvaa valvontaa ja ilmoittamista jos mistäkin
elämiseni alasta.

Äänestä
  • Tämänhän Jyrki ja Jutta ovat hyväksyneet, Bilderberg sitouttaa oppilapsensa totaalisesti. Köyhistä on päästävä eroon, mutta sitä ennen on tehtävä lisää köyhiä, - milloinkahan nyk keskiluokka sen oivaltaa.

    Äänestä

  • oppien mikaan kirjoitti:

    Tämänhän Jyrki ja Jutta ovat hyväksyneet, Bilderberg sitouttaa oppilapsensa totaalisesti. Köyhistä on päästävä eroon, mutta sitä ennen on tehtävä lisää köyhiä, - milloinkahan nyk keskiluokka sen oivaltaa.

    Samoin nyky-yhteiskunta on kuin DDR: ne kyttää ja kyttää
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/11628903

    Äänestä

Taustalla pyörii NATSIEN fasisti koneisto, siinä syy...
Eiköhän olisi aika jo muuttaa koko järjestelmä?

Äänestä
  • Tällaista väkeä, nykyiset virkahenkilöt, Yliopistot tuottaa.
    Heidän oppiarvonsa, koulutuksen pituus, kävelee 10 käskyn ja maalaisjärjen yli.
    Eihän "maalaisjärkeä" " miehiset arvot " enään ole, vaan nyt on vallassa "hameheikkien" arvot !
    Ei keskiluokka huomaa mitään, jos se äänestää homoa presidentiksi !

    Äänestä

  • eeriikit kirjoitti:

    Tällaista väkeä, nykyiset virkahenkilöt, Yliopistot tuottaa.
    Heidän oppiarvonsa, koulutuksen pituus, kävelee 10 käskyn ja maalaisjärjen yli.
    Eihän "maalaisjärkeä" " miehiset arvot " enään ole, vaan nyt on vallassa "hameheikkien" arvot !
    Ei keskiluokka huomaa mitään, jos se äänestää homoa presidentiksi !

    Presidentin valta pitää palauttaa Urkin aikaiselle tasolle, muuten meidät " hameheikit " nokkii.

    Äänestä

  • eensioot kirjoitti:

    Presidentin valta pitää palauttaa Urkin aikaiselle tasolle, muuten meidät " hameheikit " nokkii.

    Se on mahdollista vain eroamalla ensin EU:sta, sillä EU:n perustuslaki vaikuttaa nykyiseen perustuslakiimme. Europarlamentti- ja eduskuntavaaleissa kannattaa äänestää EU:sta eroavan IPUn ehdokkaita.
    http://www.ipu.fi

    EU:sta eroamiseen riittää eduskunnan yhdenkertainen (50,01 %) enemmistö. Perussuomalaiset eivät halua erota EU:sta, ainoastaan kritisoida sitä.

    Äänestä

Täysin asiaa puhuu aloittaja!

Äänestä

Minua on jäänyt mietityttämään sanonta sanonta että ei sellaista lakia voida tehdä jota on vaikea valvoa. Tarkoittaako sanonta sitä että vastustan asiaa ja en luota kansalaisiin.

Äänestä

Minuakin mietityttää,että miten laki voidaan tehdä mutta tavis joutuu sitä noudattamaan.
Tarkoittaa et "kyvykkäämmät"pystyy kiertämään sitä.

Äänestä
  • nöyrää
    Miten me tekisimme jos ei olisi lakia. Eikö yhteinen sävel löydy paremmin kun siitä on yhteisesti päätetty. Ei laki yleensä kiellä hyvää tekemästä. Miten me rankaisisimme rikollisia jos laki puuttuisi. Miten me esim. rakentaisimme kun kaavoitus puuttuu.
    Mihin me tarvitsemme täydellisen vapauden olisiko sille järjestäytyneessä yhteiskunnassa käyttöä muutoin kuin väärin käyttöä.

    Äänestä

Lasten huostaan otot kuin menneiltä ajoilta jolloin aikuisia vietiin jonnekkin ilman tietoa -Miksi?
Lapsi voidaan viedä koulusta ilman,että vanhemmalle ilmoitetaan mitään.Vasta kun haetaan selviää... Tähän voivat johtaa opettajan perätön ilmoitus.
Millaista kärsimystä saadaan aikaan niin kotona kuin lapselle itselleen.Vaan palkkioksi lapsen ei tarvitse mennä viikkoon kouluun.
Eikö tämä ole pahimman luokan holhousta,että hutkitaan ennen kuin tutkitaan.
Joissakin maalaiskunnissa näyttää näitä hakuja tehtailtavan.Kenen etu?Ei anakaan lapsen.

Äänestä

Miten lapsi voi päätyä paikkaan josta kertoo,ettei hänellä ole puhtaita ja muita vaatteita kuin päällä olevat.Johon kyselyyn vastasi paikasta ,että täytyy kai käydä jostain kirkon tai seurakunnalta etsimässä?Onko tutkimattomissa jutuissa mitään lapsen etuun tai hyvin vointiin viittaavaa?

Äänestä

Olisiko tuossa http://www.magneettimedia.com/vaivaako-vakoiluyhteiskunta-naamioproteesi-huijaa-valvontakameroita/ jotakin vastaiskua yhä laajemmalle urkintakameraverkostolle? Kai se sitten naamiotumisesta julkisella paikalla tuomitaan vaikka ei Poliiseja tuomita samasta syystä, kun esimerkiksi laillisia mielenosoituksia nujertavat ja tekevät muita rikollisia tekojaan.

Oulun yliopisto muuten teki kiinalaisille ennen Pekingin olympialaisia heidän tilauksestaan kasvojentunnistusohjelman, millä suurestakin väkijoukosta tunnistetaan ihmisten henkilöllisyys uskomattoman nopeasti. Ei ole mainostettu ohjelman menestystä kansainvälisillä markkinoilla. Halutaanko meidän uskovan, ettei sellaista muka ole ja ettei sellaisella meitä kytätä lähes mistä vain?

Keskustelua aiheesta, kiitos!

Äänestä

Mielestäni poliisi hoitaa juuri sitä tärkeää tehtävää ja ihan asiallisesti nykypäivänä.
Peltipoliisit ja kaikki muu valvonta on äärilleen viety.Mitä me pelkäämme?
Naamioituminen näyttää tulleen erillaisista kulttuureista tuomisina.Mielestäni virkaansa,työtänsä hoitava on pukeuduttava oman,Suomen maan tavalla.Virka,työpuku.Omassaan voi olla niin kuin haluaa.Eihän esim.Joulupukiksi pukeutunut käy vaikkapa bussikuskiksi.Eikä lapsen huostaan hakijaksi.Eikä poliisiksikaan.

Äänestä

Etelä'SuomenSanomissa eilen 19.5.14.poliisin haaviin kortitta ajosta.31.kerran vuodessa.Tämä kerta oli Lahdessa.
Sopii kysyä mistä tämä kertoo.Ainakin ajokortin uusiminen on viety äärilleen kaikkine lääkärissä juoksemisineen.Palikkatesteineen saa taviksen häpeämään itseään.Jos vielä aiotaan saada härdelli 50v.ikääntymisestä.Saattaisi saada luvan ajaa valoisaan aikaan asioille jnee.Kortti on uusittava mielestäni ilman kommervenkkejä ellei ole suurimpia rikkeitä tiedossa.
Jos tälläinen toiminta saa jatkua niin miksen ajaisi ilman korttia jos siitä muistutuksen saa niin jo pelkkä nykyinen uusiminenkaan ole ilmaista kokonaiskustannuksineen.
TaFi mielestäni tämänkin on meille markkinoinut.

Äänestä

Yritän perustaa pienen yrityksen,kuten kehoitellaan ja hae starttirahaa vaan ovat kuviot niin kankeat et ellet ole tuossa pyörinyt niin neuvot ovat--ei kokouksia,ei päätöksiä ei----eikä neuvon antaja tiedä edes itsekkään.Pitäisi heittäytyä tyhjään ja irti siitä entisestä jotta tätä starttia voisi saada jne..Siis heittäytyä tyhjän päälle ennenkuin voisi lähteä tältä pohjalta itse yrittämään.
On siinä melkoinen kukkanen joka rehellisesti aikoo yrittää ja jopa pärjätä.
Eikö tämäkin ole yhdellaista kyykyttämistä.?

Äänestä

Jätevesi asetus tiensä päässä.Telkasta tuli joku keskustelujuttu jossa vaadittiin lakia mikä lie ollut.Joku viisas kehoitti ettei kannata lakia tehdä kun se on melko kankea.Kannattaa mieluimmin asetus koska jokaisen uuden hallituksen olisi se vahvistettava jotta jatkuisi.Muutoin asia raukeaisi itsestään.Kuulinko ja ymmärsinkö väärin.
Tuolta pohjalta vuosia sitten tehty jätevesi asetus olisikin jos vesittynyt.

Äänestä
  • Olipa teitä holhottavia paljon,ja viesteistänne päätellen statuksenne sopii teille
    kuin naula päähän :) Onnea!
    -Miksette riko lakia ja käyttäydy arvaamattomasti? Niin,pelosta pelosta teitin elä-
    männe on yhtä korkealentoista naapurin tarkkailua.

    Äänestä

  • Bror-Erik kirjoitti:

    Olipa teitä holhottavia paljon,ja viesteistänne päätellen statuksenne sopii teille
    kuin naula päähän :) Onnea!
    -Miksette riko lakia ja käyttäydy arvaamattomasti? Niin,pelosta pelosta teitin elä-
    männe on yhtä korkealentoista naapurin tarkkailua.

    Ma en oikein jymärtänyt tuota naapurin tarkkailua.Liekö viime lennot kyseessä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyykytetty 11111.. kirjoitti:

Näyttää ettemme voi tehdä juuri mitään ilman holhoamista.Ei ihme,että kaikki ovat
järkyttyneitä.Mihin tämä johtaa?katastrofiin.Pienimmästä jutusta mistä voisi ihan ite
päättää tehdään valtava byrokraattinen härdelli.Vaikkapa ajokortin uusiminen,olut,
tupakki,Jätevesi ruljanssi tai maalauttaa rekankyljet ettei näe olutmainoksia.
Ei ihme ,että rahat loppuu kaikilta.Tervejärkisistä tehdään höperöitä.
Ehdota,että puretaan kaikki tuo kyykyttävä lobbarien virkamiesten ehdotukset.
Oli ne mistähyvänsä direktiivistä.Kenotekoisia hallinnoimis mekanismia.
Kansalle,yksilölle päätäntävalta omista asioistaan.
Takuulla kertyy euroja yhteiseenkin pussiin enemmän.Valtion velat pienevät.Ja
iHMISOIKEUDET taviksellekin.Barrikaadit ovat lähellä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu