Westboron Baptistikirkon johtaja huonossa kunnossa

Kuuluisan Baptistikirkon entinen johtaja Fred Phelps on joutunut erotetuksi ja sairaalahoitoon huonon kuntonsa takia.
Erotetuksi ovat joutuneet samoin hänen läheisensä, joita kirkko ei päästä hoitolaitokseen katsomaan.


Nathan Phelps kirjoittaa isänsä tilasta.
"En ole varma, mitä ajattelen tästä. Kauhean ironista, että hänen jumalallensa omistautuminen päättyy tällä tavalla. Hirviön tuhoamana jonka hän itse loi."


Mitenhän mahtaa läheiset suhtautua kun itse joutuivat kokemaan saman vihan, mitä itse ovat kirkon mukana olleet jakamassa ihmisille katujen varsilla?




http://www.npr.org/blogs/thetwo-way/2014/03/16/290696376/westboro-baptist-founder-is-on-the-edge-of-death-son-says

6

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      "Westboron Baptistikirkon johtaja huonossa kunnossa "

      Eikös se sitä ole ollut aina...

      • Ekumeniaa.

        Lähetetään sinne Pirkko Jalovaara -parantava rukous tai
        eikö se toimi yhtälailla kuin mannertenvälinen ohjus.

        Pirkko pistää rukouksen Suomessa ja se menee taivaallisen sateliitin (jumalan) kautta Reetulle nopeammin kuin e-mail.


      • atac (ei kirj).

        On. Eikä varmasti seurakuntakaan fyysisesti että henkisesti (ainakaan dokumenttien pohjalta) sieltä terveimmästä päästä. Epäilyttää voisiko ulos avustamisen syynä olla jokin Fredin seuraaja joka hamuaa hänen paikkaansa ken tietää.

        Uutisen pohjalta näytää lahkolla olevan iso valta seuraajinsa kun voi jopa hoitopaikkoihin estää entistenkin jäsenten läheisten tapaamiset.


      • heh heh..
        atac (ei kirj). kirjoitti:

        On. Eikä varmasti seurakuntakaan fyysisesti että henkisesti (ainakaan dokumenttien pohjalta) sieltä terveimmästä päästä. Epäilyttää voisiko ulos avustamisen syynä olla jokin Fredin seuraaja joka hamuaa hänen paikkaansa ken tietää.

        Uutisen pohjalta näytää lahkolla olevan iso valta seuraajinsa kun voi jopa hoitopaikkoihin estää entistenkin jäsenten läheisten tapaamiset.

        Luin siitä,se estäminen tarkemmin tarkoitti sitä että Phelpsin sukulaiset estivät aikaisemmin kirkosta lähteneet perheenjäsenet Phelpsiä tapaamasta,nämä estävät sukulaiset olivat niitä kirkosta ulosheitettyjä jäseniä ja estetyt Kirkosta aikaisemmin paenneet sukulaiset.

        Kirkon jäsenet eivät tähän kahinaan liittynyt.

        Tervehenkinen perhe kaikin tavoin. :)


    • teremenoa kuspää

      Pääsisköhän sinne sairaalan tai WBC:n pesäpaikan eteen huutelemaan solvauksia ja heiluttelemaan kylttejä: "Thank God for Killing Fred Phelps Slowly and Painfully!"

      • Phelps = game over

        Luin enemmän taustoja netissä, Phelps on ollut väkivaltainen seuraajiensa lapsiakin kohtaan ja hänen raivohullu elämäntyyli on ajanut perheitä kirkostansa ulos,lisäksi hänen solvauksensa ja pahimmat temput on aiheuttanut hänen kirkollensa yli 30miljoonan dollarin menetykset oikeudenkäynneissä,tuohon hänen seuraajansa väsyi kun he rupesivat tuntemaan että he ovat vaan Phelpsin sähläyksiä maksamassa,Phelps itse asui oman kirkkonsa rukoustiloijen yläkerrassa ökyasunnossa perheensä kanssa ja viime vuonna kun Phelps rupesi maksattamaan sairaalakulujansa seurakuntansa tililtä seurakuntalaiset saivat tarpeeksi,he murtautuivat Phelpsin ökyasuntoon ja heitti ihan väkivaltaisesti kantamalla vastaan taistelevan Phelpsin perheineen kylmästi kadulle,verokierron takia Phelps ei itse omistanut yhtään mitään vaan kaikki kuuluu seurakunnalle ja uusi seurakuntajohtaja päättää niistä.

        Tämän voi taas lisätä listaan missä ne kovimmat ja hurmanhenkisimmät saarjaajat saavat nolon lopun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      223
      4866
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      51
      2340
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      69
      1966
    4. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      378
      1450
    5. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      95
      1095
    6. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      29
      1053
    7. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      989
    8. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      858
    9. Haapaveen nähtävyys?

      Se teidän "suihkulähde" on ylittänyt uutiskynnöksen Suomen rajojen ulkopuolella Sveitsissä. Se näytettiin paikallisten u
      Haapavesi
      37
      774
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      185
      765
    Aihe