Venäjä boikotti!

Jussi__

Krimin miehityksen ajaksi Venäjä boikottiin.
Mm. Teboilia (=Lukoil) ja Hartwall areenaa ( Jokerit) voi vältellä

16

1079

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ryt

      Suomi boikottiin. USA ja EU plus muut paskat, ei Venäjä, joka puolustaa kansalaisiaan laittomassa Ukrainassa.

    • jarkko3

      HYVÄ JUSSI. LEVITTÄKÄÄ SANAA TÄSTÄ BOIKOTISTA.

    • Asdertson

      Ikävää, jos kansalaisyhteiskuntien hyvin alkanut läheneminen katkeaa näin. Venäläiset turistit olisivat edelleen mielestäni tervetulleita Suomeen, mutta pelkään, että ruplan arvon aleneminen on jo tehnyt tuhoa: Suomesta tulee turistille liian kallis kohde.

      Velä jonkin verran venäläisiä turisteja liikkui tänäänkin Helsingin kaduilla. Syyttömiä he ovat siihen, mitä Mustanmeren rannalla tapahtuu.

      Toivon tilanteen normalisoitumista pian.

      • Suomi ilman ryssiä!

        Kukaan heistä ei ole syytön!!


    • Rosatom-kauppa nurin

      Fennovoiman Rosatom-kaupat on nyt syytä pistää jäihin. Syitä oli kyllin jo ennen Ukrainan tapahtumia, mutta tähän saumaan se kauppa on parasta purkaa ajoituksensa kannalta monin verroin perusteltuna.

      Viidennen ja kuudennen ydinvoimalan tarkoitus oli lisätä Suomen energiaomavaraisuutta, ei tehdä meitä entistä enemmän Venäjän valtiosta riippuvaisiksi. Tämän takia Rosatom-kauppa ei vastaa sitä, mitä Pyhäjoen voimalalta haimme.

      Jos vielä jotain boikotoimme, niin venäläisten työluvat Suomeen saavat nyt joutua suurennuslasin alle. Työllistyypä sen kautta todennäköisemmin vaihteeksi suomalaisia.

      • armoa, naapuri

        Minä pieni neitokainen
        pelkään kuollakseni naapurin jättiläismäistä roistoa
        Ajattelen, että en saa sitä suututtaa ainakaan juovuksissa

        Kun se tulee taas raiskaamaan minua ja yrittää tappaa minut,
        annan sitoa minut käsirautoihinsa pyhän joen rannalla
        ja annan raiskata minut jälleen monta kertaa

        Minun on annettava mahdollisuus tappaa minut ja heittää mereen,
        sillä lailla naapuri varmaan ymmärtää, että haluan elää.

        Olen onnellinen, että hän rakastaa minua miehekkäästi
        Teen kaiken mitä hän haluaa ja enemmänkin, miten arvelen miellyttää häntä

        Olen hyvin hyvin kiltti,
        ettei hän vahingossa vain huitaise minua hengettömäksi
        ja sitten taas kun hänen päänsä selkiää, saamme elää onnellisesti kuten ennen


    • BOI COT

      Kun Suomi laittaa Venäjän talous saartoon ja boikottiin.Se on saman suuruusluokan asia venäjälle.kuin keskolle,jos kirkonkylän kioski boikotoi,ja ilmoittaa,me ei osteta teidän tuotteita.
      Kylläpä venäjä pelkääkin meidän boikottia.
      Samanverran kuin keskusliikkeet yhden kioskin kiukuttelua.

      • seuraavana Latvia?

        Kyse onkin ainakin osittain periatteesta. Kaikki venäläinen boikottiin, varsinkin kaikki energiasektoriin liittyvä. Osumat lompakossa huomioidaan Venäjälläkin. Pitää yrittää levittää muualle maailmaan...


      • Terv. Säkkijärveltä

        Erehdyt BOI COT!
        Suomessa on erittäinkin paljon venäläismiehitteisiä yrityksiä jotka jostain oudosta syystä pystyvät pyörittämään bisneksiään huomattavasti edullisimmilla hinnoilla, kuin paikalliset suomalaisyritykset. Johtuneeko veronkierrosta vai venäjältä saaduista starttirahoista?? Jokatapauksessa näillä hinnoitteluilla eivät suomalaisyritykset pystyisi maksamaan vuokra- palkka- verokulujaan.
        Tässä yksi syy miksi monet suomalaiset pienyrittäjät ovat joutuneet luovuttamaan hintakilpailuissa. Esimerkkejä löytyy kaikista toimialoista.

        Hyvät ihmiset jos ostatte esim. kalusteita tai menette esim. kampaamoon niin
        katsokaa ensin hintoja ja miettikääpä mihin yritys maksaa veronsa vai maksaako ollenkaan.
        Valinnoillanne vaikutatte suomalaisten työllistymiseen ja maamme hyvinvointiin.
        Suosikaa siis mieluimmin suomalaista.


    • 1800-luku

      Jees, Venäjän kauppa poikki ja lisää leikkauksia, Lopetetaan loputkin koulut ja julkiset palvelut. Istutaan kaikki sisällä työttöminä ja pyöritellään peukaloita. Sitten kärsitään nälkää kun kaupoista loppuu ruoka ja aletaan itse viljellä. Sitten ollaankin jo ihan Venäjän maaseutua.

    • 60- kymppinen

      USAn onkin hyvä boikotoida Venäjää. Milläköhän he sen jälkeen pääsevät avaruusasemalle? Myös Boeihg on riippuvainen Venäjän Titaanista, joten lentokoneiden tuotanto lopantaa. Että sillä lailla.

    • Gasrom njet

      Mistä Suomi ostaa Kaasun ja öljyn ,jos Venäjä on boikotissa?
      Natoko toimittaa halpaa kaasua tänne.Vaiko USA ja millä keinoin.
      Osaako joku NATO maanikko vastata tähän yksinkertaiseen asiaan.

      • Bror-Erik

        On siunattu asia että meillä on vakavarainen energiantuottaja naapurina.
        -Ilman sitä meillä menisi huomattavasti heikommin.


    • Jasu-3

      Teboil, Jokerit ja Långvikin kongressikeskus ainakin venäläisessä omistuksessa.

      • Bror-Erik

        Teboil,Jokerit,Rosatom ja muut venäläiset yhtiöt toimivat sentään.
        Ja toillaan,millähän ihmekelkalla Usan astronautit kuskataan avaruus-
        asemalle? Ei millään muulla kuin venäläisellä Sojuz kantoraketilla.
        Dobryij vetser vaan!


    • Anonyymi

      Ei pelkästään Krimin miehityksen ajaksi ja ikuisiksi ajoiksi. Runon sanoin "Näät Moskova pettää, on pettänyt ennen, ja pettää tuhanten vuosien mennen." Ei tuo ole loppumassa Krimin miehitykseen maalla, jonka ideologia on naapureiden kiusaaminen ja viime kädessä tappaminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2145
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      336
      1358
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1305
    4. 157
      1198
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1021
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      958
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      909
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      878
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      819
    Aihe