Oletteko vuokranneet Lohjan kaupungilta asunnon? Asuntojen vuokrauksessa on tullut nyt ilmi outo kyykytys lapsiperheitä kohtaa. Vuokrasopimus tehdään ensin 1-3 kk . jonka jälkeen luvataan vuokrasopimusta jatkaa. Mutta todellisuus on muuta. Vuokrasopimusta jatketaan vain 1 kk kerrallaan. Jolloin perhe on kuin "löysässä hirressä " koko ajan. Lasten hoitopaikkojen ja koulujen sijainnin vuoksi ei vois etsiä koko-ajan uutta asuntoa. Jos olet joutunut tälläisen kohtelun kohteeksi. Kerro tilanteesi . Ja onko kaupunki pyytänyt sinulta uudelleen vuokravakuutta , vaikka olet todistettavasti vuokravakuuden hoitanut silloin ensimmäisen vuokrasopimuksen allekirjoituksen yhteydessä. Kiitos !
Lohjan kaupungin vuokra-asunnot
9
4033
Vastaukset
- iso piimä
Tuota noin, etkö osaa tulkita vuokralaisen oikeuksia vai missä mättää?
- hahahhahahahha
Nämä sosiaalilapsiperheet just on etusijalla joka asiassa! Lapsia pitää tehdä tusina ja ei ole rahaa huolehtia niistä, sossu maksaan. Summa pitäisi olla kaikille sama! Yksineläjälle ja näille sosiaalitapauksille jotka tekee tusinan lapsia! Kenenkään ei ole pakko tehdä lapsia, mutta sille ei voi mitään jos ei ole töitä!
- ihmisarvo..
Tämä kuukausi kerrallaan systeemi on käytössä kaikilla joilla ei ole luottotiedot kunnossa. Mikäli maksaa sovittuna aikana tarpeeksi kauan voi saada pidemmän sopimuksen. Kaupunki otti tämän käytännön koska jos silloin asukas ei maksa vuokria tai muuten käyttäytyy häiritsevästi hänet saadaan häädettyä heti mutta mikäli asukkaalla on "jatkuva" sopimus häätö saattaa kestää jopa puolesta vuodesta vuoteen joka taas tarkoittaa ettei kaupunki saa rahaa ja joku muu joutuu odottamaan kauemmin asuntoa.
- Lovaan kyllästynyt
Ja Lohjanvuokra-asunnoilla on sellainen käytäntö et vuokratakuu käytetään pois muuttaessa asunnon uudelleen remontointiin, jos olet muutaman vuoden niissä asunut ja muutat pois ompahan kämppä miten siistissä kunnossa tahansa ei vaikutusta ihan natsimeininkiä koko lovalla ja sit muualta päin kaupungista esim.Routiolta tarjotaan törkeessä kunnossa olevaa kämppää kannattaa kysellä asuntoa muualta kun lovalta ja sit he lähettelee jälkeenpäin jotain ihme tasasumma laskuja jostain siivouskuluista vaikka on lattiat imuroitu ja pyyhitty niin kun kuuluukin sit kun sinne soittaa laskusta et täähän on ihan perätön niin he kehottaa unohtamaan sen laskun ihme touhua et näin Virkkalassa.Enkä ole ainut.
- 6 kk vuokralla riitt
Ei kai kukaan hae kaupungilta vuokra-asuntoa, jos ei ole ihan pakko. Ne talothan on ihan kauheita.
Mieluummin asunto vapailta markkinoilta, tietysti, niin saa asua paremassa talossa eikä tarvitse kuunnella illalla kun poliisit hakee rapusta häiriköitä. Lapsetkin pääsee nukkumaan ajoissa. - vuokraaja olin
Olen vuokrannut asuntoja Lohjalla ja se on varmaa, että siistiä asukasta ei löydy. Asiaan ei vaikuta yhteiskunnallinen asema, oli kyseessä akateeminen tai duunari niin sama on menoi.
Jossain muualla asunon vuokraus voi kannattaa, mutta ei Lohjalla, vuokratulot menevät remontteihin ja siivoukseen ja vielä on niitäkin, jotka eivät maksa vuokraansa. Lyhyt sopimus on toisaalta suoja maksuhäiriköiden varalta, mutta nopea vuokralaisen vaihtuminen aiheuttaa jatkuvaa korjautarvetta.- Riippuu varmaan ...
Sulla on ollut huono tsägä, tai sitten asuntosi ovat kalliita, niin ettei n.s. hyvien vuokralaisten tarvitse ottaa niitä. Vai kaupungin asuntojako vuokrasit?
Itse ollaan asuttu yksityiseltä vuokratussa asunnossa eikä olla mitän koskaan rikottu tai sotkettu ja aina ollaan maksettu vuokrat ajallaan. - syviski
Riippuu varmaan ... kirjoitti:
Sulla on ollut huono tsägä, tai sitten asuntosi ovat kalliita, niin ettei n.s. hyvien vuokralaisten tarvitse ottaa niitä. Vai kaupungin asuntojako vuokrasit?
Itse ollaan asuttu yksityiseltä vuokratussa asunnossa eikä olla mitän koskaan rikottu tai sotkettu ja aina ollaan maksettu vuokrat ajallaan.Juuri noin. Ihmettelen miksi kaupungin tulisi edes omistaa asuntoja. Kommunismin aikaa valtio omisti kaiken. Lohjan kaupungin vuokra-asunnot ovat iso riski ja taakka veronmaksajille. Eihän tuollaisille elementtikolhooseille oltu suunniteltukaan kuin 30 vuoden elinkaarta ja sitten räjäyttämällä läjään, puskutraktoreilla maantäytteeksi.
- Ekonomi
Nämä niistä "suurista" riskeistä, mitä eräs "ammisviiksi" täällä "ekonomistina" kirjoitteli. Lova muuten ei ole olemassa olonsa aikana tuottanut vielä kertaakaan tappiota. Olisi kiva jos tekisit ns. riskianalyysin tänne Lova oy yrityksestä, ihan lyhyt, pari sivuinen alkuun. http://blogit.iltalehti.fi/pauli-vahtera/2015/06/13/sosiaalisen-asuntotuotannon-voitot-suuremmat-kuin-supercellin/
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1876698- 352403
- 1872139
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101413Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1181393- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,301035Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke13936