Kehä I on tukehtumassa nastarenkaiden aiheuttamaan pölyyn. Hiukkaspitoisuudet saavuttivat maanantaina 17.3.2014 uuden 240 mg/m3 huipputason. Maaginen raja 100 mg on ylittty jo yli kaksinkertaisesti. Autoilun rajoittamista harkitaan. Katso tästä:
http://www.hsy.fi/seututieto/ilmanlaatu/pks/pm10/Sivut/default.aspx
Espoossa hurja nastarengaspöly
8
66
Vastaukset
- Itsetuhoa?
Ja tytöt ne vain jyrsivät uutta pölyä kun edelliset on vedetty keuhkoihin. Mikä ihme kädettömyys näitä suomalaisnuoria oiken vaivaa kun kuivat kevätilmatkin pitää asfatin rouhimista jatkaa epämukavilla kovamettallipaloin varustetuilla renkailla.
- kitkaguru
Se on se suuri pelko jos vaikka sataisi joskus lunta.
- Sataa kunnolla.
kitkaguru kirjoitti:
Se on se suuri pelko jos vaikka sataisi joskus lunta.
Juuri tällä hetkellä täällä espoossa on aikasmoinen lumipöllytys.
- Samoin Pariisissa
Ja Pariisissa yritetään rajoittaa autoilua nastarengaspölyn eli pienhiukkastan takia. Miksiköhän sielläkin pidetään niin paljon nastarenkaita kun ei ole luntakaan?
- mutta, kun
Nastarenkailla ei ole mitään tekemistä tuon asian kanssa.
- Ei nastrengaspölyä
Linkissä kerrotaan KATUPÖLYSTÄ ei nastarengaspölystä. Nastarengaspöly= kuminpölyä sekoittuneena nastoista irronneeseen kovametalliin. Sitä ei niin kauhean paljon voi olla kun yksi nastarengassarja kestää kuitenkin kymmeniä tuhansia kilometrejä. Katupöly sensijaan muodostuu renkaisiin tarttuneiden kivenpalojen hankautumisesta asfalttia vasten mikä kuluttaa myös asfalttia. Myönnän tietenkin senkin että nastat kuluttavat asfalttia mutta sen kulutuksen määrästä on vain epämääräisiä arvioita.
Ps. Kävin tallilla katsomassa kesärenkaita, niissäkin oli kuluneita kivenpaloja kuvion väleissä. - vyExppXT
Suurin osa katupölystä tulee hiekoituksesta ja suolan liuottamasta aineksesta. Nastojen osuus on pieni. Merkittävään pölyn vähennykseen päästään vain lopettamalla suolaus ja hiekoitus.
- uyyt
Tampereella hengenvaarallista nastarengaspölyn vuoksi.
https://www.aamulehti.fi/uutiset/tampereen-ilmanlaatu-romahti-keskiviikkoaamuna-erittain-huonoksi-katupolytilanne-on-nyt-normaalia-hankalampi-200869456/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871663Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73895
- 27889