No se tuli siitä kun lammas oli pudonnut koskeen ja sitä sanottiin sitten lammaskoskeksi mutta vääntyi aikanaan huonokuuloisten ansiosta vammaskoskeksi, tää on tosi.
Vammaskosken nimi?
vammas
72993
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vamamskosken pohja on täynnänsä kvartsikivestä muodostuneita vaarallisen teräviä hampaita, kuin hain hampaita.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kvartsi
Tuollainen kvartsiveitsi kun riipaisee kivikauden ajan intiaanikanootin pohjaa, niin se on monta metriä syvä viilto. Hammaskoskella oli alueen esi-isillemme hyvin usein kylmä kylpy tiedossa.
Voimalaitosten ja patojen rakentaminen sai aikaan sen että kosken kvartsihampaat jäivät piiloon veden alle. Mutta siellä ne edelleen ovat, ja ne vaan vartoo tilaisuuttansa...
Vielä nykyäänkin Vammaskoski on eräs Etelä-Suomen vaarallisimmista koskista. Kovin pienitehoisella moottoriveneellä ei kannata mennä Vammaskosken vuolteelle ajelamaan. Koski kiskaisee satojen metrien päästä pienveneitä ahnaaseen nieluunsa ja hakkaa ne ristioaallokossa tohjoksi. Poloisten veneilijöiden ruumiit kulkeutuvat usein virran mukana seuraavaan aamuun mennessä Porin suistoalueelle ja siitä Selkämerelle.
On aikamoisen kauhee koski tuo Vammaskoski, sen kanssa ei kannata yhtään kyllä leikkiä.
Ensikesänä tarkoitus uida nokialta melon voimalaitokselta tyrvään voimalaitokselle ja silloin mennään vammaskosken kautta.
No uitko? Hirvee matka, maantietä noin 50km. Toisaalta Melolta voisi meloakin - vaikka mereen asti - ainakin jos kiertää noi voimalaitokset Tyrvää, Harjavalta, Äetsä ja Kolsi Kokemäellä.
Toi väittämä on kumottu perusteellisesti. Ei lammas, eikä myöskään hammas. Vaan skandinaavinen vamma, mikä tarkoittaa ahdasta veden ylityspaikkaa, ja esiintyy myös ruotsissa ja norjassa, ja liittyy ovelasti myös moneen muuhun seikkaan. Tästä kertoo sekin, että norjaksi 'vamm' on vesipumppu. Onhan kapeikon koski eräänlainen pumppu, josta voimalat pumppaavat virtaa, voisi myös tuumata :)
http://www.suomenkielenseura.fi/wp-content/uploads/sj22_087-102_hakanen.pdf
Vammaskosken nimi tulee tukkimiesten työvälineestä, jota kutsutaan nimellä "keksi" tai "vammas"
Siis koko kosken oikea nimikin on Keksikoski. Tämä taas johtaa siihen että entisen Vammalan nimi olisi pitänyt olla Keksilä. Vähän niinkuin Kekkilän kanankakkaa, niin meiltä Keksilästä saa kai sitten jotakin keksinmurusia.
VaLePa on KeLePa. Kyllä meillä kelepaa, kun on noin hyvä joukkue, jo 3-kertainen Suomen mestari, on keleen kova kelepa.
Äetsä ja Mouhijärvi pakotti luopumaan kauniista Vammala-nimestä, ja kompromissina laitettiin kylän nimeksi Sastamala.
Joku kaunis päivä tämä epäpyhä Sastamalan kuntaliitos vielä purkautuu. Joku kaunis päivä se purkautuu, on historiaa. Viimeistään silloin palautetaan kylän keskustaajaman nimeksi Keksilä.
Keksilä = kekseliäitten ihmisten kotikaupunki. Muuta kirjoille Keksilään.
Uusi lokokin o jo valmiina.
http://www.gastronomija.hr/wp-content/uploads/2012/02/keksi-Mny-Jhee.jpg