Tahtoo joillakuilla kerjuulaisilla mennä överiksi kun pitää tarttua helmasta kiinni. Tästäkö se alkaa vai onko tämä jo wanha juttu?
http://www.talouselama.fi/uutiset/joku ottaa paallysvaatteista kiinni yle kerjalaiset tulevat entista enemman iholle/a2238378?s=u_id-2000129_6
PS. Täytyy tunnustaa, että itsellä kyllä keittäisi yli heti jos joku pummi ottaisi hihasta kiinni. Toisaalta olisihan kerjuulaisella tilaisuus vaatia korvauksia pahoinpitelystä tuolloin...
Kerjuu kannattaa?
5
356
Vastaukset
- upyauiyvuoetawt
Minua on alkanut todella ottamaan päähän se, että nykyään ei ole pelkästään ulkomaalaisia kerjäläisiä vaan ihan suomen suomalaisia kerjäläisiä. Ja ne sitten tulevat pummimaan muka jotain hiton matkarahaa....vaikka todellisuudessa he vain kerjäävät rahaa. Minulta ollaan yritetty tulla pummimaan jo kolmesti, kaksi niistä oli suomalaisia ja seuraavan kerran kun joku tulee niin saa kuulla kunniansa. Voi sanoa vaikka, että "hoida itse omat raha-asiasi" tai "minulta et saa mitään". Parempi niin kuin yrittää olla liian kiltti tuollaisille päihdeongelmaisille hyväksikäyttäjille.
Aika wanha juttu tuo "matkarahan" pummaaminen. Joutaisivat yrittämään edes vähän paremmin "selityksiensä" kanssa XD
Tulisi nyt edes rehellisesti kertomaan, että pitäisi killinki saada kun kaljaa tekisi mieli :@- Aina valmiina
Minulla on tapana kysyä, minne kerjuri on menossa. Sitten tarjoan kyydin, mutta jostain syystä se ei ole koskaan kelvannut. Ilmeisesti sinne peräkylälle jääminen olisi vielä hankalampaa.
Aina valmiina kirjoitti:
Minulla on tapana kysyä, minne kerjuri on menossa. Sitten tarjoan kyydin, mutta jostain syystä se ei ole koskaan kelvannut. Ilmeisesti sinne peräkylälle jääminen olisi vielä hankalampaa.
"Minulla on tapana kysyä, minne kerjuri on menossa."
Tuo oli hyvä XD
- Anonyymi
Tiesitkö että hyväntekeväisyys on vielä kannattavampaa kuin kerjääminen.
Eräskin hyväntekijä tuo naapureille X, Y ja Z ruokaaa ym kaupasta ja maksaa
ne tietysti kunkin ostajan rahoilla. Lisäksi hän käyttää kassapäätteellä OMAA
bonuskorttia, millä saa siis ainakin neljän perheen bonukset itselleen .
Siitähän kertyy vuodessa melkoinen rahavuori, kun saa varmuudella joka
kuukausi sen 5 %:n bomuksen noiden kaikkien perheiden ostoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513525Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1062311Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5922256Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192016- 201638
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431638KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar731610Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1351491- 281436
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?921391