Mitä on hyvä musiikki? Onko se tilannesidonnaista?

Karina.

Meidän keskuudessa on väsyksiin asti tolkutettu sitä, kuinka rytmikäs musiikki on aina ehdottomasti väärin ja rauhallinen ja ei niin tunteisiin vetoava musiikki on sitä parasta musiikkia, mikä on myös Kristuksen mielen mukaista.
Tietääkseen Kristus ei puhunut aikoinaan musiikin vaaroista, etenkään rytmimusiikin. Vai onko raamatussa sellaisia kohtia, joissa nimenomaan rytmisoittimia pidetään sopimattomina?

Studio55:n mukaan esimerkiksi leikkaussalissa parasta musiikkia on Soul, tai sydämen rytmiä mukaileva biitti. Eli rytmikäs musiikki. Sen sijaan epäilevästi suhtaudutaan leikkaussalissa virsiin, haitarimusiikkiin ja hevimusiikki.
Meikäläiset voivat kuunnella vain virsiä, klassista ja rauhallista haitarimusiikkia, mutta hevimusiikkia ei, koska hevissä on rummut.



Musiikkiterapeuttien mukaan musiikki on erittäin hyvä tapa hoitaa itseään, se on hauskaa, halpaa eikä aiheuta riippuvuutta. No tosta jälkimmäisestä olen hiukan eri mieltä, musiikki aiheuttaa riippuvuutta, mutta eihän siitä ole haittaa! Ehkä tossa haluttiin sanoa, että musiikki ei aiheuta vieroitusoireita. Sitä se ei aiheuta, joten se on turvallinen tapa hoitaa itseään.
Terapeuttisinta musiikkia on lempimusiikin kuuntelu. Suruun voi kuunnella melankolista musiikkia. Tässä eräs musiikkiterapeutin antama esimerkki https://www.youtube.com/watch?v=hsFVeI1d10M
Toisaalta liiallista melankolisen musiikin kuuntelua ei suositella, koska se voi aiheuttaa liiallisella kuuntelulla masennusta.
Energiaa saa energisestä musiikista. Esimerkiksi menevästä pop-musiikista.
https://www.youtube.com/watch?v=CD1dTUBu1v0

Musiikki vaikuttaa myös koomassa oleviin ja on tehokas keino myös muistisairaiden yms. parissa. Myös niin sanottu vääränlaiseksi musiikiksi luokiteltu musiikki voi herättää positiivisia ja terveyden kannalta hyviä tuntemuksia. Jos esimerkiksi vaikkapa Adelen Rolling in the Deep saa hyvää aikaan Koomapotilaalla, voiko se olla vääränlaista musiikkia?

Virret ja siioninlaulutkin on varmasti hyviä, jos niistä pitää. Toisaalta on testattu esimerkiksi leikkaussalissa jotain rauhallisempaa musiikkia, niin niiden teho on ollut hyvin laimeaa. Kokeilin itse eräässä harjoittelupaikassa vanhuksille, miten he reagoivat erilaisiin musiikkityyleihin. Osaston asukkaat koostuivat lähinnä muistisairaista. Laitoin heille kuulumaan virsiä urkusäestyksellä ja lauloin heidän kanssa. Osa vanhuksista nukkui. Osa apeutui entisestään. Muutama lauloi, joiltain tuli muutama kyynelkin. Sitten kokeilin valssia. Asukkaat muuttuivat pirteämmiksi. Joku heilutti käsiä, toinen alkoi laittaa jalalla koreasti.
Kun laitoin ikivihreitä iskelmiä, asukkaat yhtyivät lauluun mukaan. Se asukas, jonka silmille vieri kyyneliä virsiä kuunnellessa, oli nyt todella iloinen ja nauroi.
Tällä empiirisellä kokeella tuli testattua se, miten musiikki vaikuttaa ihmisiin.

Itse olen henkilökohtaisesti kokenut hyväksi musiikiksi sellaisen, joka rentouttaa, josta saa tarvittaessa energiaa ja joka auttaa suruun.
Itse kuuntelen mielelläni virsiä ja siionin lauluja. Erityisesti taivastoivosta kertovia. Kun voin huonosti, saatan kuunnella myös melankolista iskelmää ja silloin kun koen onnistumisen tunteita, tai haluan hyfää fiilistä, niin sitten kuuntelen jotain menevämpää. Agressiivisesta musiikista en diggaa.


Parasta musiikkia leikkaussalissa:
http://www.studio55.fi/terveys/article/oho--tallainen-musiikki-on-parasta-leikkaussalissa-/125088

Musiikkiterapeutti: Tällaiset kappaleet auttavat ahdistukseen:
http://www.studio55.fi/vapaalla/article/musiikkiterapeutti--tallaiset-kappaleet-auttavat-ahdistukseen/136318

Musiikki herättää potilaita koomasta:
http://www.studio55.fi/vapaalla/article/musiikki-herattaa-potilaita-koomasta-/134816

2

545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • musiikki rauhoittaa

      Hyvä aloitus! Itsekin olen musiikin terapauttisesta vaikutuksesta saanut kokemusta. Tosin Siionin Lauluja en vieläkään halua kuunnella niiden paatoksellisuuden vuoksi, mutta joissain tilanteissa virret kuulostavat mieltä tasoittavalta. Esim. sunnuntaina on rauhoittavaa kuunnella hengellisempää musiikkia.

      Olen ollut vl joskus 70-luvun alkuun saakka. Kuitenkin kuuntelin jo silloin sen ajan suosikkimusiikkia, kuten Dannya, Tapani Kansaa, Irviniä, Pasi Kaunistoa ym. Niissä lauluissa oli sanomaa, ja vielä nykyisinkin kuuntelen niitä mielelläni. Nykymusiikki ei minulle juuri mitään anna.

      Sen olen huomannut, että nyky-vl:t soittavat ja laulavat jo rohkeasti iskelmiä, jotka silloin 60-luvulla olivat ehdottomasti oikeilta uskovaisilta kiellettyjä.

      Laitan linkin 60-luvun rauhalliseen iskelmämusiikkiin Dannyn seurassa (Hiljainen kitara) ja yleisönä melkein kuin seurapenkistä porukkaa.
      http://www.youtube.com/watch?v=S_zERDx4r8E

    • löpinöittä paras

      Minusta hyvää musiikkia on sellainen, jossa ei ole liikaa yksiviivaista a:ta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      62
      1841
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      54
      1166
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1107
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1039
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      980
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      955
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      952
    9. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      92
      911
    10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      116
      908
    Aihe