Mikä kuuluu kenellekin?

Minua sitten hämmästyttää nuo kommentit esim Krim kuului aikanaan Venäjälle, Hawaii sen alkuasukkaille, jne... Yhtälailla voidaan palata riittävän kauas historiassa ja vedota vaikka seuraavaan:

http://www.tiede.fi/artikkeli/jutut/artikkelit/miksi_neandertalinihminen_havisi_
16157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ja amerikka intiaaneille. Venäjälle jäisi vain mammutteja

Äänestä

Suomi kuuluu esim.saamelaisille.

Saamelaiset kansoitti lähes koko suomen,sitten tuli kristityt ja alkoi hirveä lahtaaminen,yli 500naista poltettiin roviolla noitina,miehet tapettiin muuten vaan,lapset otettiin väkisin huostaan ja heidän kulttuurinsa hävitettiin lähes tyystin,pohjoisen pakkaset pelastivat jäljellejääneet saamelaiset kun kristityillä ei ollut siihen aikaan eloonjäämistaitoja kyseiselle alueelle.

Vainoista muistoina on esim se että saamelaiset eivät saa joikkaa yleisellä paikalla tai tulee sakot järjestyksen häiritsemisestä.

Äänestä
  • ...Eikä ryyphätä, vaikka olhhaan isänthiä omasha maasha.

    Äänestä

  • Nunnukha lailailai kirjoitti:

    ...Eikä ryyphätä, vaikka olhhaan isänthiä omasha maasha.

    Eiku neadertalin ihmiselle - eikö se tullut selväksi :)

    Äänestä

  • Tämä on se asia joka minua ottaa pataan. Olen opiskellut historiaa ja arkeologiaa koko ikäni. Jääkauden annettua pikkuhiljaa periksi etelästä vapautui paljasta mannerta jään vetäydyttyä pohjoisemmaksi ja samaan aikaan pohjoisestakin vapautui maata ja tämä mahdollisti saamelaisten esi-isien vaeltamisen idästä kuin etelän asukeillekin ja näin nyky Suomi asutettiin samaan aikaan. Tämä, että Saamelaiset olisivat olleet täällä ennen meitä etelän asukkaita on sitkein myytti tässä maassa joka tosin elää vain niiden keskuudessa jotka eivät ole lukeneet Aku Ankkaa kummempaa kirjallisuutta. Lukekaa muutakin kuin Wikipediaa johon kuka vaan suvi einari voi kirjoittaa mitä mieleen juolahtaa.

    Äänestä

  • Jos noin on, että saamelaiset eivät saa joikata yleisellä paikalla, tai tulee sakot järjestyksen häiritsemisestä, niin sitten karaoke pitää kieltää lailla. Ja jos ajatusta viedään vielä pidemmälle, niin sitten kaikenlainen laulaminen, ja musiikin live-esitys olisi kiellettyä.

    Alkaa musiikilla palkkansa ansaitsevan leipä olla tiukassa.

    Äänestä

  • Nunnukha lailailai kirjoitti:

    ...Eikä ryyphätä, vaikka olhhaan isänthiä omasha maasha.

    No mitä te teette siellä pohjoisessa?
    Ette te ainakaan kasvata mitään, sillä jänkhällä ei kasva muu kuin vitutus.

    Äänestä

Väkivallalla on pitkät perinteet. Syitä tekohin löytyy aina. Onko kysessä vallanhimoiset narsistit vai mikä mättää. Tuskin nälkä ajaa tekemään viimeaikaisia tapahtumia?

Äänestä

Affenanmaa kuuluu suomelle, jos niskoittelevat, se pitää miehittää tunnuksettomilla suomalaisilla sotilailla, tosin sinivalkoinen karvalakki on oltava päässä, että erottuu sinikeltaisesta ruotsalaisesta homo sotamiehestä.

Äänestä

Venäjä valvoo jo Ahvenanmaata.

Äänestä

Koko maailmankaikkeus, maat ja kaikki mitä täällä on, kuuluu niiden luojalle.Kukaan luotu ei omista yhtään mitään.Kunhan alkoivat omimaan aikojen alussa.Luoja voi myös hävittää yhtä helposti kaiken, minkä on luonutkin.Ihmiset täällä on vain pikkusieluisia muurahaisia.

Äänestä

"Nykykäsityksen mukaan myös nykyihminen, Homo sapiens, kehittyi Afrikassa ja lähti sieltä valloittamaan maailmaa noin 100 000 vuotta sitten."

Tuleeko Suomeen muuttaneista Afrikan ihmisistä myös valkoisia, kun ovat täällä tarpeeksi kauan?

Äänestä
  • ei jaksanut katsoa laiskoja n........ä ja lähti siksi pois mutta nyt ne pirut tulee perässä.

    Äänestä

Totta olla, että kyllä tumma iho vaaleta kun on tarpeeksi pitkä aika pois aurinko

Äänestä

No eikö se ole kuitenkin hyvä, että alue, jonka asukkaiden enemmistö on halunnut kuulua Venäjään, pääsee nyt osaksi sitä? Huonompi asetelmahan sellainen on niin asukkaiden kuin valtionhoidonkin kannalta, että valtiossa on alue, joka ei haluaisi siihen kuulua. Kuten nyt vaikka meillä tuo Ahvenanmaa. Meillä ja heillä vaan on se ongelma, että Ruotsi ei taitaisi sitä enää huolia.

Jos Karjalassa järjestettäisiin nyt kansanäänestys, niin sen asukkaiden enemmistö tuskin haluaisi liittyä Suomeen. Vai miten on? Hehän valitsivat heti sodan hävitessämme ja tulivat pois. Siellä ei ole riittävästi suomalaisia siihen, että voisimme vedota kansallisen yhtenäisyyden palauttamiseen. Huomannette eron Krimin tilanteeseen. Meillä on kyseessä sodassa hävitty alue ilman kansalaisia, Krimillä neuvostotasavallalta toiselle annettu alue kansalaisineen.

Äänestä

Suomalaiset pois Karjalasta? Eikös venäläisten pitäis lähteä Krimiltä, jos siellä on paha olla?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lopettakkaa höpötys! kirjoitti:

Minua sitten hämmästyttää nuo kommentit esim Krim kuului aikanaan Venäjälle, Hawaii sen alkuasukkaille, jne... Yhtälailla voidaan palata riittävän kauas historiassa ja vedota vaikka seuraavaan:

http://www.tiede.fi/artikkeli/jutut/artikkelit/miksi_neandertalinihminen_havisi_

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu