Mikä on ollut Ukrainan 22 vuoden "itsenäisyyden" saldo? Surkea. Talous kuralla, maan väkiluku laskenut yli 5 miljoonalla, työttömyys ja köyhyys rehoittaa. Samaan aikaan Putinin Venäjä on kehittynyt Jeltsinin länsimielisen rappiohallinnon jälkeen suotuisasti. Tästä on myös Suomen talous hyötynyt. Näin ollen tervehdimme tyytydyksellä sitä että nyt yli 2 miljoonaa krimiläistä päätti irrottautua tästä Ukrainan rappiojärjestelmästä ja siirtyä sellaisen maan kansalaisiksi jossa heillä on parempi ja turvatumpi tulevaisuus.
Ukraina on rappiovaltio!
3
<50
Vastaukset
- !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ukrainahan Ei ole ollut itsenäinen ollenkaa. Se on ollut Venäjän peukaloruuvissa oleva vasallivaltio. Ukrainen itsenäisyys on ollut näennnäistä.
Venäjä ei ole koskaan irrottanut otettaan Ukrainasta. Ei aio tehdä sitä vielkään. Krim on venäjän suunitelmien alku. Venäjä on sanonut että se EI aio Irrottaa Krimiä Ukrainasta. Eli nyt kun Krim on liitetty Venäjään se jatkaa Ukrainan Liittämistä Krimiin.
Venäjä on aina lähjonut Ukrainan päättäjt omaan vaikutuspiiriinsä. Samalla Venäjä pitänyt Ukrainan valytion paukaloruuvissa jossa valtio on pysynyt riippuvaisena Venäjhän taloudellisesta tuesta. Jos Ukrainan päättäjät ei ole suostuneet Venäjän alamaiseksi Venä'jä on laittanut kaasuhanat kiinni. SaMAAN AIKAAN KUN VALTIO ON VELKAANTUNUT Ukarinan Presidentit on rikastuneet. Sen lahjusrahan lisäksi mitä on Venäjältä saaneet on kavaltaneet valtion rahat omalle veroparatiisitilelleen.
Ukrain a on ihan justiin niin kuin Venäjän kaikki liittolaismaat ja itse Venäjäkin on olleet koko sen historian ajan. Kansa on kärsinyt ja sen eliitti on rikastunut.
Ukraina rikastuu ainoastaan sillä että irrottautuuu täysin Venäjän vallasta. - MPP
Venäjän "suotuisa" kehitys johtuu siitä, että se on saanut myytyä runsaita öljy- ja kaasuvarojaan. Muilta osin Venäjän taloutta ei voi juuri kehua. Nyt Venäjän talous on vaarassa sukeltaa lähemmäs sitä Ukrainan tasoa ilman, että edes mitään talouspakotteita asetetaan. Venäjän valtapolitiikka karkoittaa länsimaiset investoijat ja hyydyttää Venäjän ulkomaankauppaa. Markkinavoimat ovat jo puhuneet ja ruplaa uhkaa jättimäinen alennus, mikä taas alentaa venäläisten elintason nopeasti jopa puoleen nykyisestä.
Ukrainan länsisuuntauksen taustalla on vertailu naapurimaa Puolaan. Kun Puola liittyi EUhun, puolalaisten elintaso lähti nousuun. Tämän perusteella on ymmärrettävää, että Ukrainassa länsi on alettu nähdä houkuttelevampana toimintaympäristönä kuin Venäjä-yhteys. Ukrainaan ovat jääneet neuvostoaikaiset toimintamallit, joista Venäjäkään ei ole päässyt eroon. Sama tilanne on Valko-Venäjällä. Sellaisten entisten neuvostoaluiden kuin Viron kehitys on taas ollut täysin toista maata. Se on ollut kovaa vauhtia länsimaistumassa ja kyllä tällaiselle kehitykselle osataan antaa arvoa NL:n entisissä rytyperissä.
Ukrainalaisten vertailukohde ei siten ole Venäjä vaan entiset NL:n EUhun liittyneet alusmaat kuten Viro ja entiset satelliitit kuten Puola.- halvalla p.skaa
Mitäpä tulee mieleen Virolaisista ja Puolalaisista. No 5€/h pimeät ammattitaidottomat rakennusmiehet. Seuraavat samanhintaiset tulee sitten varmaankin sieltä Ukrainasta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1284836Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa143511Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1573320Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss302762Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu882513Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181833Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo101452Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1311362Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky51314Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut111267