Keitähän Krimillä mahtoi asua ennen tataareja, ei se ole tuhansiin vuosiin asumaton ollut. Tataarithan ovat alunperin turkinsukuinen paimentolaiskansa Aasiasta, eivät mitään nykyalueittensa alkuperäiskansaa.
Joten tänä päivänä Krimin voi julistaa omakseen lähes kuka tahansa jolla vain on sotilasvoimaa riittävästi. Kukaan Krimistä riitelevä porukka ei ole alueen alkuperäisasukkaita vaan aseellisia valloittajia. Tuskin tataarienkaan asettuminen Krimille lie tapahtunut kovin siististi ja alkuasukkaita kunnioittaen.
Joten tänä päivänä Krimin voi julistaa omakseen lähes kuka tahansa jolla vain on sotilasvoimaa riittävästi. Kukaan Krimistä riitelevä porukka ei ole alueen alkuperäisasukkaita vaan aseellisia valloittajia. Tuskin tataarienkaan asettuminen Krimille lie tapahtunut kovin siististi ja alkuasukkaita kunnioittaen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oli siellä ainakin kreikkalaisten siirtokuntia kuten koko Mustan meren ympäristössä. Liekö sinne virranut myös hunneja ja mongoleita ja skyyttalaisia ja mitä kaikkea porukkaa siellä liikkuikaan.
jossain vaiheessa myös gootteja, vai onko se vain tarua?
Tataarit olivat ennen muinoin tunnettuja väkivaltaisuudestaan ja he ottivat alueet itselleen tappaen tai orjuuttaen alkuperäisväestön. Joten ei heilläkään ole mitään ikikiinnitystä Krimiin. Saivatpahan Stalinin aikana maistaa pikkasen aikaa omia lääkkeitään.
Etelä-Venäjällähän on tataarien oma alue, Tatarstan. Menkööt sinne jos ei Krim enää miellytä.
Ennen Stalinia väkivaltaisia olivat ainoastaan ryssät jotka kävivät siellä verisen sodan 1919. Toivottavasti tarkispojun harmiksi ei vastaavaa nyt käydä.
Tataarit ovat kuuluisaa ja tunnettua soturikansaa, eivät ne pikku sodista säikähdä. Itsehän tulivat idän aroilta hevosineen tänne venäläisten naapureiksi. Mitäs tulivat jos eivät ry...ssälle pärjää. Olisivat painuneet Mongoliaan takaisin omin avuin, ei olisi tarvinnut Stalinin niitä sinne toimittaa.
Säikkyneetkään sodista, mutta ryssien aiheuttamat nälänhädät 1921 ja 1932 teki tehtävänsä. Söikö ukrainalaiset ennen Hrutsevia koskaan edes kunnolla on sitten asia erikseen. Hrutsev sähköisti Ukrainan, rakensi asunnot kaikille ja toimitti vihdoin tarpeeksi ruokaa Neuvostoliiton vilja-aitalle.