Olen saanut isoäidiltäni lahjaksi noin 10 vuotta sitten rahasto-osuuksia Aktia Global B -rahastoon. Nyt olisi varsin akuutti rahantarve. Jos lunastan rahasto-osuudet tililleni, meneekö tästä tieto isoäidilleni? En haluaisi hänen tietävän tästä.
Rahasto-osuuksien lunastaminen
6
461
Vastaukset
- ei mene
Ei mene tieto isäidillesi eikä liioin minun isoäidilleni.
- Lurpsista
Tieto ei mene mummille, mutta verottajalle menee. Älä tuhlaa kaikkia rahojasi, jotta pystyt maksamaan luovutusvoittoveron ensi vuoden joulukuussa.
- Rahantarvetta
Kiitoksia asiallisista vastauksista. Ajattelin rahastoni näkyvän mummoni verkkopankissa tms., mutta hyvä näin. Verotuksesta otinkin jo selvää tuossa.
- Rahastosäästäjä
Voit ostaa rahasto-osuuksia alle 1000 euroa/vuosi ilman veroseuraamuksia. Siis 999 euroa puhdasta tuloa,josta Sinun ei tarvitse maksaa veroa.
Itse käytän tämän "verosuunnittelun" joka vuosi hyväkseni.
Pienihän tuo veron summa on, mutta on se kuinkin parempi kuin ei mitään!- Tarkennettavaa
Ostaa voi vaikka kuinka paljon, mutta _myydä_ vain tonnilla ilman veroja.
- Rahastosäästäjä
Siis todellakin voi MYYDÄ rahasto-osuuksia alle 1000 eurolla/vuosi verottomasti.
Kiitos Sinulle nimimerkki Tarkennettavaa,että huomasit ja korjasti mokani....! Häpeän huolimattomuuttani!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5339004Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1616200Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3765263Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664759Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004381Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664063SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853952- 921916
- 1051445
- 47989