Ruuan hinta

Miten joku voi ostaa jostain cittarista, salesta ta K-marketista ruokaa kun siellä on paljon kallimpaa kun prismassa. Tänäänkin kävin K-marketissa niin kaikki oli kallimpaa kun prismassa. Köyhänä sitä säästää paljon kun ostaa vaan prismasta. cittarissakin riittää asiakkaita kun piha on täytnnä autoja aina.

Vuodessa säästää melkoisesti jos mene ostaa pelkästään prismasta ruokaa ja itse ne käy muualla kun prismassa. Piruttaan kävin k-marketissa ja joku punajuurisalaattikin oli 30 centtiä kallimpaa kun prismassa ja mehu oli 50 centtiä kallimpaa.

Jos kaikki kävis prismassa niin eikös cittarit ja salet menis konkkaan?
35261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Minä säästän vielä enemmän kun käyn hakemassa ruokani ruoanjakelusta!

Äänestä

Mulla maksais bussikulut melkein kymmenen euroa päivittäin käydä ostoksilla Prismassa ( köyhillähän ei ole autoja), joten olisi plus miinus nolla se mitä niiden "ruokatarjouksissa" säästäisi. Muutenkaan kukaan yksinelävä ei halua mitään lapsiperheille tarkoitettuja hevosen kokoisia tarjousleipäpakkauksia tai edullisia lihatuotteita ostaa, koska köyhillä on niin pienet asunnot, että ei asuntoihin mitään pakastimia mahdu eikä ole. Ehkä suurimmat raivarit saan aina markkinapelletyyppien tarjouksista tyyliin "osta kolme, maksa kaksi". Juu en osta, en koskaan osta heräteostoksia ja etenkään en osta mielelläni kolmea käsisaippuaputelia vaikka olisi tarjouksessakin, kun mulla riittää yksi, mutta v*tuttaa maksaa yhdestä käsisaippuaputelista suhteessa enemmän, kuin joku lapsiperheellinen maksaa kolmesta. Ja jos oikein nostattaisin ns. raivoani, niin vielä enemmän ärsyttää S- ryhmän ruokaravintoloiden tarjoukset: "tuo perhe syömään, perheille meillä on tämä ja tuo etuus". Ikinä en ole nähnyt S- ryhmällä tarjousta ruokaravintoloissaan, että "tuo itsesi eli 1 kpl henkilö syömään, pääset samaan hintaan kuin lapsiperheelliset".


Suurinta raivoa Suomen ruokakauppa- monopolipolitiikassa herättää sellaisten tuotteiden hinnoissa vedättäminen, jotka on kaikille pakollisia. Osta pari sukkia naisena S- ryhmän pikkukaupasta kun muuallekaan et voi autottomana mennä hakemaan arjessa pakollista tuotetta edullisemmin - takuulla tuote maksaa lähemmäs 5 euroa. Oletko vailla paskapaperia: "hintamme ovat lähemmäs neljä euroa kuusi rullaa". Jne.:/ Mitäh? Paloiko sinulla lamppu, ja tarvitsetko kattolamppuusi uuden halogeenilampun: "meiltä saat yhden kaksi kuukautta kestävän 40 watin kattolampun hintaan 4 euroa". Ai niin: Haluatko ostaa vaikkapa synttärikortin läheisellesi tai pääsiäiskorttejako suunnittelet? No S- ryhmä on varautunut asiaan myymällä paperinpalasia hintaan 3 euroa.


Inhottavaa, että Suomen ruokakaupoissa ei voi edes sipulia ostaa ilman, että ne yleensä on tungettu hehtosäkkeihin. Varmaan sinkku hei tarvitsee kaksikymmentä punasipulia ruoanlaittoon, kun niilläkin on vanhemisaikansa!


Ja last but not least: on muuten yyber- kallista Suomessa asioida kohta melkein missään ilman bonuskortteja. No minäpä en halua, että mikään markkinasetä tietää, mitä minä ostan ruokakaupasta, kun se ei niille kuulu.

Äänestä
  • saippuaa voi ostaa jos saa esim 3 kahden hinnalla? Eipä tuo miksikään mene ja pientä varmuusvarastoa voi pitää vaikka varastossa jos sellainen on.

    Kortit kannattaa todellakin tehdä itse tai ostaa kirpparilta! Enpä edes muista, että koska olisin itse ostanut kortteja kun pienellä vaivalla saa oikein hienon itsekin tehtyä.

    Sipulia voi pakastaa ja sieltä se on näppärästi käytettävissä. Siivuta ja laita tilavaan pussiin, ettei jäädy möykyksi. Yleisin sipulipussikoko taitaa olla 500g, eikä siihen saa mahtumaan 20 sipulia...

    Äänestä

  • Miksei sitä kirjoitti:

    saippuaa voi ostaa jos saa esim 3 kahden hinnalla? Eipä tuo miksikään mene ja pientä varmuusvarastoa voi pitää vaikka varastossa jos sellainen on.

    Kortit kannattaa todellakin tehdä itse tai ostaa kirpparilta! Enpä edes muista, että koska olisin itse ostanut kortteja kun pienellä vaivalla saa oikein hienon itsekin tehtyä.

    Sipulia voi pakastaa ja sieltä se on näppärästi käytettävissä. Siivuta ja laita tilavaan pussiin, ettei jäädy möykyksi. Yleisin sipulipussikoko taitaa olla 500g, eikä siihen saa mahtumaan 20 sipulia...

    Itse ostin juuri litran mäntysuopaa, maksoi 1,70 pikkukylän sadomarketissa, prismaa täällä ei ole. Edellinen pullo riitti melkein vuoden ja sillä pestiin kädet, kainalot, tukkakin (laimennettuna), lattiat, seinät, matot, tiskit, vaatteet, kaikki.

    Äänestä

Minä menen prismaan aina fillarilla vaikka matkaa on 10 kilsaa. En muualla käy edes vaikka siwa olisi 200 metrin päässä.

Äänestä

Minä asioin aina Cittarissa sen takia että en haluan miellyttävän ostokokemuksen ilman ankeutta ja haisevaa rupusakkia.

Äänestä
  • Cittarista sai tällä viikolla viisi 400 gramman makaronipussia eli 2 kiloa makaronia 50 sentillä.
    Köyhän ja rikkaan kannattaa ostaa aina sieltä, mistä saa halvalla hyvää.

    Äänestä

  • nuukuus kunniaan kirjoitti:

    Cittarista sai tällä viikolla viisi 400 gramman makaronipussia eli 2 kiloa makaronia 50 sentillä.
    Köyhän ja rikkaan kannattaa ostaa aina sieltä, mistä saa halvalla hyvää.

    Meilläpäin oli 5kg perunapussi 1 e !! Hain kaksi pussia kylmiöön, kun en jaksanut kolmea kantaa...kilon nautajauhelija maksoi 4,99e... siitä riittää moneen ruokaan. Jaan aina jauhelihan muovipusseihin, arvioin millaisen määrän mihinkin tarvitsen. Jos teen pihvejä, pullia, kaalilaatikkoa jne sekoitan nautajauhelihaa ja sikanautajauhelihaa. Sikanautaa oli hiljan 1e/ rasia tarjouksessa..Kun jakaa muovirasioissa olevat lihat pusseihin, pakasteeseen sopii paljon enemmän.

    Äänestä

  • nuukuus kunniaan kirjoitti:

    Cittarista sai tällä viikolla viisi 400 gramman makaronipussia eli 2 kiloa makaronia 50 sentillä.
    Köyhän ja rikkaan kannattaa ostaa aina sieltä, mistä saa halvalla hyvää.

    I see you baby yeah.

    Äänestä

Kyllä säästää kun käy lidlissä, leipäjonossa ja viikolla pitää 3 päivää ettei syö mitään.

Ruoka on niin kallista, ettei todellakaan voi mennä muualle kauppohin kuin lidliin..

Cittarista kun ostat ruuat viikonlopulle se on 90 e, mutta lidlistä saat ruuat 40 e viikonlopulle.

Nälkä on aina vaan, mutta ei voi mitään kun ei voi ostaa niin ei voi.

Yleens se on kaurapuuroa joskus ei voi keittää kun sekin on kallista niin sitten kylmää vettä vaan ja ryynit siihen, ja se on siinä sotkua on mutta olkoon.

Tietokonetta en myy.

Äänestä
  • Ei mekää syyä ko vaa karvapuuroo ja makaroonii. Ite syän vaa kaks kertaa viikos desin makaroonii voi silmällä mut aina ei riitä raha voihin ja sit syön ilman silmää. Ei voida harrastaa mitää vaa istutaa koton ja meit o 7! Välil katotaa ikkunasta ulos näkyskö siel mitää erikoista, nyt ei näkyny mitää ko oli pimeää ja räntä sadetta. Hyvää yötä vaa kaikil kåyhil!

    Äänestä

  • Neljälläkymmenellä eurolla saa sekä Cittarista että Lidlistä niin paljon kauraryynejä, että takuulla nälkä lähtee koko viikonlopuksi.
    Kerro, mitä ostaisit viikonlopuksi 90 eurolla?

    Äänestä

Minä kyllä ostan ruokaa sieltä mistä sitä saa halvalla. Lidlistä käyn ostamassa tietyt halvat tuotteet, kun ajan siitä ohitse. Leipomon myymälästä ostan "hevosille" leipää, joka ei maksa käytännössä mitään. Eräästä ketjuihin kuulumattomasta liikkeestä ostan kerran viikossa -50% ruokaa, jossa jo lähtöhintakin on kaikkia muita kaupparyhmittymiä halvempi. Tokmannilta ostan halvat tuotteet. Vakuutusyhtiöltä ostan mm. säilykkeitä, jos on oikein hyvin tarjolla ostan useamman vuoden tarpeen jotakin tiettyä tuotetta. Tonnikalat ja keittokinkut säilyy säilykkeinä pitkään. Makeiset haen suoraan tehtaalta II-laatua, yleeensä ennen joulua, on halpaa, ei muualta kannata ostaa konvehteja ja suklaalevyjä.

Äänestä

Köyhyys on myös pitkänlinjan suunittelua.
Mitään luxsusta ei voi hankki ja kaikki arkitarve on ostettava tarjouksista.
Tokmanni myi 3 litran kanisteri saippuaa 2,1 € / kanisteri.
Ja 1litran astianpesuainetta 1 €.
Lidl myi 30 pyykikoneelista, 1,5 litraa pyykinpesuainetta 2,89 €.

Rahan käyttö on taitolaji, silloin kun sitä on äärimmäisen vähän.
Ruoka ostoksilla on syytä verrata kilohintaa koko päivän käyttövaraan 7,63 €. Käyttövarat on syytä olla tarkaan tiedossa.
Kaikkiin hankintoihin on mietittävä, monenko päivä käyttövaran hankintaa voi sijoittaa.

Käyttövarojen laskemin on hyvin yksinkertainen toimenpide.
Kaikki kuukauden tulot yhteen. Tuosta tulosta vähennetään asumiskulu, sekä sähkölasku puhelin maksu ja mahdollinen media maksu (ellei intternetti kuulu asumiseen), sekä ruoka kulut.

Se mikä jää on käyttövara, kannataa pitää mielessä sekä kuukausi, että päiväraha, joten jäännös jaetaan 30 jolloin on tiedossa päivän käyttövara.

Vaikka tulot olisivat vain Toimeentulotuki:
Summa 1.1.2014 on 480,20 € /kk

Ravintomenot 48 % (229 € / kk )
Vaate- ja jalkinemenot 7 % ( 33,40 € / kk)
Informaatiomenot (lehti, puhelimen, netti ) 19 % (90,65 €/ kk)
Vähäiset terveydenhuoltomenot 3 % reseptivapaat lääkkeet (14,3 € /kk).
Muut jokapäiväiseen toimeentuloon kuuluvat menot 23 % (109,7€/kk)
yhteensä 100 %

Kaikissa kunnissa sovelletaan samoja toimeentulotuen perusosien euromääriä.
Yksinhuoltajalle korotettuna maksettavan perusosan määrä on 528,22
euroa. (= 47,73 € yksihuoltajana lisää )
Toimeentulotuessa jää kuukauden käyttövaraksi 232,4 € /30 = 7,74 €/vrk.
Hankitko 20 € vain 60 € puseron kun rahaa on 232,4 €/kk tai 7,74 €/ vrk käytössä?
Puhutko kuukaudessa tuntikausia puhelimessa, kun näet juttu kaverissa lähes päivittäin? Puhelinlasku!
Onko syytä ostaa aikakausi lehti, joka maksaa koko päivän käyttövaran?
Käytänkö ostoksiin muovikassia, kun se maksaa kuukausittain 1/2 päivän käyttövarat?

Hyvin arvokkaat summat; 232,4 € TAI 7,75 €

Äänestä

Suomalaisten kalloon on istutettu ajatus "keskittäminen kannattaa" ja ilmeisesti tuosta syystä jengi laukkaa vain yhdessä kaupassa.... valitettavasti. Toinen päähän istutettu mantra on "perhepakkaukset on edullisia" - niitä sitten ostellaan kilo/litrahintoja katsomatta...

Itse käyn hakemassa eri kaupoista mitä mistäkin millonkin saan edullisimmin, myös laatu ratkaiseen hinnan lisäksi. Mulla on eri ketjujen kanta-asiakaskortit, joten voin hyövyntää jokaisen ketjun alennukset. En ikikä "keskitä" ostoksiani mihinkään tiettyyn paikkaan, koska se ei yksinkertaisesti kannata. Esimerkiksi S-ryhmän rummuttama 5% bonus tarkoittaa "ökyostoksia" kuukaudessa tekevän bonusta, tavalliselle köyhälle bonuskertymä on suunnilleen 1-1,5% luokkaa.. plussapisteitä tai ykkösbonusta vielä vähemmän. Järkevintä näissä systeemeissä on siis hyödyntää tarjoukset.

Tarjouksia hyödyntäessä kannattaa muistaa tietysti myös se, että jos K-kaupassa on Valion Laktoositon maito tarjouksessa 1,60€/prk, niin sitä EI kannata ostaa, koska Lidlistä saa laktoosittoman maidon 1,39€/prk! Esimerkin kaltaisia hintajuttuja on paljon, suosittelen ihan oikeasti vertailemaan päivittäin käytettyjen elintarvikkeiden hintaa ja laatua eri kaupoissa ja vetämään wessasta alas kaikki "keskittämiset & perhepakkausten edullisuudet"!

Muuten tonnikalakaan EI ole ollut mitään "halpaa" lähes 20 vuoteen, EU nosti tullessaan tonnikalan hintaa... suosittelen vilkaisemaan ne KILOHINNAT!!!

Äänestä
  • Tonnikala ei todellakaan ole enään mitään halpaa ihan tavallisesta kaupasta ostettuna. Erilaisista tarjouksista ja loppuvarastoista ostettuna tonnikala on vielä halpaa.
    Vaan tarkka pitää olla yksikköhinnoissa, joku "perhepakkaus" voi olla todellisuudessa paljon kalliimpi, kuin monta pientä pakkausta. Wc-papereissa ja talouspapereissa kannattaa kiinnittää huomiota paljonko todella saa paperia

    Äänestä

  • Ruoka on halpaa kirjoitti:

    Tonnikala ei todellakaan ole enään mitään halpaa ihan tavallisesta kaupasta ostettuna. Erilaisista tarjouksista ja loppuvarastoista ostettuna tonnikala on vielä halpaa.
    Vaan tarkka pitää olla yksikköhinnoissa, joku "perhepakkaus" voi olla todellisuudessa paljon kalliimpi, kuin monta pientä pakkausta. Wc-papereissa ja talouspapereissa kannattaa kiinnittää huomiota paljonko todella saa paperia

    WC-paperia ei kannata ostaa ollenkaan jos juokseva tai kaivovesi löytyy. Eihän se paljon maksa mutta tekeehän sekin jotain ja tärkeintä on se ettei metsiä tarvitse perseraiskata ja puhtaalla vedellä saadaan parempi hygienia.

    Äänestä

Onhan myös minun kaltaisiani kädestä suuhun -eläviä perheellisiä, jotka käyvät töissä. Ei silloin välttämättä jaksa juosta tarjousten perässä, vaikka haluaisikin. Lapset pitää hakea päiväkodista ajoissa ja autottomana ei voi käyttää iltaisin työpäivän jälkeen mahdottomasti aikaa pelkän ruoan ostamiseen. Pitää käydä siinä kaupassa, joka on kohtuullisen matkan päässä kodista.

Paljon parjattu Citymarket on ajoittain edullinen. Itsekin ostin Mammuttimarkkinoiltat kilon naudan jauhelihaa 4,99 e, 5 pussia makaronia 0,50 e, 5 kg perunaa 1 e, banaanit alle euron kilo, iso paahtoleipäpussi alle 1,5 e, lohi alle 6 e/kg jne. Tarjoustalosta ostin kananmunat euron rasia.

Minä ostan perhepakkauksia silloin kun se on järkevää. Esimerkiksi wc-paperit ostan aina isossa säkissä, vaikka se sitten tarkoittaisikin "noloa" raahaamista lastenrattaiden päällä. WC-paperin menekki on varmaa ja se ei pilaannu.

Kannattaa seurata kilohintoja ja ylipäätään sitä, että mikä on oikeasti tarpeellista. Mehuja en osta ollenkaan, koska ne ovat enimmäkseen vettä, mitä saa hanastakin. Mehut ei ole hyväksi hampaille ja vitamiinejä niissä on vain vähän jos ollenkaan. Vesi vetenä ja hedelmät hedelminä.

Äänestä
  • Tuo tarjousmakaroni tais olla Myllyn paras -makaronia?! Sitä en ostais vaikka maksettais, sen laatu on mennyt ihan phärsiilleen viimeaikoina.... katsokaapa niitä makaroneja tarkemmin, jo pussissa valmiiksi halkeilleita, keitettynä hajoaa, ei turpoa entiseen tyyliin ja maistuu omituiselle. Oliskohan Myllyn paras ahneuksissaan mennyt muuttamaan reseptiä..... jatkossa ostan muuta, kaikkein parhaimpia on esim italialaiset makaronit ja pastat, niitä saa myös "halpamerkkeinä"!

    Äänestä

400 gramman makaronipussia eli 2 kiloa makaronia 50 sentillä. Lidlissä tumma makarooni 29 centtiä pussi. Wc papereissa Soft Embon yhden rullan paino on 100g ja siinä on 153 arkkia kolmen kertaista kun taas Lidlin punainen wc paperi rulla painaa 143g 160 arkkia nelinkertaista. Se maksaa 4.50€ 10 rullan säkki, mutta juuri viimeviikolla maksoi 3,50€.

Äänestä
  • Oikein. ja kaikissa tuotteissa joissa on kilohinta se pitää tarkistaa ensin ja verrata sen mukaan hintoja.

    WC-paperia on ollut muissakin hyviä tarjouksia. Halvin hinta/laatusuhde oli hongkongin pehmeässä valkoisessa paperissa, jossa rullalle tuli hintaa 0.15 e... 64 rullaa ja 10 euroa.. sitä on vieläkin ja ostin aikoja sitten...WC-paperii pitää osata käyttää oikein. Käytän aina suihkua ennen pyyhkimistä ja se vähentää paperin tarvetta. Hyvä hygienia on a ja o.

    Äänestä

  • Minulla on kaapissa vessapaperia varmaan 130 rullaa. Ostan yleensä paljon jos on alennuksessa ja käyn monta kertaa kaupassa kun kerralla ei myydä niin paljon asiakkaalle ja sitten käyn eri kassoilla ostamassa.

    Äänestä

  • aloittaja. kirjoitti:

    Minulla on kaapissa vessapaperia varmaan 130 rullaa. Ostan yleensä paljon jos on alennuksessa ja käyn monta kertaa kaupassa kun kerralla ei myydä niin paljon asiakkaalle ja sitten käyn eri kassoilla ostamassa.

    Osta porukassa tehtaalta wc-paperit, saat kaikista halvimalla. II-laatu lähes ilmaista, hyvin silläkin pyyhkii.

    Äänestä

  • 500 rullaa varastos kirjoitti:

    Osta porukassa tehtaalta wc-paperit, saat kaikista halvimalla. II-laatu lähes ilmaista, hyvin silläkin pyyhkii.

    Tuosta kiinnostuin? Mitä kautta voi ostaa suoraan tehtaalta? Mitä edelletyksiä pitää olla, eli tilauksen suuruus jne? Miten toimitus. Voisiko kerätä taloyhtiössä porukan ...?

    Äänestä

Syön usein banaaneja. Alle euron kilo prismassa ja tänäänkin ostin pari kiloa.kerran oli jauheliha alennuksessa 1,49 , 400g ja ostin 8 kiloa. Pakastimeen vaan niin säilyy.

Äänestä
  • Banaanin hinta on kerrottava 1,4 koska kuorien osuus on 30-40% kokonaispainosta.
    Apelsiinin 1, 3 ja
    omenan 1,1 jos syöt kuorineen, mutta jätät siemenkodan.

    Raa'an lihan hinta on kerrottva 1,2 haihtuu/sikistyy..

    Kalassa on perkaus jätettä ja haihtumista 30% vähintäin. Kun ostat savustetun kalan, sen nahka jo painaa 10% kokonaispainosta.

    Kilohinta on aina hieman hämäävä, koska se ei ole syötävän osuuden kilohinta.

    Äänestä

Tosi köyhä käy Lidlissä. Hyvää mättöä ja halvemmalla kuin Shittarissa tai Prismassa.

Ostin just. 10 päivän mätöt, sis. aterian, iltaruoat ja jälkkärit. Hintaa alle 50 euroa.

Äänestä
  • Hommaa ruokapiiri, Kokoa kotiseudulta riittävän suuri ryhmä ja perustakaa oma kimppakauppa. Kysele tuottajilta millä hinnalla myy suoraa, esim juurekset, perunat, jauhot, lihat. usein voi myös ostaa tukusta isompi erä halvalla. Jää turhat välikädet pois, Ei tarvii matkustaa kymmenä kilsoja jonnekin markettiin. Pientä yhteisöllistä puuhaa tarvitaan mutta tutustuuhan siinä naapureihin ehkä

    Äänestä

  • Kauppavallankumous kirjoitti:

    Hommaa ruokapiiri, Kokoa kotiseudulta riittävän suuri ryhmä ja perustakaa oma kimppakauppa. Kysele tuottajilta millä hinnalla myy suoraa, esim juurekset, perunat, jauhot, lihat. usein voi myös ostaa tukusta isompi erä halvalla. Jää turhat välikädet pois, Ei tarvii matkustaa kymmenä kilsoja jonnekin markettiin. Pientä yhteisöllistä puuhaa tarvitaan mutta tutustuuhan siinä naapureihin ehkä

    Alvit ja tellit ja lellit ja radion teostomaksut kun ovat yhtään epäselviä, lankeaa sellaiset mätkyt että 500 vuotta vanha sukutila menee vasaran alle. Se kesti Ruotsin vallan riistoverotuksen, Venäjän isovihan, nuijasodat ja talvi- ja jatkosodan, sisällissodankin mutta ei nykyistä byrokratiaa. Eivät uskalla myydä kun faktat ovat noin.

    Äänestä

  • maa on voimaa kirjoitti:

    Alvit ja tellit ja lellit ja radion teostomaksut kun ovat yhtään epäselviä, lankeaa sellaiset mätkyt että 500 vuotta vanha sukutila menee vasaran alle. Se kesti Ruotsin vallan riistoverotuksen, Venäjän isovihan, nuijasodat ja talvi- ja jatkosodan, sisällissodankin mutta ei nykyistä byrokratiaa. Eivät uskalla myydä kun faktat ovat noin.

    Ei ole rikollista myydä suoraan kulutajille. Kuitti pitää tietysti antaa ja alvit erotella. Tel, Lel ja teoston maksut ei kuulu mitenkään kauppaan. Eviran hygienia- ym sääntöjä pitää tietysti noudattaa ja huolehtia että kuljetukset suoritetaan asiaan sopivalla kalustolla ettei ruoka pääse pilaantumaan. Mutta sehän koskee myyminen myös tukkureille. Olen kuulunut ruokapiireihin jo monta vuotta ja tämä kauppatapa on otettu hyvin vastaan erityisesti luomutuottajilla, jotka saavat parhaimman hinnan myymällä suoraan loppukäyttäjille. Mutta miksei myös tavanomaisesti tuottava olisi kiinnostunut.

    Äänestä

Siwasta saa kaikki mitä tarvii, ja ei mene matkakuluihin, sillä usein löytyy nurkan takaa.
Ja ainakin meidän Siwassa on ystävällisiä kaupan työntekijät, tulee myös hyvä mieli kaupan päälle.

Äänestä

http://www.uusisuomi.fi/raha/66245-suomen-tilanne-tuntuu-jo-kukkarossa-iskee-20-35-000-eun-tuloilla-elaviin

Huono WC-paperi, kun menee sormet läpi pyyhkiessä.
Tuo Lidlin punainen wc paperi rulla painaa 143g 160 arkkia nelinkertaista. Se maksaa 4.50€ 10 rullan säkki, mutta juuri viimeviikolla maksoi 3,50€.
Hain pari säkkiä vaikka oli juuri ostanut..

Kaupat ovat varmaan huomanneet myynin pienevän, kun kaupan tarjoukset ja tuotteet hintoineen on internetissä. Köyhä suunittelee ostoksensa ja ostaa vähemmän heräte ostoja.

Jos olet oikea kätinen kirjoita käteesi summa joka sinulla on käytää / vrk ottava käsi muistuttaa rahan arvosta ja hullut herätteet jäävät helpommin kauppaan.

Interenettin pitäisi saada rajat mainoksiin ja velvotteihin. Tuetteiden sisällysluettelo pitäisi olla aina pakollinen kun sitä mainostaa..

Äänestä
  • Hinta seurantaa 29.3.2013 K= Kookauppa S= s-market L= Lidl kaupat

    Jauheliha nauta K 10,22 €/kg S 10,38€/kg L 8,98 €/kg
    Jauheliha sika-nauta K 7,42 € /kg S 6,57 €/kg L 5,84€/kg
    Juusto halvin kg K 7,27 €/kg S 7,29 €/kg L 5,45€/kg
    Keiju 400g rasia K 1,59 € S 1,65 € L 1.15 €
    Juokseva margariini K 3,18 € S 3,58 € L 1.79 €
    Banaani Jukurtti kg K 1,75 € S 1,29 € L 0,89 €
    Maito K 1.15 € S 1,05 € L 0,75 €

    Hankinnat yht.
    K *32, 58 €
    S *31,81 €
    L *24,85 €

    eroa 7,73 €

    Äänestä

Ostan melkein kaiken tarjouksista. Käyn prismassa, cittarissa, lidlissä, k-ryhmän muissa liikkeissä, jopa siwassa on joskus hyviä tarjouksia. Tokmann, Hongkong jne...
En muista milloin olisin ostanut kahvia normaalihintaan tai pyykinpesunesteitä tai mitää henk.kohtaiseen hygieniaan liittyvää. Elintarvikkeissa on tarjouksia jatkuvasti.
Sitten aika huomattava seikka on vertailla mm koiranruokia, puruluita tms... hintaero täysin samassa tuotteessa voi olla kaksinkertainen.

Äänestä

Minä olen huomannut että tarjouksia on alkanut tulla yhä enemmän näihin marketteihin! Kilpailu on nähtävästi kovaa? Varmasti voi tehdä ostokset todella edullisetikin, kun käyttää aikaa asiaan ja kiertelee. Tilanne on aivan selvästi se, että ostavista asikkaista taistellaan. Jopa Siwasta saa nykyään joitain tuotteita halvalla! Tämä on todella tervehdyttävä vaikutus kuluttajaan ja kansantalouteen! Enää ei makseta mitä vain?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


köyhä menee prismaan kirjoitti:

Miten joku voi ostaa jostain cittarista, salesta ta K-marketista ruokaa kun siellä on paljon kallimpaa kun prismassa. Tänäänkin kävin K-marketissa niin kaikki oli kallimpaa kun prismassa. Köyhänä sitä säästää paljon kun ostaa vaan prismasta. cittarissakin riittää asiakkaita kun piha on täytnnä autoja aina.

Vuodessa säästää melkoisesti jos mene ostaa pelkästään prismasta ruokaa ja itse ne käy muualla kun prismassa. Piruttaan kävin k-marketissa ja joku punajuurisalaattikin oli 30 centtiä kallimpaa kun prismassa ja mehu oli 50 centtiä kallimpaa.

Jos kaikki kävis prismassa niin eikös cittarit ja salet menis konkkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu