ISTUKAA LOMPAKKONNE PÄÄLLE !

NYT SATTUU !!!

Jos halutaan suuria summia kokoon, sosiaaliturvaan on pakko puuttua, sanoo valtiovarainvaliokunnan kokoomuslainen puheenjohtaja Kimmo Sasi.
Veronkorotuksista etukäteen puhutuin on arvonlisäveron korotus. Esimerkiksi lääkkeitä, henkilökuljetuksia ja pääsylippuja verotetaan hellimmällä 10 prosentin verolla. Ruuan alv on 14 prosenttia.

4

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laitetaanko,

      lusmut töihin ?

    • Kyllä verrattomasti parempi on se, että Sasi kumppaneineen maksaa leikkaukset, kun Sasi kummpaneineen on ollut menoja kasvattamassakin. Ei muuta kuin progressiota lisää hyvin ansaitseville ja yritysverotusta huomattavasti enemmän kuin nähin saakka. Myös jatkuvalle lisämenojen tehtailulle on tehtävä loppu.

      Itse asiassa mitään leikkauksia tuskin tarvittaisiinkaan, jos pidättäydyttäisiin muutamaksi vuodeksi lainsäätämisestä kokaan. Onhan se hullua, kun samaan aikaan säästetään ja luodaan vain säästöjä suurempia uusia menoja. Eikö olisi jo aika järkiintyä?

      Ylellisyystavaroiden arvonlisäveroa voi myös huoletta korottaa. Veropakolaiset pitäisi poliisin hakea takaisin kotimaahan veroja maksamaan. Median kannattaisi näiden veropakolaisten osalta tehdä totaalinen uutissulku. Mitä järkeä on esimerkiksi suitsuttaa jonkun monacolaisen rallikuskin edesottamuksista? Eihän monacolainen ole edes suomalainen. Urheilu tv:nkin kannattaisi näyttää mieluummin vaikka paavia.

    • suurin vaara

      Kohta sattuu enemmän jos eduskuntavaaleissa kepu taas
      saa kannatusta ja pääsee soveltamaan sitä ohjelmassaan
      olevaa 8 miljd sopeutusta.
      Maajusseille leikkaukset ovat raskaimmat mutta kun poliitikot
      esittävät että kukaan ei voi ottaa rusinoita pullasta niin
      MTK - Pravda hehkuttaa kepun osaamista taloudenhoidossa.

      • Talouden takapajula

        Lehdessä mainittiin, että huonon talouden syynä on kuusi viimeistä hallitusvuotta. Siihen mahtuu kolme kepuhallitusvuotta ja siitähän se talouden huononeminen alkoi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2181
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2032
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      915
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe