Eurovaali gallup RKP vain 3.6%

Åhäkutti hurrrrit

Mepin säilymiseen tarvitsisi 6 % kannatuksen.

Meppi lentää ulos Brysselistä.

13

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huom.

      Kyselyssä mitataan kaikkien mielipidettä, mutta vaaleissa vain äänestävien. Ja EU-vaaleissa surujen äänestysprosentti on paljon suurempi kuin suomalaisten.

      Kuitenkin tällä kertaa taitaa olla liian suuri ylämäki kavuttavaksi, jotta RKP saisi mepin läpi.

      Mistä sen tietää, mutta toivotaan parasta eli etuilupuolueen mepin menetystä. Siitäå hyötyvät Suomi ja suomalaiset.

    • Hurreille ei meppiä

      Ålandiloiset äänestävät RKP:tä.

      • Osa ahvenanmaalaisista äänestää Britt Lundbergia, joka on ahvenamaalainen mutta rkp:n listoilla. Ahvenanmaan sosiaalidemokraatit äänestävät SDP:n ehdokkaita ja loput voivat äänestää ihan keitä tahansa.


      • Jaahas!
        ahvennainen kirjoitti:

        Osa ahvenanmaalaisista äänestää Britt Lundbergia, joka on ahvenamaalainen mutta rkp:n listoilla. Ahvenanmaan sosiaalidemokraatit äänestävät SDP:n ehdokkaita ja loput voivat äänestää ihan keitä tahansa.

        Affenoiden palkkaluopio iloitsee, kun suruehdokkaat pääsevät läpi. Kertoo paljon hänen asenteestaan omaa taustaansa kohtaan!


    • ...

      ...

    • Kronkellitso

      Aivan sama minkä puolueen kautta vaikutamme, joka puolueessa persuja lukuunottamatta on ruotsalaisia ja kuten ennenkin - omaa asiaamme ajamme.

    • möläyttäjä

      ruosinkieliset lentävät ulos suomenkielistä puolueista kun rkp menee oppositioon.

    • Kyllä lähtee !

      Eilen (to) tulleiden YLEn galluptulosten mukaan EU-vaalissa tulee RKP:lle käymään juuri niin kuin kristallipalloni on näyttänyt: se ainoakin paikka lähtee niin, että suhahtaa seuraavissa EU-vaaleissa, jotka ovat su 22.5.2014.
      Svekojen lienee vaikea uskoa totuutta, mutta voinette olla jokseenkin varmoja siitä, että mitään helppoja voittoja ei enää EU-vaaleissa ole eikä tule.
      Tähänastinenkin meppipaikka on ollut RKP:llä turhaa isottelua, koska todellakin yhden paikan saaminen edellyttää 6 % kannatusta valtakunnallisesti, eikä sellaisia lukuja RKP:n kohdalla ole nähty.

      RKP:n meppiehdokkaat voivat aivan rauhassa katsella muita hommia euraavaksi viideksi vuodeksi nyt alustavasti - ja viiden vuoden päästä (vuonna 2019) sama toistuu, koska kilpailu paikoista kiristyy koko ajan.

      Turhaan RKP tärvää puoli miljoonaa euroa vaaleihin, koska niillä rahoilla ei todellakaan saada mitään näkyvää aikaan, mutta rahaahan toki riittää - ja joka päivä painetaan lisää.

      Tämä kaikki on oikein hyvä alku RKP:n mahdin vähentämiselle Suomen hallinnossa. Tänä vuonnan lähtee RKP:n meppipaikkaja ensi vuonna onkin vuorossa uudet kujeet ja silloin lähtee koko RKP hallituksesta eli takiaipuolueidn hallitustielle tulee loppu, Timo Soinia lainatakseni.

      Ja siitä sitten eteenpäin. Konsteja kyllä löytyy saada suomenkielistenkin ääni vihdoin kuuluville.....

      • savolle oma meppi

        Ahaa, tästä johtuu se ahvenamaalaisten vaatimus että yksi meppipaikka täytyy varata automaattisesti heille. Olisi Rkp:lle ainakin tämä turva. Sama järjestely on myös eduskunnassa.


        Törkee etuilua, mutta suruilta odotettavissa.


    • Ääni menee HUKKAAN:.

      .

      "Ääni ärkkopeelle menee HUKKAAN"

      .

    • Rasistisaaret

      Koska Ahvenanmaa vastaa EU:sta tulleeseen noottiin että kitkevät lakipykälistään rasismin pois?

    • stolt ålanning

      Ei koskaa, sula hupsula hei sula hopsansaa

    • ...

      ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      58
      1048
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe