Huumeiden vastainen taistelu kovenee

63,5-metriseltä kauppa-alus Mayakilta on takavarikoitu Málagan satamassa kaksitoista tonnia hashista. Verohallinnon alus pysäytti Mayakin Alboraninmerellä, ja alus on nyt poliisin huostassa.

Operaatio tehtiin yhteistyössä ranskalaisten ja italialaisten tullivirkailijoiden kanssa. Operaatiossa pidätettiin kahdeksan miehistön jäsentä, jotka ovat kaikki syyrialaisia. Alukselta löydettiin 400 paalia, joista kussakin on 30 kiloa hashista. Alus herätti viranomaisten huomion Alboraninmerellä liikkeidensä vuoksi, ja koska alueella ei yleensä tavata sen tyyppisiä aluksia. Miehistö ei tehnyt pidätettäessä vastarintaa.

Huumausaineiden salakuljetuksessa käytetään poliisin mukaan yhä suurempia aluksia. Tulli on takavarikoinut kesäkuusta lähtien jo kuusi suurta hashiserää uudella itäisen Välimeren reitillä. Huumetta on takavarikoitu kaikkiaan 75 tonnia. Asiasta kirjoittaa sanomalehti El Mundo.

Periksi ei anneta, vaikka salakuljettajat käyttävät yhä suurempia aluksia. Saadaan myös suurempia takavarikkoja ja kovempia tuomioita.
Nämä syyrialaiset pitäisi passittaa Syyriaan tuomittaviksi. Egyptissä tällaisesta voi saada hirttotuomion, joten olettaisin Syyrian linjan olevan saman suuntainen.

On turha väittää, että kielloilla ei saavuteta mitään. Tupakointi on vähentynyt roimasti, kun on lisätty tupakointikielto alueita.
Sätkä hampaissa kulmilla notkuminen on pikkuhiljaa muuttunut hyvin brutaaliksi ja huumesätkän kanssa hulluna heiluminen on yksinkertaisesti mielipuolista.

Ei voi verrata samana päivänä raitista ja hyvälle tuoksuvaa ihmistä ja oksettavalle paskaIIe haisevaa silmät tapittaen idioottimaisesti nauravaa narkkaria.

Ihmiskunta sivistyy koko ajan terveet elämäntavat voittavat yhä laajemmalti alaa kaikissa sivistysvaltioissa. Huumeet eivät kuulu sivistyneen ihmisen elämään.

13

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Robert McKeancy

        Helsingin poliisi on luonteensa mukaisesti törkeällä tavalla rekisteröinyt Suomen Kansallistietäjän tunnetun nimimerkin.


      • Robert McKeancy
        Robert McKeancy kirjoitti:

        Helsingin poliisi on luonteensa mukaisesti törkeällä tavalla rekisteröinyt Suomen Kansallistietäjän tunnetun nimimerkin.

        raakkuna1
        8.9.2013 10:04

        http://yle.fi/uutiset/salakuljettajat_sytyttivat_huumelastissa_olleen_laivan_tuleen_valimerella/6819858


        Kyllä täytyy sanoa että Euroopassa poltetaan Marihuanan kasvatuksen lisäksi todella paljon Marokkolaista tuonti Hashista.

        http://kannabisuutiset.files.wordpress.com/2009/01/injustice_sg.jpg?w=510

        Niin voitteko käsittää paljonko on 75 000 kg. jolloin vertailun vuoksi on kerrottava että rakennustyömaalla ison nostokurjen avulla käsiteltävä normaali kerrostalon betonielementti max. paino n. 1,8 tonnia


    • Ei niitä tuhota

      .....ja mitä tapahtuu huumeille takavarikoinnin jälkeen, no huumepoliisi/DEA jakaa sen liivikerhoille, joka hoitaa tukkukauppaa.

      • PoIiisi

        Valvottu jakelu se olla täytyy!


    • Näin meillä.

      Kuten Suomessakin Aarnio ja kumppanit teki businesta takavarikoiduilla aineilla.
      Monesti uutisiin tulee pienempi määrä,kun oikeasti oli.
      Rikolliset ei tietenkään valita,kun tuomiokin pienenee.Ja poliisit saa rahaa virkistys rahastoonsa.
      Homma pelaa ja henki haisee.

      • Otti ja antoi

        Aarnio ja kumppanit.Voisi melkein sanoa.Ottaja, antaja, koiranpaskankantaja.
        Rahanahneus on kaiken pahan alku ja juuri.


      • sdfsdfsdf
        Otti ja antoi kirjoitti:

        Aarnio ja kumppanit.Voisi melkein sanoa.Ottaja, antaja, koiranpaskankantaja.
        Rahanahneus on kaiken pahan alku ja juuri.

        Onhan se oikeasti aika vakava asia, että huumepäällikön johtaja kauppaa huumeita.

        Huumesodasta hyötyvät vain rikolliset, rikollispoliisit, poliisit ja huumevalistajat. Eikä tuosta ryhmästä kukaan halua muuttaa asioita millään tavalla.


    • Late Lapista.

      Late Lapista.
      21.3.2014 06:17
      -2

      Minä Late Lapista, en edelleenkään kommentoi millään tavoin noiden aloituksiani 24/7 kyttäävien ja Ameeban aivoilla, varustettujen räksyttäjien räksytyksiin!
      Kun noihin lässytksiin antaisi kommentteja, se olisi kuin ruokkisi sikoja arvokkailla jokihelmillä !
      Kyllä se viisaus on edelleen voimassa, joka sanoo jotta, kapiset kulkukoirat räksyttävät mitä räksyttävät, mutta caravaanarit kuljeskelevat kaikesta räksytyksistä huolimatta ! AMEN!
      Ällöpidolle myös terveisiä! MENKÄÄ HOITOON !
      Tai edes jollekin laskutaitoa parantavalle kansanopiston kurssille !




      Olen kuullut huhuja luotettavalta taholta, jotta Neste oil on hankkimassa omistukseensa suljettua kaivosta, johon laitetaan kaikki Suomessa loisivat mustaturpaiset feikit ja muut keenerit, ja niistä valmistetaan biopolttoainetta jota käytetään Neste Oilin tankkereissa, näin saadaan lähes rikkivapaata polttoainetta !
      Jospa tuostakin täällä riehuvasta mustaturpaisesta ja feikkaavasta turun toivo palsta häiriköstä päästään sitten viimeinkin eroon!

      Late Lapista. SSSS Ry!

    • KOKAkoomus johtaa

      Sisäministeri Anne Holmlund (KOK), jonka avustajana oli poliisiylijohtaja Mikko Paateron poika Sami Paatero (KOK), on tuhonnut huumepoliisien kuulustelunauhat :D

      http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/ministerio-tuhosi-huumepoliiseja-koskevat-nauhoitukset/

      Ministeriö tuhosi huumepoliiseja koskevat nauhoitukset

      Jyrki Jantunen
      30.7.2008 16:31|Päivitetty 29.11.2013 13:59

      Huumepoliisien jutun laillisuusvalvonnassa tehtyjä nauhoja ei purettu koskaan kokonaan. ”Tämä juttu saa omaperäisiä piirteitä”, sanoo rikos- ja prosessioikeuden professori Dan Frände.

      http://forum.eralle.net/viewtopic.php?p=596137

      http://www.hs.fi/tulosta/1135238256422

      Sisäministeriön kolme poliisitarkastajaa kiersi vuonna 2007 poliisipiireissä keräämässä aineistoa huumepoliisin mahdollisista virkarikoksista.

      Tutustuttuaan kuunteluissa kertyneeseen materiaaliin valtionsyyttäjä Koivisto katsoi syytä epäillä -kynnyksen ylittyneen.

      Hän ilmoitti vuoden 2007 joulukuussa aloittavansa huumepoliisien rikostutkinnan. Keskiviikkona sisäministeriö ilmoitti, että alkuperäinen kuunteluaineisto on hävitetty. Jäljellä on muistioita, joista ei käy selville kuunteluissa esiintyvien henkilöys.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Anne_Holmlund

      -Anne Elisabeth Holmlund (s. 18. huhtikuuta 1964 Pori) on ulvilalainen poliitikko. Hän on toiminut Kansallisen Kokoomuksen kansanedustajana vuodesta 2002 lähtien.

      -Kokoomuksen eduskuntaryhmä ja puoluehallitus valitsivat eduskuntaryhmän varapuheenjohtajana toimineen Anne Holmlundin sisäministeriksi Vanhasen II hallitukseen vuonna 2007. Hän jatkoi tehtävässä Kiviniemen hallituksessa.

    • Hallava Hevonen

      Nyt raakkunaa taas kyrsii, kun meni yli tonni hyvää hepoa hevonperseeseen! http://yle.fi/uutiset/kaikkien_aikojen_takavarikko__keskelta_merta_loytyi_yli_tuhat_kiloa_heroiinina/7208639

      Jätkät joutuvat varmaan taas hirteen, kuten hassiksen salakuljettajat Egyptissä. Hieno homma.

    • Robert McKeancy

      Helsingin poliisi on jatkuvasti syyllistynyt natti lain vastaisesti toisten kirjoittajien nimimerkkien käyttöönottoon, kuten yllä tämänkin ketjun avauskirjoituksessa on eräs tunnettu helsingin poliisi jopa rekisteröinyt varsin tunnetun nimimerkkini "robert_mckeancy" ja ketjun lopussa on jälleen helsingin poliisin käyttöön ottama tunnettu nimimerkkini "hallava_hevonen"

      Suomen Kansallistietäjä on varsin tunnettu internet kirjoittaja 3:lla nimimerkillä.

      -raakkuna1. (rekisteröity)
      -hallava_hevonen. (rekisteröity)
      -Robert McKeancy (en ole kyennyt rekisteröimään, koska se on poliisilla)

    • Newrok

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      380
      7160
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      83
      6044
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      200
      5541
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      85
      4294
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      61
      3523
    6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      70
      3459
    7. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      8
      3414
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      64
      3387
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      59
      3176
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      39
      3105
    Aihe