Sossu kiristää, valtio pisti rahahanat kiinni

Lieksan kohtalo

Sossu on jakanut mamu-rahaa eli toimeentulotukea vain puolet siitä mitä piti, tammi-helmikuussa, rahaa meni 112 000 euroa.
Mamuja oli viime vuoden lopussa luukulla 390 kpl.
Kuukaudessa: 56 000e, henkeä kohti 143 e/kk.

Jos puolet mamuista on jo sossun yleisluukulla, henkeä kohti tuli mamusossusta 286e/kk, eli näissä lukemissa pyritään.

Lisänä tietenkin työttömyyskorvaus, asumistuki tms.
Viiden hengen mamuperhe sai 717 - 1435 e sossurahaa/kk, näillä tiedoilla. Tavoite oli jakaa kaksinkertainen rahamäärä, ei rohkeus riittänyt kun tiedettiin että tarkastaja tulee.

Paljonko valtio (ELY) tästä sitten korvasi tästä 112 000 eurosta Lieksan kaupungille?
Vastaus: 170 euroa!
Tiedot sos.terv.ltk liitteestä 25.3.2014. Sieltä näkyy myös, että tavallisen toimeentulotuen jakoa on kiristetty.
http://webdynasty.pohjoiskarjala.net/Dynasty/Lieksa/kokous/20141536-13-1.PDF

Eli valtio pistänyt rahahanat kiinni erityistilintarkastuksen ajaksi, oletan.

5

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toni.

      vaalien jälkeen menee rahahanat lopullisesti kiinni

    • Mustat pilvet nousee

      Demarit ja Kokoomussuttajat joutuu tosissaan pohtimaan, mites sitten siittimet pannaan kun tulee raju vaalitappio?
      Ellei tässä, siihen mennessä, suomessa ole JO uusi isäntä ja rahan merkki on Rupla.
      Sieltä pohjois-karjalastahan heillä on lyhyt matka vyöryä.

    • rahaa pakolaisille

      Vertaillaan:
      v 2013 tammi-helmikuu, Lieksa:
      Pakolaisten toimeentuloturva -273 000
      Pakolaistyö - 59 000,
      Yht. 332 000 euroa.

      v 2014 tammi-helmikuu
      Maahanmuuttajapalvelut (uusi nimike) sis. maahanmuuttajatyön ja pakolaisten toimeentuloturvan
      -112 000 euroa.
      Jos mamutyön /pakolaistyön osuus on pysynyt samana, 59 000e, pakolaisten toimeentuloturvaan on riittänyt vain 53 000 euroa tammi-helmikuulle. Se on vuoden 2013 tasosta alle 20%!

      Tämä on hävytöntä! Lieksan sosiaalihuolto on pakottanut pakolaiset pärjäämään viidenneksellä entiseen verraten, vaikka pakolaisia on tullut lisää. Kyllä tämä on kauheaa. :( Haistan rasismin käryä!

      todisteaineisto löytyy Lieksan sos.terv.ltk kokouslinkeissä, kyseessä kokoukset
      26.03.2013 Pykälä 34 ja 25.3.2014 pykälä 13.

      Lisäys: Tänä vuonna tiliraporteissa ei enää ole erikseen pakolaisten toimeentuloturvaa ja pakolaistyötä, miksi?
      MITÄ salataan?

    • lisää rahaa

      Jotain kai viranhaltijat salaa ja sekoittavat nimikkeitä.Jotta menisi sekavammaksi .Kyllä avoimuus näyttää uupuvan näissä asioissa.Olisikko näillä asiolla yhtäläisyyttä valtion tilien tarkastajien kanssa. Ettei tästä vuodesta tarvitsisi rahaa palauttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3870
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      344
      2997
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      10
      1906
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1099
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      771
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      761
    Aihe