Itäeurooppalainen rikollisuus lisääntyy ja leviää Suomessa
http://yle.fi/uutiset/itaeurooppalainen_rikollisuus_lisaantyy_ja_leviaa_suomessa/7146892
Romanian ja Bulgarian kansalaiset tekevät Suomessa yhä enemmän rikoksia ja yhä laajemmalla alueella ympäri Suomea. Keskusrikospoliisi painottaa A-studiolle, että ilmiössä ei ole kyse siitä, että rikoksia tekisivät pelkästään kerjäläiset tai romanit.
Romanialaisten ja bulgarialaisten rikollisuus Suomessa painottuu kesään. Kuva: Juha Rissanen / Yle uutisgrafiikka, lähde: Poliisiammattikorkeakoulu.
Itäeurooppalaisten Suomessa tekemä rikollisuus kasvaa tasaisesti. Tämä selviää Keskusrikospoliisin ja Poliisiammattikorkeakoulun tilastoista.
Vuonna 2011 Suomessa tehtiin 2 500 rikosilmoitusta, joissa epäiltynä oli Bulgarian tai Romanian kansalainen. Vuonna 2012 vastaava luku oli 2 600 ja viime vuonna 2 900. Kaiken kaikkiaan rikosilmoituksia tehtiin Suomessa vuonna 2013 noin 350 000 kappaletta.
– Viime kesänä rikollisuus levisi laajasti Suomeen. Totta kai isoissa keskittymissä on yhä kannattavampaa toimia, mutta kyllä tämä on jo koko maan ilmiö, sanoo rikoskomisario Jouko Ikonen Keskusrikospoliisista
Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla on kolmen viime vuoden aikana tehty lähes 3 500 rikosilmoitusta, joissa epäiltynä on ollut Bulgarian tai Romanian kansalainen. Samassa ajassa vastaavia rikosilmoituksia on tehty Turussa 350 ja Tampereella 250 kappaletta.
Kerjäläinen ei useinkaan ole rikollinen
Keskusrikospoliisin rikoskomisario Jouko Ikonen sanoo, että itäeurooppalaisesta rikollisuudesta puhuttaessa tehdään usein kohtuuttomia yleistyksiä.
– Romanialaisten ja bulgarialaisten tekemä rikollisuus ei ole synonyymi romanien tekemälle rikollisuudelle. Väärä yleistys on sekin, että kerjäläinen on sama kuin rikollinen.
Rikoskomisario Ikosen mukaan kerjäläiset kansallisuuteen katsomatta tekevät Suomessa lähinnä pieniä rikoksia kuten näpistyksiä.
– Omat käsitykseni ovat vain vahvistuneet siitä, että kerjäämisen taustalla on järjestäytynyttä rikollisuutta, ja ehdottomasti siihen liittyy ihmiskauppaa. Ne kovimmat rikokset tekevät aivan muut ryhmät kuin kerjäläiset ja romanit, hän kuitenkin sanoo.
Hyysärinaiset A Kontula ja "Vapaa liikkuvuus" tänään
11
171
Vastaukset
- yksi johtopäätös
Samat mustalaisklaanit organisoivat monenlaista rikollisuutta. Rikostehtävät jaetaan sen mukaan mihin kyvyt riittävät. Nuoret jannut pystyvät asunto- ja liiketilamurtoihin, kuparivarkauksiin, väkivaltaisiin ryöstöihin, huumekauppaan. Vanhukset ja naiset pystyvät hyvin kerjäämiseen ja myymiseen. Sopiva rooliasu vaan päälle. Näppärämmille hepuille eli taskuvarkaiksi kouluttautuneille pannaan siistit ja huomiota herättämättömät vaatteet. Toiminnan organisoituminen voi vaihdella.
Oleellista tässä on se, että noiden ei turistien, ei opiskelijoiden ja ei työntekijöiden maahantulo pitää estää kaikin tavoin. - Affu3
Ihmettelen millä Anna Kontulan tapaiset maailmansyleilijät rahoittaisivat kaikille Suomeen tuppautuneille annettavan sosiaaliturvan ml. asunnot. Eikö Suomen tule ensisijaisesti huolehtia suomalaisista. Jos Suomi ei sitä tee niin kuka sitten. Vanhusten tilanne Suomessa on aika surullinen, mutta ei ole niin trendikästä puolustaa laitoksissa olevien vanhusten "vapaata liikkuvuutta" kuin "romanisiirtolaisten". Olen usein miettinyt, miksi romanit ovat syrjittyjä jokaisessa Euroopan maassa. Olisiko mitenkään mahdollista, että he itse olisivat osasyllisiä tilanteeseen.
Autettaviaa löytyy yllä Suomesta ilman, että "vapaan liikkuvuuden" tädit meuhkaavat romanien puolesta. - Antti (se oikea)
Euroopan unionin on näköjään aivan turha kirjoittaa mitään sääntöjä koska niitä rikkovat niiden säätäjät ja viranomaiset ja kansanedustajat ja poliisikin.
Eu lainsäädännössä sanotaan vapaasta liikkuvuudesta selväsanaisesti, että miten se toimii. Siellä sanotaan aivan yksiselitteisesti, että eu alueella vapaa liikkuvuus on sallittu kunhan tulijalla on kyky elättää itsensä ja rahaa tai takuut asumiskulujen kattamiseen sekä voimassa oleva sairausvakuutus jota voidaan käyttää sairauden kohdatessa. Tämän tietää jokainen Hakkaraisesta Herman Van Rompuy,hin saakka. Toteutuuko tämä Bulkarian ja Romanian romaneiden kohdalla? Tarvitaanko meillä erillistä kerjäämisen kieltävää lakia koska sehän on jo nyt kielletty.
Samoin Toisen EU maan taloudellinen avustaminen on säännöissä kielletty. Onko sitä lakia noudatettu? Ei kertaakaan.
Sääntöjä on aivan turha laatia jos niitä ei edes yritetä nöudattaa. Tästä Soini on paasannut niin kauan kuin Suomi on kuulunut EU,hun. - Tosi on
Nou Kontulat voivat elättää ihan omalla kustannuksellaan noita loisia, ei yhteisillä verorahoilla. PISTE.
- 16weer
Antoko se percettä Kiljuselle?
- rroni
siinä kaksi naista , joilla ei älyä ollenkaan, miten noin himmeitä voi nykypäivänä vielä olla ?
- Jussuf (se sama)
Eiköhän tällaisella rekisterillä ole se tarkoitus että kaupungeissa olisi yhä vähemmän katusoittajia. Suomen maalaiset vastustavat sellaista musiikkia joka ei ole Suvivirsi, ja kun nämä ulkomaalaiset viulistit, cembalon soittajat ja saksofonistit eivät sitä virttä osaa, eivät he saisi soittaa mitään muutakaan.
Rekisterin avulla voitaisiin tarkistaa onko hakijalla tarkoitus soittaa jotain iloista musiikkia joka ei sovi Suomeen, ja sitten evätä soittolupa. - Yäk
Se Anna K on kauhee nainen.
- Anonyymi
Jyy
- Tosi on
Jussufi pitää musiikina ja soittamisena tuota " tii taa tii taa tii taata ". Että pitää olla outo musiikki maku tuolla Jussufilla.
- Anonyymi
Ei ois tätä maahanmuutto ongelmaa jos perus suomalaiset johtais tätä paska kasaa ja presidenttikin on tommonen kusipää miks päästää maahanmuuttajat jos ei siitä oo hyötyy kellekää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4332788IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk942065- 1651644
Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.921564Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten171506Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää4591248- 1471094
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu521080Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla44952Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R450932