silloin voi sen ujouden luokitella sairaalloiseksi ujoudeksi.
Eikö??
En koskaan varmaan jutellu työurani aikana kellekään töissä.
Päivää sanoin ja kirjoitin kuitin.
Siinä se oli.
Enpä mä jaksanutkaan kauaa, 7 vuotta oravanpyörässä.
Hiljainen ja ujo mies loppui henkisesti siihen omaan ujouteensa ja hiljaisuuteensa, josta kärsin.
Parhaiten pärjää ilman työtä ja omissa oloissa, turvallisten rutiinien kera.
Vähänki jos pitää olla sosiaalinen, puhelias tai esillåä, ni alkaa ahdistaan lähinnä.
Kyllä ujoudesta voi kärsiä, jos se ujous muistuttaa jo autismia.
En oo kyllä koskaan ollu niitä puheliaimpia.
Tiiän, että työelämässä on paljon hiljaisia ja ujoja, mutta on eri asia, jos alkaa kärsimään siitä henkisesti.
Jos siitä ujoudesta kärsii, niin
4
219
Vastaukset
- MrJuha82
Mulle diagnosoitiin uusi diagnoosi, sillä Psykiatri sanoi, että olen syntymästä asti ollut asperger-ihminen.
Jostain syystä sitä ei oo vain huomattu oikein.- MrJuha82
aspergeriin voi liittyä myös sairaalloinen ujous ja arkuus sekä ihmispelko, mutta aspergeriin voi liitttyä myös ylivilkkaus, oudot jutut ja keskittymishäiriö.
- kotitohtori
MrJuha82 kirjoitti:
aspergeriin voi liittyä myös sairaalloinen ujous ja arkuus sekä ihmispelko, mutta aspergeriin voi liitttyä myös ylivilkkaus, oudot jutut ja keskittymishäiriö.
Liian helppo diagnosoida aspenger, toisaalta tapauksessasi se voi sitä ollakin.
Vaikka itse olen ujo en pidä rutiineista enkä uppoudu yhteen asiaan. Moni ujo olisi myös sosiaalisesti lahjakas, mutta eivät vaan saa sitä näytettyä. Ujot lukee myös paremmin ilmeitä, joita taas aspenger ei pysty. - MrJuha82
kotitohtori kirjoitti:
Liian helppo diagnosoida aspenger, toisaalta tapauksessasi se voi sitä ollakin.
Vaikka itse olen ujo en pidä rutiineista enkä uppoudu yhteen asiaan. Moni ujo olisi myös sosiaalisesti lahjakas, mutta eivät vaan saa sitä näytettyä. Ujot lukee myös paremmin ilmeitä, joita taas aspenger ei pysty.Asperger ei katso silmiin, mut eikö ne juuri osaa hyvin lukea ihmisten ilmeitä????
Nehän on siinä tietääkseni mestareita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh402304Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422931904- 201730
- 241555
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘231384- 1001289
- 411262
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391225- 35972
- 9918